Ubezpieczenie AC – kiedy warto je wykupić?
Motonews
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie AC – kiedy warto je wykupić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Decyzja o kupnie samochodu zazwyczaj jest bardzo ekscytująca. Jednak sprawy urzędowe związane z posiadaniem auta niekoniecznie pozytywnie nas nastrajają. Jedną z nich jest kwestia wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. O ile polisa OC jest obowiązkowa i każdy kierowca powinien ją posiadać, o tyle wariant autocasco nie jest wymagany prawnie. Czy warto go jednak mieć? Co wpływa na jego cenę? I w jakich sytuacjach się przyda?

Ubezpieczenie OC – jak powszechnie wiadomo – jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego pojazdu. Związane jest ono z odpowiedzialnością cywilną kierującego pojazdem. W sytuacji, gdy spowoduje on wypadek, stłuczkę lub inną szkodę, odszkodowanie jest uruchamiane.

Inaczej przedstawia się kwestia ubezpieczenia AC (tak zwanego autocasco). Odprowadzanie za nie składek nie jest obowiązkiem właściciela pojazdu. Za jego brak nie przewiduje się więc kar. Wielu kierowców decyduje się jednak na jego wykupienie. Dlaczego? I czy im się to opłaca?

Ubezpieczenie AC – przed czym chroni?

Aby podjąć decyzję o polisie AC, trzeba przede wszystkim wiedzieć przed jakimi potencjalnymi szkodami będzie chroniło nasz samochód, jego wyposażenie i… nasz portfel!

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych wariantów AC mogą być różne ilości. Główna zasada jest jednak taka, że to właściciel pojazdu decyduje, od jakich nieszczęśliwych, losowych zdarzeń będzie chciał ubezpieczyć swoje auto.

Najczęściej zakres AC obejmuje:

  • szkody powstałe przez działanie zwierząt oraz ludzi,
  • szkody powstałe w wyniku różnych wypadków,
  • zniszczenia, które spowodowały warunki atmosferyczne (np. uderzenia pioruna, powodzie czy grad),
  • kradzież (a nawet próbę kradzieży),
  • i inne.

Ubezpieczenie AC – kiedy warto je wykupić?

Najprościej byłoby powiedzieć: zawsze, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy spotka nas coś złego, a ubezpieczenie zagwarantuje nam spokój. Nie wszyscy jednak decydują się na dodatkową składkę. Niektórzy wychodzą z przekonania, że autocasco nie jest im potrzebne. Zazwyczaj są to kierowcy, którzy jeżdżą mało lub bardzo ostrożnie, czy też trzymają swój samochód w bezpiecznym garażu, gdzie nie grozi mu kradzież czy destrukcyjne działanie warunków pogodowych.

Jeśli jednak korzystamy z pojazdu systematycznie, jesteśmy czynnymi uczestnikami ruchu drogowego, nie mieszkamy na zamkniętym osiedlu, nie posiadamy garażu czy często wyjeżdżamy za miasto – warto na AC się zdecydować.

Ubezpieczenie to będzie również bardzo dobrym pomysłem, kiedy planujemy wyjazd zagraniczny. Przecież w różnych krajach panują różne warunki – czy to klimatyczne, czy też drogowe. Poziom przestępczości (kradzieże) również może być inny niż w Polsce. A płacenie za naprawę samochodu – przykładowo – w Euro może być niemałym ciosem dla naszego portfela.

Ubezpieczenie AC – od czego zależy stawka?

Nie da się ukryć, że stawki AC są zazwyczaj wyższe niż OC. Ma to związek z charakterem tej polisy – jest ona dodatkowa i aktywowana na wniosek właściciela pojazdu. Można jednak przewidzieć, od czego zależeć będzie jej wysokość.

Na koszt, który będziemy musieli ponieść, wpływ mają różne czynniki. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • wiek kierowcy i jego staż za kierownicą,
  • historię szkód popełnionych przez kierowcę,
  • stan cywilny kierowcy oraz fakt posiadania przez niego dzieci,
  • miejsce zamieszkania,
  • parametry techniczne samochodu,
  • markę samochodu, jego wiek, a nawet (w przypadku ubezpieczenia od kradzieży) poziom zabezpieczeń,
  • i inne.

Jak widać – skala zakresu, jaki obejmuje polisa AC, jest znacząca. Mnogie są również czynniki, od jakich zależy wysokość oferowanej stawki. Warto jednak poważnie przemyśleć ubezpieczenie autocasco swojego samochodu. W przypadku wystąpienia szkód, po spełnieniu warunków umowy, możemy bowiem liczyć na odszkodowanie. Taka forma ubezpieczenia szczególnie przyda się kierowcom jeżdżącym dużo, których pojazdy narażone są na uszkodzenia z różnych przyczyn.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie i znaczenie technologii clean room w różnych branżach przemysłu
Zastosowanie i znaczenie technologii clean room w różnych branżach przemysłu
Zapoznaj się z analizą zastosowania technologii clean room. Poznaj znaczenie tej metody dla różnych branż przemysłu, jej zalety i nowoczesne podejścia.
Są ustalenia w sprawie „instrybutora”! Co zaszło na stacji?
Są ustalenia w sprawie „instrybutora”! Co zaszło na stacji?
Słynny „instrybutor” podbił polski internet pod koniec lutego 2021 roku. Wiadomo już, do czego dokładnie doszło na tamtym nagraniu.
Messerschmitt Kabinenroller powraca! Co to za konstrukcja?
Messerschmitt Kabinenroller powraca! Co to za konstrukcja?
Pojazd w wersji benzynowej sprzedawany jest za 11 tysięcy, z kolei elektryk dostępny jest od 13 tysięcy euro.
Ostatnie wpisy