Kiedy wezwać pomoc drogową?
SamochodyWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc drogową? W artykule podpowiadamy, które sytuacje na drodze powinny wzbudzić Twoją czujność.

Nawet na pozór drobne awarie pojazdu mogą okazać się poważne, dlatego nie warto ich bagatelizować i narażać na niebezpieczeństwo siebie, pozostałych pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Usterki w długiej trasie, np. podczas delegacji czy urlopu, mogą skutkować dużym stresem i wiązać się ze sporymi wydatkami. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest m.in. wykonanie kontroli pojazdu przed zaplanowaną podróżą, ostrożna jazda, a także wykupienie dodatkowej polisy na wyjazd. Warto mieć pod ręką także numer do pomocy drogowej i ubezpieczyciela, także na wypadek niespodziewanej stłuczki czy innych problemów na drodze. Mechanik naprawi niewielką usterkę na miejscu, ale konieczne może być też odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu lub naszego miejsca zamieszkania.

Najczęstsze przyczyny awarii

Do najczęściej występujących problemów w trasie możemy zaliczyć przedziurawione opony, przegrzanie oleju oraz awarie silnika. Inne popularne awarie dotyczą także układu chłodzenia, skrzyni biegów, sprzęgła czy ubytku płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Aby skrzynia biegów vivaro pozostała w dobrej kondycji, należy stosować wysokiej jakości olej przekładniowy, starannie dobrany do typu skrzyni. Warto zwrócić również uwagę na to, czy olej jest dostosowany do naszego klimatu i często występujących wahań temperatury. 

Zasady wzywania pomocy drogowej

Przede wszystkim warto najpierw zjechać na pobocze, ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za uszkodzony pojazdem, uspokoić się i racjonalnie ocenić problem. Warto wezwać pomoc drogową, kiedy naprawa usterki przekracza nasze możliwości. Nie będzie to raczej wymiana koła, ale wsparcia profesjonalistów z pewnością powinny wymagać wszelkiego rodzaju problemy z silnikiem, układem elektrycznym, a zwłaszcza – układem hamulcowym. Warto zwracać szczególną uwagę na jego działanie podczas obsługi samochodu. Czujność powinny wzbudzić wszelkie podejrzane dźwięki towarzyszące hamowaniu, zapalające się kontrolki, a także wrażenie, że pedał hamulca działa zbyt twardo lub zbyt miękko. Może to być symptom np. rozszczelnienia w pompie, wycieku płynu hamulcowego czy usterek ABS-u. Wykonanie przeglądu przed wyjazdem pozwoli wykryć ten problem i uniknąć potencjalnej usterki w trasie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Kaique Rocha

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Największe targi motoryzacyjne na świecie – zobacz, gdzie warto pojechać!
Największe targi motoryzacyjne na świecie – zobacz, gdzie warto pojechać!
Targi motoryzacyjne to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów czterech kółek. To również idealna okazja, by jako jeden z nielicznych na własne oczy zobaczyć nowe modele samochodów.
Iga Świątek właścicielką pięknego Leksusa. Brakuje jedynie prawa jazdy
Iga Świątek właścicielką pięknego Leksusa. Brakuje jedynie prawa jazdy
Mistrzyni nadal czeka na pierwszą przejażdżkę swoim eksluzywnym samochodem.
Jak przygotować swój pojazd do przeglądu technicznego?
Jak przygotować swój pojazd do przeglądu technicznego?
Przygotuj swój samochód do przeglądu technicznego z naszymi prostymi i skutecznymi wskazówkami. Dowiedz się, jakie elementy są szczególnie ważne i jak zwiększyć szanse na pozytywny wynik przeglądu.
Ostatnie wpisy