Motocykle trójkołowe — niezwykłe, choć dostępne dla wszystkich
MotocykleWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Motocykle trójkołowe — niezwykłe, choć dostępne dla wszystkich

Motocykle bardzo często otrzymują przydomek jednośladu. Nie wszystkie z nich faktycznie zostawiają jednak jeden ślad. Pewnym wyjątkiem są niezwykle ciekawe motocykle trójkołowe.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że na motocykle znajdziemy wiele różnych odmian prawa jazdy, które odpowiadają temu, na jak mocne pojazdy można wsiadać. W przypadku trójkołowców regulacje te jednak nie obowiązują i wedle prawa trójkołowiec może prowadzić każdy posiadacz prawa jazdy B bez znaczenia, jaka jest moc takiego motocykla. Ważne jest jednak to, że za motocykl trójkołowy jest uznawana konstrukcja z symetrycznym rozmieszczeniem kół. 

Jakie są motocykle trójkołowe?

Na rynku znaleźć można trochę motocykli trójkołowych. Taką konstrukcję w swojej ofercie posiada znaczna większość uznanych producentów, a niektórzy z nich oferują nawet po kilka modeli, które najczęściej różnią się przede wszystkim pojemnością silnika i mocą. 

Co ciekawe nie ma żadnych regulacji, które mówią o tym, na której osi mają być dwa, a nie jedno koło w motocyklu trójkołowym. Z tego powodu często można spotkać konstrukcje z dwoma kołami na osi przedniej, ale są też budowane motocykle trójkołowe z dwoma kołami na osi tylnej. 

Zalety motocykli trójkołowych

Oczywiście największa zaleta motocykli trójkołowych to to, że praktycznie każdym z nich mogą jeździć posiadacze prawa jazdy kategorii B z 3-letnim stażem. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, jak stabilna jest jazda trójkołowcem, co szczególnie warto docenić w okresie zimowym, gdy czasem pojawia się śnieg bądź lód na drodze. Motocykle trójkołowe ponadto prowadzą się znacznie stabilnej i ryzyko przewrócenia się na nich jest niewielkie, a do tego zużywają one mniej paliwa od porównywalnych jednośladów. Gdy z kolei dwa koła są z tyłu, to do zalet należy dodać znacząco ułatwioną jazdę po prostych na długich trasach.

Kto produkuje motocykle trójkołowe?

Trójkołowce, którymi można poruszać się z kategorią B, są produkowane przez 5 firm. Mowa tu o firmach takich jak Yamaha, Piaggio, Peugeot, Can-Am oraz Harley-Davidson. Motocykle trójkołowe pierwszych trzech firm można rozpoznać po tym, że dwa koła są na przedniej osi i są to pojazdy dość bliskie skuterom. W konstrukcjach Can-Am i Harley-Davidson dwa koła znajdziemy na osi tylnej.

Zdj. główne: sandid/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podróżowanie kamperem w zimie – plusy i minusy
Podróżowanie kamperem w zimie – plusy i minusy
Jak się przygotować na wyprawę kamperem ? Plusy i minusy kamperowania zimą. Dowiedz się więcej!
Jak przygotować się do pracy jako kierowca w kraju IKEA?
Jak przygotować się do pracy jako kierowca w kraju IKEA?
Dowiedz się, jak efektywnie przygotować się do pracy jako kierowca w krajach, w których działa IKEA. Poznaj wymagania, trasy i specyfikę pracy w międzynarodowym transporcie.
Ile kosztuje Batmobil? Takiej ceny się nie spodziewacie!
Ile kosztuje Batmobil? Takiej ceny się nie spodziewacie!
Replik Batmobilu na świecie powstało wiele, ale żadna nie zbliżyła się do oryginału tak bardzo, jak auto pewnego Szweda. Mężczyzna zainwestował ponad milion dolarów, spędzając jednocześnie 20 000 godzin w garażu, by przygotować najlepiej odwzorowany model auta Batmana w historii.
Ostatnie wpisy