Harley-Davidson V-Rod – prawdziwa legenda szos
MotocykleWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Harley-Davidson V-Rod – prawdziwa legenda szos

W latach 80. i 90. XX w. Porsche podejmowało współpracę z różnymi producentami motoryzacyjnymi. Wśród partnerów marki znajdowali się nie tylko producenci aut, ale również i motocykli. Jednym z nich był Harley-Davidson. Efektem ich współpracy był model V-Rod, który zaskarbił sobie sympatię motocyklistów na całym świecie.

Harley-Davidson V-Rod – przedstawiciel unikalnej grupy motocykli

Harley-Davidson V-Rod należy do unikalnej grupy motocykli, które zostały wyprodukowane przez kultowy amerykański koncern – właśnie podczas współpracy z Porsche. Wpisują się one w ideę niekonwencjonalnych harleyów, takich jak na przykład elektryczna odmiana motocykla, czyli LiveWire, a także Cafe Racer. Harley-Davidson V-Rod był dużym odejściem od reszty oferty amerykańskiego producenta – zdecydowała o tym charakterystyczna konstrukcja, a także rozwiązania, przy których Davidson współpracował z Porsche – znanym niemieckim producentem samochodów. 

Dlaczego Harley-Davidson zdecydował się na współpracę z Porsche?

Harley-Davidson V-Rod był wyjątkiem na tle pozostałych modeli z oferty amerykańskiego producenta. Wziął się stąd, że Harley szukał nowych partnerów, którzy umożliwiliby mu stworzenie motocykla o dobrych osiągach w bardzo przystępnej cenie. Współpraca z Porsche miała się z tym wiązać.

Porsche było synonimem inżynierii wydajności w połączeniu z wysoką jakością. Miało to umożliwić stworzenie niedrogich i niezawodnych motocykli. Można stwierdzić, że się to udało, ponieważ Harley-Davidson V-Rod został doceniony przez kierowców na całym świecie właśnie ze względu na znakomity stosunek jakości do ceny i wspaniałe osiągi, które zapewniają ogromną przyjemność podczas jazdy. 

Harley-Davidson V-Rod – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Gdy spojrzymy na ten model harleya, od razu rzuca się w oczy zupełnie inna sylwetka maszyny. Nie jest rozłożysta, a bardziej zwarta – ze względu na opływową konstrukcję i masywność przypomina wręcz pocisk. 

Do tego dochodzą takie elementy, jak na przykład hydroformowana rama rurowa, która wyglądem przypomina ramę kratową Ducati. Całość uzupełnia fakt, że zbiornik paliwa znajduje się pod siedzeniem. 

Silnik był chłodzony wodą i miał podwójne krzywki. Ponadto jednostka napędzająca motocykli była testowana podczas badań w niemieckim ośrodku w Düsseldorfie, który wymagał od wspólnego produktu Harleya i Porsche nieprzerwanej jazdy przez niemal 500 godzin. Badania zakończyły się sukcesem – silnik nie zawiódł. 

Harley-Davidson V-Rod – jak prezentują się osiągi silnika stworzonego we współpracy z Porsche?

Wiemy już, że Porsche współpracowało przy produkcji Harleya-Davidsona V-Rod, jednak gdzie konkretnie widać największe zmiany, które wprowadził niemiecki koncern? 

Sam projekt silnika pochodzi z wersji wyścigowej Harleya-Davidsona, a Porsche współpracowało przy pewnych unowocześnieniach. Podstawowa wersja V-Rod była wyposażona w silnik V-twin o pojemności 1131 cm3 i mocy 115 KM. W 2008 roku ta wersja została powiększona do 1250 cm3 i 125 KM. 

Harley stworzył również wersję wyścigową. Nosiła nazwę V-Rod Destroyer. Ze względu na wysokie osiągi nie była dopuszczona do zwykłego ruchu drogowego – silnik o pojemności 1300 cm3 generował ponad 165 KM.

Zdj. główne: Sourav Mishra/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Futurystyczne ciężarówki, których nie produkują – projektanci mieli wyobraźnię!
Futurystyczne ciężarówki, których nie produkują – projektanci mieli wyobraźnię!
Zastanawiałeś się kiedyś, jak będą wyglądać ciężarówki za 20 lat? Teraz masz okazję sprawdzić koncepcje marek Volvo, Tesla czy Bugatti. Niezwykłe rozwiązania konstrukcyjne!
Agnieszka Radwańska na plan śniadaniówki przyjechała Porsche
Agnieszka Radwańska na plan śniadaniówki przyjechała Porsche
Największą furorę, a przynajmniej w świecie motoryzacyjnym, zrobiło jednak czerwone Porsche, którym tenisistka wybrała się do budynku telewizji TVN. Panamera Turbo to niezwykła maszyna, której wartość oscyluje w granicach 900 tysięcy złotych!
Lewandowski odebrał wyróżnienie Piłkarza Roku elektrycznym Audi e-Tron
Lewandowski odebrał wyróżnienie Piłkarza Roku elektrycznym Audi e-Tron
Audi wyposażone jest w jednostkę napędową generująca moc rzędu 406 koni mechanicznych, i 664 Nm maksymalnego momentu obrotowego. e-Tron przyspiesza do setki w zaledwie 5,7 sekundy.
Ostatnie wpisy