Eventy motoryzacyjne przyciągające największe tłumy – TOP 5
Eventy i targi
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Eventy motoryzacyjne przyciągające największe tłumy – TOP 5

Najbardziej wyczekiwane nowości motoryzacyjne, pokazy i jazdy testowe – to kluczowe elementy największych imprez motoryzacyjnych. Jakie eventy są w światowej czołówce pod względem liczby uczestników?

North American International Auto Show

NAIAS, czyli North American International Auto Show, to targi organizowane od wielu lat w Detroit – jednym z najważniejszych miast dla amerykańskiej motoryzacji. To największa międzynarodowa impreza tego typu organizowana w Stanach Zjednoczonych. Jego historia sięga roku 1989, a miesiąc, w którym odbywa się event, to tradycyjnie styczeń.

Rok 2020 miał przynieść spore zmiany i przenieść imprezę na okres letni. Pandemia koronawirusa zmieniła jednak plany organizatorów, a kolejny event zaplanowany jest dopiero na wrzesień roku 2021.

Co miało czekać na uczestników zeszłorocznego North American International Auto Show? Podobnie jak co roku, najistotniejszą częścią byłyby prezentacje nowych modeli samochodów. Atrakcje, takie jak jazdy testowe czy sprawdzanie możliwości pojazdów autonomicznych, miały z kolei odbyć się na ulicach i placach Detroit. W planach nie brakowało także elementów takich jak koncerty czy specjalne atrakcje dla dzieci.

International Geneva Motor Show

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie odbywa się już od 1905 roku, co czyni go jednym z najstarszych wydarzeń tego rodzaju. Od 1924 roku event ma rangę międzynarodową. Impreza przyciąga tłumy widzów, którzy mogą liczyć na atrakcje takie jak prezentacja prototypów czy przedstawienie nowoczesnych elementów wyposażenia oraz przełomowych rozwiązań technicznych.

Również i w tym przypadku pandemia zmusiła organizatorów do przełożenia zeszłorocznej edycji. W 2020 roku w Szwajcarii obowiązywał zakaz organizacji imprez masowych z uczestnictwem powyżej tysiąca osób, przez co targi nie mogły się odbyć. Co ciekawe, do tej pory były one odwoływane tylko w czasach wojny.

Na imprezie prezentowane są między innymi samochody elektryczne, pojazdy korzystające z innych alternatywnych źródeł energii, a także auta po tuningu. Salon Samochodowy w Genewie jest najbardziej wyczekiwaną imprezą tego typu na Starym Kontynencie.

Tokyo Motor Show

W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych wydarzeń nie jest to impreza organizowana rokrocznie. Tokyo Motor Show odbywa się co dwa lata na przełomie października i listopada w Japonii, a data pierwszej edycji to rok 1954. Na fanów motoryzacji czekają wystawy samochodów i motocykli, ale także pojazdów komercyjnych.

Za zarządzanie Tokyo Motor Show odpowiada Japońskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, a samo wydarzenie zawsze przyciąga wielu fanów. Ostatnie edycje obejmowały także pokazy z zakresu sztucznej inteligencji – oczywiście w motoryzacyjnym kontekście.

Paris Motor Show i Frankfurt Motor Show 

Historia tego wydarzenia sięga aż do roku 1898. To właściwie dwie powiązane ze sobą imprezy – aktualnie Paris Motor Show odbywa się w stolicy Francji w parzystych latach, a w pozostałych fani motoryzacji ruszają do Frankfurtu na targi IAA. Za planowanie obydwu eventów odpowiada francuska organizacja Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles.

To imprezy, na których producenci prezentują swoje najciekawsze nowości: samochody seryjne, koncepcyjne i motocykle. Widownia rzędu miliona odwiedzających jest tu w zasadzie standardem. Niestety targi zaplanowane na wrzesień 2020 również odwołano.

Impreza z polskiego podwórka

Choć ta impreza w światowym rankingu nie znajduje się szczególnie wysoko, to zdecydowanie warto o niej wspomnieć w świetle naszego lokalnego podwórka. VERVA Street Racing to event organizowany cyklicznie w centrum Warszawy od roku 2010.

Przez pierwsze dwa lata impreza przebiegała także na tymczasowym torze ulicznym, który znajdował się wokół Placu Teatralnego i Placu Piłsudskiego. W roku 2013 przeniesiono ją na Stadion Narodowy, gdzie po raz pierwszy miały miejsce spektakle motoryzacyjne.

To możliwość zobaczenia unikalnych samochodów z całego świata, które reprezentują takie serie jak Formuła 1, GP2 czy Porsche Supercup. W roku 2019 odbyła się już dziesiąta edycja imprezy, która po raz kolejny wyruszyła w trasę i tym razem odwiedziła Gdynię.

Do roku 2019 wydarzenie zgromadziło ponad 2 500 sportowych i wyczynowych pojazdów oraz ponad pół miliona widzów. To największe show motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie bez powodu przyciąga tylu widzów – gośćmi poszczególnych edycji imprezy byli między innymi Jeremy Clarkson, Stéphane Peterhansel, Richard Hammond, Mika Häkkinen czy Cyril Despres.

(Photo by Tomohiro Ohsumi/Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szczecinianin bohatersko ujął przestępcę w wigilijny wieczór – teraz sam potrzebuje pomocy
Szczecinianin bohatersko ujął przestępcę w wigilijny wieczór – teraz sam potrzebuje pomocy
Jakub Znojek liczy na pomoc finansową, która pomoże mu wrócić do zdrowia.
Robert Lewandowski może mieć wiele aut, ale jeździć może tylko jedną marką. Jaką?
Robert Lewandowski może mieć wiele aut, ale jeździć może tylko jedną marką. Jaką?
Kontrakty zawodowych piłkarzy sprawiają, że fotografowie nie mogą złapać ich na korzystaniu z innych marek, niż te, które sponsorują zawodników lub kluby. Podobnie jest w przypadku Roberta Lewandowskiego. Polak musi korzystać z określonej marki telefonu komórkowego i jeździć jedną marką samochodu. Albo przynajmniej udawać.
Najbardziej niezwykłe eventy motoryzacyjne w historii – zobacz sam!
Najbardziej niezwykłe eventy motoryzacyjne w historii – zobacz sam!
Świat motoryzacji obfituje w elektryzujące wydarzenia, które przyciągają uwagę milionów osób. Które z nich są jednak najciekawsze?
Ostatnie wpisy