Jak ludzie motoryzacji wspierają Ukrainę? Zobacz sam!
Ludzie motoryzacji
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ludzie motoryzacji wspierają Ukrainę? Zobacz sam!

Rozpoczęta 24 lutego rosyjska inwazja na tereny Ukrainy spotkała się ze zdecydowaną reakcją wielu branż. Zareagowały również osoby powiązane z motoryzacją. Jak ten świat walczy z aktem agresji?

Pod koniec lutego wojska rosyjskie rozpoczęły nieuzasadnioną inwazję na terenie Ukrainy. Jak można się było tego spodziewać, spotkało się to z dość zdecydowaną reakcją na całym świecie i w tym momencie oznaki wsparcia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, a także głosy potępienia kierowane do prezydenta Rosji Władimira Putina są wręcz wszechobecne. Skala tego wzrosła na tyle, że można powiedzieć, że zachodni świat wypowiedział małą wojnę ekonomiczną i kulturalną po to, by pokazać obywatelom Rosji, że to, co się dzieje w Ukrainie, jest nieakceptowalne i wszelkie marzenia ich prezydenta o odrodzeniu imperium, które przyczyniło się do śmierci milionów ludzi, powinny zostać zduszone jak najszybciej. 

Na atak rosyjskich wojsk zareagował również świat motoryzacyjny. Jest to część znacznie większego mechanizmu, która jest jednak również dość ważna, gdyż może przyczynić się do osłabienia rosyjskiej gospodarki, a co za tym idzie spowolnienia inwazji, a także zwiększenia szans na skuteczne jej odparcie przez broniących swej ojczyzny Ukraińców.

Kto zareagował na atak Rosji?

Reakcje w świecie motoryzacji można podzielić na dwa rodzaje. Jeden z nich to bezpośrednie uderzenie w Rosję, a drugi to udzielenie wsparcia Ukrainie. Na zamknięcie fabryk czy też wycofanie się z rosyjskiego rynku zdecydowało się całkiem sporo producentów. Na taki ruch postawiło między innymi BMW. Bawarska firma zamknęła zakład w Kaliningradzie. Dodatkowo jest ona dotknięta przez fakt, iż część komponentów jest produkowana w Ukrainie. Na wstrzymanie dostaw do Rosji zdecydowały się ponadto takie marki i koncerny jak Aston Martin, Stellantis, Jaguar, Land Rover, Volkswagen AG oraz grupa Renault. Jest to o tyle warte uwagi, że dla wielu z tych producentów rynek rosyjski to źródło sporych przychodów z racji na dobrą sprzedaż aut na tamtejszym rynku. Na całkowite wycofanie z Rosji zdecydował się także Ford.

Bardzo ważne jest też udzielenie wsparcia poszkodowanym Ukraińcom. Widać to w naszym kraju, gdzie nieustannie pracują wolontariusze przyjmujący uchodźców, a specjalne paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami są regularnie wysyłane za wschodnią granicę. Dlatego na wysłanie wsparcia finansowego i nie tylko zdecydowało się wielu producentów. Kwoty rzędu miliona euro wpłaciły Mercedes-Benz oraz Volkswagen. Wsparcie deklaruje także Ford. Dość mocno zadziałała także Škoda.

Producent pochodzący z Czech, czyli nasz bezpośredni sąsiad, który również przyjmuje część ukraińskich uchodźców, zdecydował się bowiem nie tylko na wsparcie rzędu 400 tysięcy euro. Czesi zadeklarowali pomoc obywatelom Ukrainy, którzy pojawią się w Czechach, w zakresie zdobycia zatrudnienia, edukacji, wizy czy też w nauce języka.

Zdj. główne: Jacek Dylag/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne strategie marketingowe dla małych firm: Jak wykorzystać nowe technologie do promocji swojej marki
Nowoczesne strategie marketingowe dla małych firm: Jak wykorzystać nowe technologie do promocji swojej marki
Nowoczesne strategie marketingowe dla małych firm: Wykorzystaj nowe technologie, dotrzyj do większej publiczności i zbuduj silną markę
Najciekawsze motoaukcje na 29. Finał WOŚP!
Najciekawsze motoaukcje na 29. Finał WOŚP!
Radek Kotarski znów zaskakuje - tym razem na licytację wystawił swoją najnowszą książkę w gratisie z włoskim supersamochodem.
Jak zaoszczędzić czas w drodze do pracy przez miejską dżunglę?
Jak zaoszczędzić czas w drodze do pracy przez miejską dżunglę?
Nie lubisz stać w korkach? Zobacz jak zaoszczędzić czas, stojąc w zgiełku dróg miejskich! To poradnik dla Ciebie!
Ostatnie wpisy