Jaka kamerka samochodowa?
Gadżety i akcesoria
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Jaka kamerka samochodowa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kamera samochodowa to niepozorne urządzenie, które powinien posiadać każdy kierowca. Przydane może być dla nas bowiem nawet wtedy, gdy na co dzień nie wyruszamy w długie trasy, a przemieszczamy się naszym autem wyłącznie na trasie dom-praca. Nagrania z kamery samochodowej mogą nam bowiem posłużyć w sytuacjach, w których dojdzie do kolizji z naszym udziałem, bądź też, gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznego wypadku. Czym kierować się podczas wyboru dobrej kamery samochodowej? Podpowiadamy!

Czy warto posiadać kamerkę samochodową?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie — czy warto posiadać kamerkę samochodową? Oczywiście, że tak! Musi to być jednak kamera od dobrego, cenionego producenta, na przykład kamery samochodowe od Nextbase. Zdarza się, że montujemy ją w naszym pojeździe stricte ze względów hobbystycznych — by publikować następnie w sieci nagrania z naszych wojaży. Warto jednak pamiętać, że systemy bezpieczeństwa montowane w naszych samochodach — choć naprawdę zaawansowane — bywają zawodne. 

Drogi natomiast, nawet te miejskie, są z roku na rok coraz bardziej zatłoczone i coraz częściej nietrudno o kolizję czy wypadek. Nagrania z kamerek samochodowych mogą stanowić bardzo ważny materiał dowodowy, gdy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Dodatkowo chronią nasze samochody także podczas postojów na parkingach za sprawą pasywnych oraz aktywnych trybów parkingowych.

Czego wymagasz od kamerki samochodowej?

To jedno z pytań, które powinniśmy sobie zadać na samym początku, gdy zdecydujemy się na zakup wideorejestratora. Wspomniane urządzenia reprezentują różne półki cenowe. To, na które się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. 

Możemy się spodziewać, że najtańsze modele będą oferowały ograniczoną funkcjonalność i niską rozdzielczość nagrywanych materiałów. Modele ze średniej półki są nieco lepiej wyposażone i rejestrują filmy w rozdzielczości Full HD — to dobry wybór dla statystycznego kierowcy. Najdroższe kamery kosztują nierzadko kilkaset złotych. Powinny zwrócić uwagę zawodowych kierowców, gdyż oferują multum przydatnych funkcji oraz rejestrują materiały wideo w rozdzielczości 4K.

Najważniejsze funkcje kamerki samochodowej

Wybierając kamerkę samochodową dostosowaną do naszych potrzeb, musimy brać pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim podstawą powinna być wysoka rozdzielczość pracy. Szczególnie ważne jest bowiem, żeby wideorejestrator na nagraniach uchwycił nawet detale, które ukazują nam przyczynę jakiegoś zdarzenia na drodze i przez zbyt niską rozdzielczość moglibyśmy je pominąć. 

Warto pamiętać również o tym, że kamera samochodowa powinna być bezpieczna w obsłudze dla użytkownika. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Urządzenie musi pewnie trzymać się szyby naszego pojazdu. Jeśli będzie niestabilne bądź co gorsza — spadnie w trakcie jazdy — może odwrócić naszą uwagę od sytuacji na drodze. 

Nietrudno wtedy o kolizję, bądź nawet brzemienny w skutkach wypadek. Porządna kamera samochodowa to także czytelny ekran. Jego jakość docenimy, gdy akcesorium połączone jest z opcjonalną kamerą cofania. Duży ekran da nam dobry podgląd na przestrzeń za naszym samochodem. Dzięki temu bardzo sprawnie wyłapiemy wszelkie przeszkody, mogące powodować niebezpieczeństwo podczas cofania bądź parkowania. 

Gdy już jesteśmy przy tematyce parkowania — nie sposób nie wspomnieć o trybie parkingowym. Jego zadaniem jest obserwowanie przestrzeni wokół naszego auta pod naszą nieobecność i inicjowanie procesu nagrywania w sytuacjach potencjalnie dla niego niebezpiecznych — chodzi oczywiście o kolizje, bądź stłuczki parkingowe. Wyróżniamy tryb parkingowy aktywny i pasywny. To, jaki obsługuje nasza kamera samochodowa, w dużej mierze zależy od tego, jaką półkę cenową reprezentuje. Co warto wiedzieć o każdym z trybów?

