Skup aut czy naprawa – co zrobić z autem po wypadku?
CiekawostkiLifestyle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skup aut czy naprawa – co zrobić z autem po wypadku?

Artykuł sponsorowany

Wypadki i kolizje drogowe zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Wystarczy chwila nieuwagi, ułamek sekundy, by doszło do wypadku. Może to być błąd Twój lub innego kierowcy, ale zawsze kończy się tak samo – konieczna jest naprawa pojazdu. Czasem naprawa po stłuczce kończy się tylko “wyklepaniem”, a innym razem auto nadaje się do kasacji. Podpowiadamy, jakie sytuacje wskazują na to, że samochodu nie warto już naprawiać. 

Kiedy lepiej skasować auto niż je naprawiać?

Najważniejszym wyznacznikiem w dla decyzji o ratowaniu auta lub jego kasacji jest koszt naprawy. Jeśli cena podana przez mechanika przewyższa wartość auta, lepiej jest oddać je na złom lub, jeśli jest w lepszym stanie, sprzedać na skupie aut. Pieniądze otrzymane za sprzedaż, możesz odłożyć na nowe auto lub dołożyć do uzbieranej już sumy i kupić nowy samochód albo zainwestować w inny pojazd, na przykład motocykl. 

W zależności od tego, na ile zniszczony w wypadku został pojazd, można zrobić z nim różne rzeczy. Niektóre wiekowe i mocno sfatygowane, a zwłaszcza niesprawne już auta, nadają się wyłącznie na złom. Z kolei inne można jeszcze doprowadzić do stanu używalności, dzięki czemu chętnie zajmie się nimi skup aut. Większość skupów, w tym również https://cargryf.pl/ skupuje także części samochodowe i samochody do rozbiórki. Nawet na bardzo starym i pozornie niewiele wartym aucie możesz się wzbogacić, jeśli tylko dobrze je sprzedasz.  

Kiedy lepiej naprawić niż skasować?

Kasacja nie jest jednak jedynym wyjściem po kolizji drogowej, jest to raczej wariant ostateczny. Powypadkowy samochód bez problemu można przywrócić do nienagannego funkcjonowania na przykład po awarii któregoś z układów, stłuczce z innym autem, spotkaniu z słupem bądź drzewem. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na wyposażenie warsztatu samochodowego. Nie każdy mechanik będzie miał w swoim warsztacie potrzebne do naprawy sprzęty i narzędzia. Możesz wtedy usłyszeć, że “nie da się tego naprawić”. Owszem, nie da się w słabo wyposażonym miejscu. Dobre narzędzia i umiejętności mechanika mogą okazać się tym, co wyprowadzi Twój samochód nawet z najbardziej krytycznego stanu. Auto, nawet w bardzo złej kondycji po wypadku, warto naprawiać, jeśli jest względnie nowe i jest szansa na to, by po naprawie służyło Ci jeszcze długie lata. 

Jak rozpoznać czy auto nadaje się do naprawy?

Najlepiej jest z tym dylematem udać się do mechanika i jego poprosić o diagnozę oraz orientacyjną wycenę naprawy pojazdu. Jeśli koszty naprawy i wymiany części na nowe sięgają czterocyfrowych kwot, warto zastanowić się, czy za te pieniądze nie będzie lepiej kupić innego, sprawnego samochodu. Dobrym wyznacznikiem jest także stan ogólny silnika. Jeśli silnik jest niesprawny, prawdopodobnie zepsute będą też inne elementy, przez co koszty naprawy rosną i staje się ona coraz mniej opłacalna.   

Żaden kierowca nie chce myśleć o tym, że auto może przestać jeździć lub w wyniku wypadku będzie trzeba sprzedać je do na złom lub części. Niestety zdarzają się sytuacje, w których naprawa staje się zupełnie nieopłacalna i skup aut staje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Dobrze rozważ wszystkie za i przeciw, aby móc z całkowitą pewnością podjąć słuszną i najbardziej opłacalną decyzję. 

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*