Pojazdy, które występowały w kreskówkach – pamiętasz je?
Samochody
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pojazdy, które występowały w kreskówkach – pamiętasz je?

Od najmłodszych lat stykamy się najróżniejszymi pojazdami za pośrednictwem kreskówek – zwykle są to unikatowe machiny, które stają się symbolami danej twórczości. Pamiętasz je wszystkie? Przygotowaliśmy dla Ciebie pierwszy działający wehikuł czasu, który zabierze Cię do beztroskich czasów dzieciństwa.

Hippisowski van

Kultowy wóz inspirowany motywami dzieci kwiatów zna każdy. To właśnie nim młodzi detektywi – Fred, Daphne, Velma, Kudłaty i Scooby – wybierali się w trasę, by rozwiązywać najdziwniejsze z zagadek. I choć każdy odcinek skupiał się wokół innych potworów, upiorów, czy strachów, to stary van praktycznie się nie zmieniał. 

Tzw. Mystery Machine to w praktyce owoc wyobraźni twórców kreskówki, którzy połączyli Forda Ecoline z 1963 i Chevroleta Van G-10. Niemniej jednak, tajemnicza maszyna rozpaliła wyobraźnię fanów do tego stopnia, że na całym świecie znaleźć można pojazdy inspirowane kultową twórczością Hanny-Barbery. 

Samochód z kamienia

Kolejny klasyk animacji, który zyskał ogólnoświatową sławę i rozpoznawalność. Unikatowy pojazd Flinstonów zbudowany z kamiennych cylindrów i drewnianej konstrukcji wprawiany jest w ruch przy pomocy nowatorskiego napędu nożnego. Fani show nie zawiedli również i tym razem. Choć z pewnością użycie kamienia nie wchodziło w grę, to nie można odmówić konstruktorom solidnej dozy kreatywności.

Mean Machine

Czyli “złośliwa maszyna” występująca w serii “Whacky Races” (w Polsce znana pod tytułem “Odlotowe wyścigi”), w której w wyścigach bierze udział 11 różnych pojazdów. Nie bez powodu automobil głównego bohatera serii trafił do tego zestawienia. Mean Machine to jedno z najbardziej rozpoznawalnych czterech kółek w świecie kreskówkowej animacji. 

Latający statek Jetsonów

Była prehistoria, czas więc na przyszłość w zwierciadle kultowego duetu Hanna-Barbera. Jak przystało na obywateli przyszłości, rodzinka Jetsonów porusza się przeszklonym pojazdem latającym czerpiącym pełnymi garściami z projektów amerykańskiej motoryzacji połowy XX wieku. Jak na razie nie istnieje możliwość, by zbudować podobną, w pełni funkcjonalną maszynę. Kto wie, może Elon Musk wykaże się również w tej sprawie. 

Samochód Kaczora Donalda

Charakterystycznie bełkocząca gadająca kaczka nie mogła być gorsza od innych bohaterów kreskówek, więc zadbano, by Donald mógł się pochwalić swoimi unikatowymi czterema kółkami. Bohater doczekał się czerwonego samochodu przypominającego kultowe produkcje z lat 30. XX wieku. Na świecie istnieje przynajmniej kilka pojazdów inspirowanych produkcjami Walta Disneya. 

Złomek

Przyjazny, pomocny i zakręcony bohater produkcji Pixara z 2006 roku zwraca uwagę przede wszystkim swoim charakterem i klasycznymi kształtami. Warto zaznaczyć, że odwzorowanie Złomka należało do jednych z trudniejszych zadań – charakterystyczne usta i przypominający ludzkie oblicze przód pojazdu to zadanie dla wybitnego mistrza blacharskiego. Niemniej jednak, ciężka praca popłaca – setki uśmiechających się dzieci z pewnością wynagradzają cały trud.

ECTO-1

Ecto-1 to samochód, którym poruszali się nieustraszeni bohaterowie kreskówki pt. “Pogromcy duchów”. W tym przypadku mamy do czynienia z profesjonalnymi kopiami zbudowanymi na potrzebę kultowego filmu o tej samej nazwie. ECTO-1 został zbudowany na podstawie klasycznego Cadillaca Miller-Meteor z 1959 roku.

Pat i kot, kot i Pat

Pora na pocztowy wehikuł najpopularniejszego listonosza na świecie i jego włochatego pomocnika. Inspiracją twórców bez wątpienia był nieznany na szeroką skalę samochód Lawal Lambretta. Choć tak naprawdę ma on stosunkowo małą moc i wątłe gabaryty, to dzięki skali i perspektywie przypomina on kanciastą amerykańską furgonetkę. Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie Lambretta osiąga ceny rynkowe wysokości ponad 100 tysięcy złotych. Całkiem sporo, jak na tak mały i niszowy samochód. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*