  • Pasywny tryb parkingowy – trafić można na niego bardzo często w przypadku kamerek samochodowych z nieco niższej półki cenowej. Nie jest to w stu procentach skuteczne rozwiązanie. Jaka jest mechanika jego działania? Po zatrzymaniu samochodu wideorejestrator przechodzi w tryb uśpienia. Pierwsze skrzypce zaczyna wtedy odgrywać czujnik przeciążeń, czyli tzw. G-Sensor. Wykrywa on wstrząsy wywołane na przykład przez potracenie naszego auta przez inny, manewrujący na parkingu samochód. Gdy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia tego typu, kamerka inicjuje nagrywanie obrazu. Jest to rozwiązanie zawodne, nie zawsze zdające egzamin. Zdarza się bowiem, że czujnik zawiedzie i kamera nie zdąży nagrać sprawcy kolizji.
  • Aktywny tryb parkingowy – o wiele bardziej zaawansowane rozwiązanie od trybu pasywnego. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup urządzenia w nie wyposażone musimy mu zapewnić stały dostęp do źródła zasilania (np. poprzez zastosowanie specjalnego, samochodowego powerbanku) oraz pojemną kartę pamięci – ze względu na ciągłość rejestracji materiału wideo przez kamerkę. Dobrym rozwiązaniem drugiej z wymienionych kwestii (niedoboru miejsca na przenośnym nośniku danych) może być ustawienie nagrywania materiału wideo w pętli. Warto pamiętać także o tym, że kamera wyposażona w aktywny tryb parkingowy oferuje nam kilka trybów rejestrowania obrazu:
    • Tryb detekcji ruchu – inicjuje nagrywanie zdarzenia w momencie, w którym kamera wykryje ruch w swoim polu widzenia, bądź gdy G-Sensor wykryje wstrząs (na przykład na skutek stłuczki). Przydatną funkcją w przypadku niektórych kamerek jest tzw. buforowana detekcja ruchu. Inicjuje ona pracę wideorejestratora na kilka sekund przed faktycznym zdarzeniem, które wywołało reakcję urządzenia.
    • Tryb time-lapse – czyli nagrywanie poklatkowe. W tym trybie kamera robi zdjęcia w odstępie jednej sekundy. Następnie składa je w nagranie. Dzięki takiemu zabiegowi oszczędzić można miejsce na karcie pamięci. Czasem jednak zdarza się, że tak mało precyzyjny sposób rejestrowania w trybie parkingowym sprawia, że przegapia się jakieś ważne dla kolizji zdarzenie.
    • Tryb low-bitrate – polega na nagrywaniu materiału wideo w obniżonej jakości. Warto go stosować w sytuacjach, w których nie dysponujemy pojemną kartą pamięci. Co prawda zaoszczędzimy sporo przestrzeni w naszej pamięci masowej, jednak poprzez obniżenie jakości nagrywanego materiału możemy przeoczyć ważne w kontekście zdarzenia detale.

Jaką kamerkę samochodową  wybrać?

Na które modele w szczególności warto zwrócić uwagę? Całkiem niezłą propozycją może być Nextbase 522GW. To jedna z tych kamerek z wyższej półki cenowej. Za omawiane urządzenie trzeba zapłacić 899 złotych. Za taką kwotę otrzymujemy wideorejestrator nagrywający w wysokiej rozdzielczości Full HD. Jego atutami są także funkcja SOS, moduł Bluetooth, czy wsparcie dla kodeku H.256. Kamerka od Nextbase obsługuje karty pamięci o pojemności maksymalnie 128 GB. Obraz wyświetlany jest na skromnych rozmiarów ekranie o przekątnej 2,5”. Urządzenie zasilane jest przez port miniUSB.

Drugie z przykładowych urządzeń to Nextbase 322GW. Jest to również bardzo przyzwoita kamera samochodowa Full HD. Podobnie, jak wcześniej omawiane urządzenie i ten sprzęt wyposażony został w złącze miniUSB. Ponadto warto wiedzieć, że omawiany rejestrator oferuje wsparcie dla kart microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Wideo zapisywane jest w formacie MP4. Kąt widzenia urządzenia to satysfakcjonujące 140 stopni. Ekran natomiast charakteryzuje przekątna 2,5”. Za taki sprzęt trzeba zapłacić 599 złotych.

Ostatnie z prezentowanych urządzeń to niższa półka cenowa. Nextbase 122 kosztuje 299 złotych. Producent wyposażył ów sprzęt w ekran o przekątnej 2”. Kąt widzenia kamery to 120 stopni. Najtańsza kamerka w zestawieniu rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Zasilanie dostarczane jest przez port miniUSB.

Podsumowanie

Wybór dobrej kamery samochodowej nie jest łatwym zadaniem. Warto zrobić mały rekonesans w sklepach internetowych, zanim zdecydujemy się na zakup wideorejestratora. Określmy dokładnie, na jakich funkcjach urządzenia najbardziej nam zależy (takich, jak na przykład dostosowany do naszych potrzeb tryb parkingowy). Nie zapominajmy o tym, że kamera samochodowa nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiednio dobranego nośnika danych. 

Karty pamięci o pojemności do 128 GB kupimy za stosunkowo rozsądne pieniądze. Nośniki o większej pojemności to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto zwrócić uwagę na to, że rynek kamer samochodowych nieustannie się rozwija i niedługo na rynek trafią być może zupełnie nowe generacje urządzeń wyposażone w jeszcze ciekawsze i bardzo przydatne rozwiązania.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwracać uwagę szukając używanego samochodu?
Na co zwracać uwagę szukając używanego samochodu?
Na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu?
Poradnik dla początkujących – jak poprawić swoje umiejętności jazdy na gokarcie, będąc dorosłym
Poradnik dla początkujących – jak poprawić swoje umiejętności jazdy na gokarcie, będąc dorosłym
Przekształć swoje doświadczenie na gokarcie w ekspertyzę, poczynając od naszych wskazówek i porad, skierowanych specjalnie do dorosłych pasjonatów jazdy na gokarcie.
Jak wybrać idealną przyczepę lawetową do transportu pojazdów?
Jak wybrać idealną przyczepę lawetową do transportu pojazdów?
Odkrywaj kluczowe czynniki, które można brać pod uwagę, podczas wyboru idealnej przyczepy lawetowej do transportu pojazdów. Dowiedz się więcej o aspektach takich jak nośność, wymiary i materiały.
Ostatnie wpisy