Jak dobrać rozmiar opony?
Gadżety i akcesoria
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrać rozmiar opony?

Artykuł sponsorowany

Zbliża się moment wymiany opon z letnich na zimowe. Jeśli czeka Cię kupno nowego ogumienia do samochodu, uważaj na popularne błędy popełniane przez kierowców. Bardzo ważnym elementem decyzji przy wyborze opon jest ich rozmiar oraz kompatybilność z danym modelem auta. Na co zwracać uwagę podczas zakupu opon i jak dobrać ich odpowiedni rozmiar? Podpowiadamy!

Zakup opon dedykowanych do danego samochodu  

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup opon, które są dedykowane przez producenta do określonego modelu auta. W ten sposób unikniesz pomyłek i uzyskasz sto procent pewności, że opony będą pasować do wymiarów i wymogów danego samochodu. Jeśli Twój samochód nie jest już w produkcji, kontakt z producentem i zadanie pytania o rekomendowane opony powinny rozwiązać problem. To najbardziej pewna opcja przy zakupie opon, odpowiedź producenta jest bardziej wiarygodna niż wypowiedź jakiegokolwiek “eksperta” na forum czy grupie facebookowej. 

Jak samodzielnie podjąć dobrą decyzję? 

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny wybór odpowiednich opon, musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Informacje oraz rady ekspertów na temat ogumienia do samochodu mogą pomóc Ci zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. U kogo szukać wiarygodnych informacji? Najlepszym doradcą będzie wulkanizator, który na oponach zna się jak mało kto. Mechanicy samochodowi również powinni znać się na rzeczy i doradzić Ci w odpowiedni sposób, jak znaleźć idealne opony. Specjaliści doradzą Ci jak czytać rozmiar opon, w którym miejscu znaleźć informacje o rozmiarze opony, a gdzie szukać rozmiaru alufelgi. Takich informacji możesz szukać także na wiarygodnych stronach internetowych. Niestety fora w Internecie, gdzie każdy może wypowiedzieć się na dany temat, bez względu na to, czy zna się na nim, czy nie, nie są dobrym ani rzetelnym źródłem wiedzy.  

W jaki sposób poznać, czy opona jest nowa czy używana?  

Niestety, jeśli decydujesz się kupować opony nie bezpośrednio od producenta, tylko na stronach internetowych lub na portalach aukcyjnych, nigdy nie możesz na słowo wierzyć sprzedawcy, że opony są zupełnie nowe. Choć oczywiście należy ufać ludzkiej uczciwości, dla własnego bezpieczeństwa zawsze sprawdź dokładnie, czy stan opon zgadza się z tym, co utrzymuje sprzedający. Żeby nie dać się oszukać i naciągnąć, warto wiedzieć ile bieżnika ma nowa opona oraz jak zmierzyć bieżnik opony. Ta wiedza pozwoli Ci sprawdzić stan zakupionego ogumienia i dokonać ewentualnego zwrotu, który będzie mógł być poparty niezbitymi argumentami. Z racji tego, że opony samochodowe, zwłaszcza nigdy wcześniej nieużywane nie należą do najtańszych, wiele nieuczciwych osób może chcieć to wykorzystać. Aby nie stracić pieniędzy na opony w stanie, pozostawiającym wiele do życzenia, dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić rzeczywisty stopień zużycia ogumienia. 

Zakup opon zimowych, letnich czy całorocznych jest dużym wydatkiem i dość poważną decyzją. By wybrać dobre, nowe i idealnie dobrane pod względem rozmiaru opony, potrzebna jest wiedza lub pomoc ekspertów i samego producenta. Prawidłowe dopasowanie opony do modelu samochodu to podstawa bezpieczeństwa. Zapewnia ono optymalną przyczepność oraz zwrotność samochodu, jednak samo założenie opon oraz wyważanie kół również nie jest bez znaczenia. Zaufaj więc doświadczonemu wulkanizatorowi, nie próbuj zrobić nic na własną rękę. 

Zdjęcie główne: Mike/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kolejny wypadek SOP. Ile oddajemy z własnej kieszeni na naprawę pojazdów służbowych?
Kolejny wypadek SOP. Ile oddajemy z własnej kieszeni na naprawę pojazdów służbowych?
Warto wspomnieć, że pojazdy SOP objęte są wyłącznie ubezpieczeniem OC. Ze względu na wysokie składki nie ma mowy o objęciu polisą AC. Z tego względu, za naprawy płacą wszyscy podatnicy!
Quad a ubezpieczenie OC – czy jest konieczne?
Quad a ubezpieczenie OC – czy jest konieczne?
Quady to pojazdy znajdujące różnorakie zastosowanie. Są wykorzystywane w wyścigach, przy okazji wycieczek, a także w ratownictwie czy wojsku. Wydaje […]
Znaczenie badań psychologicznych dla bezpieczeństwa na drodze – perspektywa kierowców i operatorów
Znaczenie badań psychologicznych dla bezpieczeństwa na drodze – perspektywa kierowców i operatorów
Odkryj, jak badania psychologiczne mogą zapewnić większe bezpieczeństwo na drodze z perspektywy zarówno kierowców, jak i operatorów.
Ostatnie wpisy