Ładowarka motocyklowa — jak prawidłowo ładować akumulator w motocyklu?
MotocykleWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ładowarka motocyklowa — jak prawidłowo ładować akumulator w motocyklu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Współczesne akumulatory motocyklowe znacząco odbiegają od baterii, które mogliśmy spotkać w jednośladach na początku nowego tysiąclecia. Obecnie zaawansowane rozwiązania są o wiele bardziej dostępne — dzięki niskiej cenie także dla przeciętnego motocyklisty — niż jeszcze kilka lat temu, gdy np. akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (LiFePO4) był w zasięgu wyłącznie najbardziej zamożnych kierowców. Dużą popularnością cieszą się również baterie żelowe, AGM i litowo-jonowe, a także najtańsze akumulatory kwasowo-ołowiowe. Warto wiedzieć, że nowoczesne akumulatory potrzebują równie nowoczesnych ładowarek. Klasyczne prostowniki i ładowarki przypominające tanie zasilacze do sprzętu elektronicznego potrafią im jedynie zaszkodzić, a nawet nieodwracalnie zepsuć. W tym materiale przybliżymy ci ładowarki do akumulatorów motocyklowych — dowiesz się m.in. dlaczego warto z nich korzystać i jak dobrać odpowiedni model do baterii w twoim motocyklu.

Ładowarka motocyklowa — w czym jest lepsza od prostownika?

Prostownik to proste urządzenie umożliwiające liniowe ładowanie nieskomplikowanych akumulatorów motocyklowych, które wymaga od motocyklisty uwagi i doglądania parametrów ładowania. Korzystając z tego typu rozwiązań, narażamy się na zagotowanie i przeładowanie baterii, co może być niebezpieczne — zarówno dla akumulatora, jak i nas samych. Przypominamy, że elektrolit to substancja silnie żrąca i wpływająca negatywnie na organizm człowieka. Ładowarki do akumulatorów motocyklowych to nowoczesne urządzenia będące całkowitym przeciwieństwem prostowników. Zainstalowane na pokładzie mikroprocesory, czujniki i oprogramowanie pozwalają na inteligentne ładowanie, co ma szczególne znaczenie w przypadku akumulatorów AGM, GEL i LiFePO4. Warto wiedzieć, że tego typu baterii nie naładujemy bez nowoczesnej ładowarki, która sama dobierze optymalny proces uzupełniania energii. Poza ceną (prostowniki są znacznie tańsze od ładowarek) nie ma pola, na którym ładowarka przegrałaby z przestarzałym rozwiązaniem, jakim zdecydowanie jest prostownik.

Ładowarka do motocykla — zastosowanie i zalety inteligentnych urządzeń

Ładowarka motocyklowa z renomowanej firmy posiada wiele funkcji, które pozwalają wykorzystać ją nie tylko do rutynowych zadań (np. ładowania), ale również do bardziej zaawansowanych czynności. Na szczególną uwagę zasługują tryb odsiarczania (proces polegający na usunięciu złogów siarki z ogniw baterii) i podtrzymywania stałego napięcia, który przydaje się przede wszystkim podczas zimowania. To właśnie dzięki niemu po kilkumiesięcznym postoju i bezczynności akumulator będzie w stanie zachować pełną sprawność w nowym sezonie. Wiele ładowarek motocyklowych zostało również wyposażonych w tryb ratowania akumulatora ze stanu głębokiego rozładowania. Co prawda nie pozwala on na uratowanie każdego akumulatora, ale w niejednym przypadku ochroni motocyklistę przed zakupem nowej baterii za kilkaset złotych.

Najbardziej zaawansowane ładowarki motocyklowe potrafią zaskoczyć mnogością zastosowań i budową. Mikroprocesory, automatyczna kontrola polaryzacji, funkcje odsiarczania i odzyskiwania mocy, wyświetlacz przedstawiający każdy możliwy parametr, zabezpieczenia przed zwarciem, automatyczne dobieranie trybu ładowania do rodzaju akumulatora, wytrzymała i szczelna obudowa — topowe modele mają naprawdę długą listę zalet.

Ładowarka motocyklowa — jaką wybrać do akumulatora w swoim motocyklu?

Przede wszystkim — nie korzystaj z ładowarek do akumulatorów samochodowych i dużych prostowników. Akumulator motocyklowy ma o wiele mniejszą pojemność i rekomendowany prąd ładowania, więc podłączenie do niego tego typu urządzeń może doprowadzić do zagotowania elektrolitu lub innych uszkodzeń baterii. Przypominamy, że rozszczelniony akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji, jest niebezpieczny dla zdrowia i wymaga specjalnej utylizacji.

Wybór ładowarki motocyklowej powinieneś zacząć od sprawdzenia, jaki typ akumulatora posiadasz w swojej maszynie. Inteligentne ładowarki bez problemu poradzą sobie z bateriami żelowymi, AGM i kwasowo-ołowiowymi, jednak nie każda sprawdzi się przy akumulatorach litowo-jonowych i LiFePO4. Szczególną uwagę podczas zakupu ładowarki do akumulatorów motocyklowych muszą zachować posiadacze baterii litowo-jonowych. Tego typu akumulator ma specjalne procesy ładowania (prądem stałym do ok. 85%, a następnie stałym napięciem) i podtrzymywania stałego napięcia podczas zimowania (największą żywotność w temperaturze od 0 do 25 stopni Celsjusza zachowuje przy 40% naładowaniu). Sam widzisz, że ładowanie niektórych typów akumulatorów motocyklowych jest niewykonalne za pomocą prostowników i prostych zasilaczy. Z kolei inteligentna ładowarka do motocykli radzi sobie z nimi bez problemów i wymaga od ciebie wyłącznie podłączenia do prądu.

Ładowarki do akumulatorów motocyklowych znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Wiesz już, że do obsługi nowoczesnych akumulatorów potrzebna jest inteligentna ładowarka motocyklowa. Warte uwagi modele marek Oxford i Exide znajdziesz w I’M Inter Motors, największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce, i na imready.eu. Odwiedź jeden z 33 salonów lub sklep internetowy i wybierz ładowarkę dopasowaną do twoich potrzeb. Czekają na ciebie korzyści zakupowe (m.in. darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i zwrot do 60 dni) i profesjonalna obsługa, która pomoże podjąć ci dobrą decyzję.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Polak potrafi. Nieuczciwa konkurencja dla Lamborghini?
Polak potrafi. Nieuczciwa konkurencja dla Lamborghini?
Policja informuje o kopiach części nadwozia aut oraz stosowaniu znaków towarowych włoskiej marki. Polska firma wpadła po uszy - produkowała meble Lamborghini
Wpływ biotechnologii na zdrowie i kondycję zwierząt hodowlanych
Wpływ biotechnologii na zdrowie i kondycję zwierząt hodowlanych
Poznaj wpływ biotechnologii na poprawę zdrowia i kondycji zwierząt hodowlanych. Dowiedz się, w jaki sposób innowacje technologiczne zmieniają środowisko hodowli.
10-letnia córka Popka za kółkiem samochodu?!
10-letnia córka Popka za kółkiem samochodu?!
Czy to kolejka burza w szklance wody? Zobaczcie nagranie!
Ostatnie wpisy