Kiedy wezwać pomoc drogową?
SamochodyWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc drogową? W artykule podpowiadamy, które sytuacje na drodze powinny wzbudzić Twoją czujność.

Nawet na pozór drobne awarie pojazdu mogą okazać się poważne, dlatego nie warto ich bagatelizować i narażać na niebezpieczeństwo siebie, pozostałych pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Usterki w długiej trasie, np. podczas delegacji czy urlopu, mogą skutkować dużym stresem i wiązać się ze sporymi wydatkami. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest m.in. wykonanie kontroli pojazdu przed zaplanowaną podróżą, ostrożna jazda, a także wykupienie dodatkowej polisy na wyjazd. Warto mieć pod ręką także numer do pomocy drogowej i ubezpieczyciela, także na wypadek niespodziewanej stłuczki czy innych problemów na drodze. Mechanik naprawi niewielką usterkę na miejscu, ale konieczne może być też odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu lub naszego miejsca zamieszkania.

Najczęstsze przyczyny awarii

Do najczęściej występujących problemów w trasie możemy zaliczyć przedziurawione opony, przegrzanie oleju oraz awarie silnika. Inne popularne awarie dotyczą także układu chłodzenia, skrzyni biegów, sprzęgła czy ubytku płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Aby skrzynia biegów vivaro pozostała w dobrej kondycji, należy stosować wysokiej jakości olej przekładniowy, starannie dobrany do typu skrzyni. Warto zwrócić również uwagę na to, czy olej jest dostosowany do naszego klimatu i często występujących wahań temperatury. 

Zasady wzywania pomocy drogowej

Przede wszystkim warto najpierw zjechać na pobocze, ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za uszkodzony pojazdem, uspokoić się i racjonalnie ocenić problem. Warto wezwać pomoc drogową, kiedy naprawa usterki przekracza nasze możliwości. Nie będzie to raczej wymiana koła, ale wsparcia profesjonalistów z pewnością powinny wymagać wszelkiego rodzaju problemy z silnikiem, układem elektrycznym, a zwłaszcza – układem hamulcowym. Warto zwracać szczególną uwagę na jego działanie podczas obsługi samochodu. Czujność powinny wzbudzić wszelkie podejrzane dźwięki towarzyszące hamowaniu, zapalające się kontrolki, a także wrażenie, że pedał hamulca działa zbyt twardo lub zbyt miękko. Może to być symptom np. rozszczelnienia w pompie, wycieku płynu hamulcowego czy usterek ABS-u. Wykonanie przeglądu przed wyjazdem pozwoli wykryć ten problem i uniknąć potencjalnej usterki w trasie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Kaique Rocha

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wszystkie samochody Mariana Paździocha – czym jeździł w Kiepskich Ryszard Kotys?
Wszystkie samochody Mariana Paździocha – czym jeździł w Kiepskich Ryszard Kotys?
Ten wyjątkowym, klasycznym samochodem był własnością Mariana Paździocha, który kupił go w odcinku "Żeby im gul skoczył". Zielony sedan zaliczył jedną stłuczkę, jednak Marian zadbał o to, by ta wiadomość nie rozeszła się zbyt daleko.
Zwrot akcji. Wystawił motocykl na sprzedaż, nie spodziewał się kto po niego przyjedzie…
Zwrot akcji. Wystawił motocykl na sprzedaż, nie spodziewał się kto po niego przyjedzie…
Już był w ogródku, już witał się z gąską... aż tu nagle pojawili się niespodziewani goście.
Najpiękniejsze ozdoby na samochodach – to się chce oglądać!
Najpiękniejsze ozdoby na samochodach – to się chce oglądać!
Szukasz najpiękniejszych ozdób samochodu na najważniejszy dzień w Twoim życiu? Sprawdź dziesięć ciekawych propozycji, jak udekorować auto do ślubu!
Ostatnie wpisy