Czy opłaca się oddać samochód do skupu aut?
SamochodyWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Czy opłaca się oddać samochód do skupu aut?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli posiadasz uszkodzone lub stare auto i nie masz czasu na szukanie klienta na portalach internetowych, świetnym rozwiązaniem będzie oddanie go na skup samochodów osobowych. Sprawdź, jak to działa i czym różni się od sprzedaży w komisie.

Jak wygląda sprzedaż auta na skup samochodów używanych?

Skup samochodów używanych kupi każde auto, bez względu na jego stan techniczny oraz rocznik.

Kontakt telefoniczny lub on-line

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jeżeli interesuje Cię sprzedaż samochodu na skup aut, to kontakt telefoniczny z wybraną firmą. Z większością z nich możesz się skontaktować poprzez wypełnienie formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej danego skupu. Na podstawie formularza lub rozmowy telefonicznej pracownik skupu samochodów będzie mógł wyznaczyć datę spotkania, na którym wyceni się sprzedawane auto. Na ogół spotkanie odbywa się w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia się do firmy prowadzącej skup samochodów. Warto pamiętać, iż takie spotkanie jest darmowe.

Podczas rozmowy (lub w formularzu) należy podać model samochodu, dane z dowodu rejestracyjnego oraz inne informacje, które mogą okazać się kluczowe przy sprzedaży auta.

Oględziny auta

Skup samochodów używanych wysyła do nas swojego pracownika, aby przeprowadził oględziny samochodu. Na wartość pojazdu wpływa marka samochodu, rocznik i stan techniczny auta. Ważny jest także przebieg auta, pojemność silnika, stan karoserii, wyposażenie i akcesoria oraz ewentualne awarie.

Możliwie jest, że cena zaproponowana przez auto skup będzie niższa niż oferowana na portalach aukcyjnych, ale wynika to z faktu, iż firma prowadząca skup samochodów bierze na siebie pełną odpowiedzialność za pojazd.

Potrzebne dokumenty

Aby doszło do finalizacji transakcji, należy najpierw przedstawić przedstawicielowi skupu, kilka dokumentów. Konieczny będzie dowód osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości klienta. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny auta, możesz potrzebować także kartę pojazdu i ubezpieczenie OC. Opcjonalny jest przegląd techniczny.

W przypadku, gdy samochód ma współwłaściciela, skup aut może wymagać podpisu lub pisemnej zgody współwłaściciela na sprzedaż auta.

Kupno samochodu

Ostatnim etapem sprzedaży auta jest przeniesienie prawa własności auta. W skupie możesz liczyć na minimum formalności, podpisujesz wstępnie przygotowaną przez skup aut umowę kupna-sprzedaży. Po zatwierdzeniu dokumentacji następuje wypłata pieniędzy. Od Ciebie zależy czy otrzymasz gotówkę, czy przelew bankowy.

Auto skup posiada własny transport samochodu od klienta – 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. W przypadku aut w złym stanie technicznym (nienadającym się do dalszej eksploatacji) skup zapewni lawetę, która przewiezie pojazd.

Finalizacja transakcji zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 30 minut.

Czym dokładnie zajmuje się skup aut używanych?

Skup aut zakupuje samochody używane zarówno od osób prywatnych, jak i od firm.

Jakie samochody można oddać na auto skup?

Profesjonalny skup aut używanych przyjmie każde auto w każdym stanie technicznym. Skup przyjmuje samochody krajowe, od pierwszych właścicieli, auta z dużym przebiegiem, pojazdy bez ważnego przeglądu technicznego, samochody służbowe, flotowe, auta terenowe oraz powypadkowe. Na skup samochodów możesz oddać także auta poleasingowe lub z banku. Niektóre skupy przyjmują również motocykle, busy i przyczepy kempingowe.

  • Samochody osobowe – zazwyczaj każdy skup przyjmuje auta osobowe każdej marki, niezależnie jaki jest stan samochodu,
  • Tzw. angliki, czyli samochody mające kierownice z prawej strony,
  • Auta dostawcze,
  • Auta uszkodzone – auto skup przyjmie samochody po zalaniu, pożarze oraz zniszczone przez wandali. Skup aut powypadkowych zakupi od nas nawet samochód przeznaczony na złomowanie. W przypadku złomowania skup aut wystawia także dokument będący zaświadczeniem o demontażu pojazdu.

Co więcej, niektóre placówki, które prowadzą skup aut używanych, zajmują się sprzedażą sprawnych części samochodowych. Części te pozyskiwane są z zakupionych pojazdów.

gotówka za samochód
Fot.: duallogic/elements.envato.com

Komis a skup aut używanych

Wiele osób myli komis ze skupem aut. Czym się różnią? Otóż, jeżeli oddasz samochód do komisu, nadal jesteś jego właścicielem – aż do momentu, w którym to komis sprzedaje auto w Twoim imieniu. A jak działa skup aut? Oddając samochód na skup aut za gotówkę, od razu tracisz prawo własności. Co więcej – skup aut przyjmie pojazd w każdym stanie technicznym, natomiast komis niechętnie odbierze od Ciebie uszkodzone auto.

Czy warto oddać samochód na skup aut używanych?

Oddanie pojazdu na skup samochodów używanych jest bardzo szybką i wygodną opcją. Samochód sprzedasz w dogodnym miejscu i terminie, nawet za uszkodzone auto otrzymasz korzystną cenę. Zazwyczaj skup aut działa 7 dni w tygodniu, w związku z czym nie musisz martwić się znalezieniem wolnej chwili na spotkanie z przedstawicielem skupu. Ponadto, sprzedając auto na skup, nie tracisz czasu na szukanie prywatnego klienta.

Wybierając skup aut za gotówkę, pieniądze otrzymujemy od razu – w momencie podpisania umowy. Dzięki temu możesz przeznaczyć te fundusze na dowolnie wybrany cel i nie musisz czekać na dopełnienie się żadnych formalności. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to wyrejestrowanie pojazdu.

Warto mieć na uwadze fakt, że po oddaniu pojazdu na skup aut, firma nie zgłosi się do Ciebie z reklamacją, jak to może się wydarzyć w przypadku sprzedaży auta prywatnej osobie.

Wybierając skup aut osobowych, warto zdecydować się na firmę, działającą na jasnych zasadach na terenie całego kraju, mającą duże doświadczenie i oferującą fachową pomoc. Wybór skupu aut możesz sobie ułatwić, czytając opinie zadowolonych klientów, chwalących profesjonalne podejście i szybkie działanie.

Zdjęcie główne: akophotography/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ładowarka motocyklowa — jak prawidłowo ładować akumulator w motocyklu?
Ładowarka motocyklowa — jak prawidłowo ładować akumulator w motocyklu?
W tym materiale przybliżymy ci ładowarki do akumulatorów motocyklowych — dowiesz się m.in. dlaczego warto z nich korzystać i jak dobrać odpowiedni model do baterii w twoim motocyklu.
Podróżowanie kamperem w zimie – plusy i minusy
Podróżowanie kamperem w zimie – plusy i minusy
Jak się przygotować na wyprawę kamperem ? Plusy i minusy kamperowania zimą. Dowiedz się więcej!
Młody kierowca wziął odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu. Reakcja właścicielki powala!
Młody kierowca wziął odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu. Reakcja właścicielki powala!
Ta sytuacja pokazuje, jak niewiele potrzeba, by poprawić komuś humor i samopoczucie. Nie bądźmy obojętni!
Ostatnie wpisy