O czym trzeba pamiętać, kupując pierwszy motocykl?
MotocykleWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O czym trzeba pamiętać, kupując pierwszy motocykl?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wszyscy pamiętamy uczucie, kiedy po egzaminie na prawo jazdy kat. A wychodzimy z wynikiem pozytywnym – ktoś miał farta i zdał za pierwszym, a ktoś zbyt mocno się stresował i musiał przystępować do egzaminu kilkakrotnie. Nieważne ile, ważne, że zdane! Teraz czas na pierwszy motocykl! Dzisiaj opowiemy o tym, czego, oprócz prawa jazdy, potrzebujesz, decydując się na zakup motocykla!

1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Zarówno kierowcy samochodów, jak i motocykli powinni wykupić ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu. Brak polisy OC na motocykl skutkuje karami finansowymi od 200 do 1000 zł w zależności od długości okresu, w którym motocykl nie był ubezpieczony. Oprócz OC kierowca jednośladu może wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco), NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i ubezpieczenie assistance.

2. Obowiązkowe wyposażenie 

Jeśli chodzi o wyposażenie motocyklisty, to w Polsce zgodnie z ustawą, zarówno motocyklista, jak i pasażer powinni mieć założony kask, który będzie spełniał normy bezpieczeństwa. Inną sprawą jest wyposażenie motocykla, bez którego nie zostanie on dopuszczony na drogę. Są to m.in. prędkościomierz i drogomierz,  co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie, sygnał dźwiękowy, dwa niezależne hamulce czy ogumienie pneumatyczne. Oprócz tego na motocyklu nie pojedziemy bez świateł mijania, drogowych, hamowania, pozycyjnych tylnych, odblaskowych tylnych, kierunkowskazów i oświetlających tablicę rejestracyjną. Pamiętać także należy, że wózek boczny również powinien być oświetlony zgodnie z przepisami.

3.  Dodatkowe akcesoria 

Mimo iż według przepisów tylko kask jest obowiązkowym wyposażeniem dla motocyklisty, warto zadbać o własne bezpieczeństwo i zainwestować w dodatkowe akcesoria i ubrania. Koniecznie kup profesjonalny strój motocyklowy, który w razie wypadku będzie chronił przed urazem podczas kontaktu z ziemią. Zainwestuj także w kamizelkę odblaskową i  rękawiczki, które przydadzą się podczas gorszych warunków atmosferycznych. 

Prowadząc motocykl, warto mieć ze sobą apteczkę na wypadek urazów podczas kolizji, gaśnicę przy ewentualnym pożarze oraz trójkąt odblaskowy, dzięki któremu inni uczestnicy ruchu drogowego będą widzieć Twój pojazd na słabo oświetlonej drodze. 

4. Kursy doszkalające

Zarówno mało doświadczeni kierowcy, jak i masterzy w prowadzeniu motocykla, powinni uczestniczać w kursach doszkalających dla motocyklistów. Nigdy nie można być zbyt pewnym siebie na drodze – nawet najmniejszy błąd może słono kosztować. Dlatego skorzystaj z oferty zajęć doszkalających od szkoły jazdy ADV Academy, prowadzącej przez Zbigniewa Tarnawskiego. Akademia oferuje kursy z zakresu jazdy terenowej, szosowej oraz precyzyjnej poniżej progu równowagi. Szkolenie motocyklowe ADV Academy to gwarancja odpowiedniej metodyki nauczania oraz indywidualnego podejścia do każdego uczestniczącego. Sprawdź ofertę szkoły motocyklowej ADV Academy. 

Fot.: Pairach Boriboonmee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Strajk kobiet. Jak wyraziła swoje zdanie gwiazda FAME MMA?
Strajk kobiet. Jak wyraziła swoje zdanie gwiazda FAME MMA?
Marta Linkiewicz pokazała się na Warszawskim strajku kobiet w swoim stylu.
Metoda na druty i sznurki? Amatorom cudzego mienia kończą się pomysły?
Metoda na druty i sznurki? Amatorom cudzego mienia kończą się pomysły?
Komentujący doszli do wniosku, że jest to metoda porywaczy mająca na celu rozproszyć uwagę ofiary - podobnie jak słynna metoda "na butelkę".
Wszczęto dochodzenie ws. Janusza Korwin-Mikkego
Wszczęto dochodzenie ws. Janusza Korwin-Mikkego
Jak się okazało - w 2007 roku Korwin-Mikke został skierowany na egzamin uprawniający do prowadzenia pojazdów, jednak z informacji wynika, że poseł nigdy do takiego testu nie podszedł.
Ostatnie wpisy