Jak zaoszczędzić przy wyborze ubezpieczenia AC?
Motonews
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zaoszczędzić przy wyborze ubezpieczenia AC?

Artykuł sponsorowany

Wykup ubezpieczenia AC nie jest obowiązkowy. Wielu kierowców rezygnuje z tej możliwości, a może się ona okazać bardzo przydatna w kryzysowej sytuacji. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie AC?

Czym jest ubezpieczenie AC?

Skrót AC rozwija się jako autocasco. Jest to dobrowolny rodzaj ubezpieczenia. Dzięki niemu, jeśli to ty jesteś sprawcą wypadku, twój samochód zostanie skradziony lub w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych zostanie zniszczony, odzyskasz pieniądze. W razie uszkodzeń pojazdu to ubezpieczyciel zapłaci za wszelkie naprawy. Jeśli zdecydujesz się na dodatkową opłatę, polisą może zostać objęte również wyposażenie auta, które znajduje się w nim na stałe.

Nie musisz wykupywać tego rodzaju ubezpieczenia, jednak jest to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Szczególnie warto pomyśleć o AC, gdy kupiłeś nowe auto, a twój samochód jest narażony na szkody, np. parkujesz pod blokiem.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wykup polisy AC mini. Stanowi ona zabezpieczenie w przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej. AC mini nie obliguje ubezpieczyciela do pokrycia kosztów naprawy np. po kolizji.

Zniżki na ubezpieczenie AC — kiedy można je otrzymać?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo ustala wysokość danej polisy. Dotyczy to również autocasco. Jest jednak kilka stałych elementów, które są brane pod uwagę przy wyznaczaniu kwoty ubezpieczenia:

  • Bezszkodowa jazda — jeśli nie byłeś sprawcą żadnej kolizji czy wypadku, możesz liczyć na niższą cenę ubezpieczenia;
  • Wiek właściciela auta i czas posiadania prawa jazdy — im mniejsze doświadczenie, tym wyższe składki na ubezpieczenie. Znaczenie ma również wiek właściciela. Statystycznie młodsi kierowcy częściej są sprawcami kolizji i wypadków;
  • Marka i wiek samochodu — wykupiona polisa jest przypisana do konkretnego auta, a nie osoby. Gdy towarzystwo ustala wysokość ubezpieczenia, bierze pod uwagę, jak często dany pojazd powoduje szkody u innych kierowców;
  • Sposób zapłaty (w całości czy rozłożone na raty) – wysokość polisy jest niższa, gdy zapłacisz ją w całości z góry. Gdy rozkładasz ją na raty, ubezpieczyciel może doliczyć odsetki;
  • Uzyskane przez lata zniżki — jeśli jesteś lojalny wobec swojego ubezpieczyciela i współpracujesz z nim od kilku lat, mogłeś uzyskać zniżki za bezszkodową jazdę;
  • Wykup pakietu OC/AC — towarzystwa ubezpieczeniowe oferują niższe zniżki za zakup polis w pakiecie.

20-latek, który dopiero zaczyna przygodę za kierownicą, musi liczyć się z tym, że cena ubezpieczenia może być naprawdę duża. Jest jednak szansa na zaoszczędzenie paru złotych. Gdy zbliża się moment wykupu ubezpieczenia, warto skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych, dzięki którym znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę.

Kalkulatory AC — w jaki sposób działają?

Strony takie jak https://rankomat.pl oferują w ramach swoich usług możliwość obliczenia lub porównania ubezpieczeń AC. Dzięki nim możesz zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Możesz porównać oferty kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu. Wystarczy poświęcić parę minut.

Kalkulator ubezpieczenia poprosi Cię o podanie kilku niezbędnych informacji. Jest to m.in. rodzaj pojazdu, rok jego produkcji, marka, model, ale również zakres ubezpieczenia, który Cię interesuje oraz od kiedy potrzebujesz polisy. Następnie kalkulator prześle te informacje do centrali towarzystw. Po krótkiej analizie na ekranie swojego komputera zobaczysz oferty polis. Kalkulator Rankomat od razu posortuje je od najtańszych. Dzięki temu znajdziesz najlepsze dla siebie ubezpieczenie nawet kilkaset złotych taniej. Różnice między pojedynczymi ofertami mogą być naprawdę spore.

Fot. Kevin Schneider/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najdroższe wozy kempingowe świata – co za luksus!
Najdroższe wozy kempingowe świata – co za luksus!
Poznaj najdroższe, największe i najbardziej luksusowy kampery na świecie.
Jak wypożyczyć auto sportowe?
Jak wypożyczyć auto sportowe?
Wypożyczenie samochodu polega na wynajmie pojazdu od przedsiębiorcy na określony czas i za określoną opłatą. Co jeszcze powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz wypożyczyć auto? Sprawdź sam!
Marek Kondrat pochwalił się hybrydowymi czterema kółkami!
Marek Kondrat pochwalił się hybrydowymi czterema kółkami!
Któż nie chciałby wsiąść za kierownice tego charakternego miejskiego SUV-a marki MINI?
Ostatnie wpisy