Jak serwisować auto?
SamochodyWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak serwisować auto?

Artykuł sponsorowany

Tak, jak dbasz o siebie, tak także powinieneś zadbać o swój samochód. Te maszyny mogą posłużyć ci bezawaryjne nawet przez kilkanaście lat. Zobacz, jak powinieneś serwisować swoje auto. 

Serwisowanie samochodu 

Skąd pewność, że twój samochód potrzebuje serwisu? W tym celu musisz zerknąć do książeczki serwisowej i sprawdzić zalecenia producenta. Pamiętaj, aby nie przedłużać czasu pomiędzy kolejnymi wizytami u mechanika, ponieważ to nie będzie miało to dobrego wpływu na twój samochód.

Na bezpieczne minimum, kiedy musisz udać się na przegląd, warto przyjąć sobie 15 tys. kilometrów lub okres jednego roku. Z tą częstotliwość należy wymieniać olej — najlepiej sposobem zwanym dynamiczna wymiana oleju, dzięki któremu w efektywny sposób wymienisz cały płyn.

Płyny pod kontrolą

Innym płynem, który także powinieneś wymienić regularnie, chociaż trochę rzadziej, jest płyn hamulcowy. Zaleca się jego wymianę co dwa lata lub co 60 tys. kilometrów. Jeśli chodzi o olej w skrzyni biegów oraz płyn chłodniczy, producenci nie wskazują jednoznacznego terminu ich wymiany. Co nie oznacza, że nie ulegają one degradacji czy zużyciu. W zależności od eksploatacji pojazdu wymieniaj płyn chłodniczy co 2-4 lata, jeśli w instrukcji nie ma o tym mowy. Olej w  manualnej skrzyni biegów — co 5 lat lub 100 tys. kilometrów, natomiast w automacie, co 30-40 tys. kilometrów.

Jednak płyny to nie jedyne rzeczy, które powinieneś regularnie wymieniać i sprawdzać. Regularnej ocenie poddawaj także uszczelki pod głowice i w razie potrzebny zmień je na nowe. Przyjechałeś do serwisu, ponieważ miałeś stłuczkę, kolizję lub wypadek? Jakaś część twojego samochodu wymaga lakierowania? W takim wypadku pomoże ci mieszalnia lakierów. Specjalistyczny sklep pomoże ci w doborze odpowiedniego odcienia, aby uszkodzona część nie odstawała od reszty.

Serwis klimatyzacji

Również klimatyzację należy serwisować raz do roku. Standardowa procedura w warsztacie powinna obejmować odgrzybianie całej instalacji oraz wymianę filtra kabinowego. Ma to wpływ nie tylko na wydajność układu, ale także na twoje zdrowie. Istotną kwestią będzie także kontrola poziomu chłodziwa w układzie.

Jeśli wybrałeś się już na wizytę do serwisu, warto sprawdzić ogólny stan techniczny swojego pojazdu. Co powinien obejmować taki przegląd? Kontrolę zużycia zawieszenie, tarcz hamulcowych oraz klocków, zużycie wycieraczek, kontrolę poziomu ciśnienia w oponach oraz czy oświetlenie funkcjonuje prawidłowo. 

Gdy zauważysz potencjalną usterkę, także udaj się do swojego warsztatu samochodowego. Niech twoja czujność obudzi się już, gdy usłyszysz stukanie podczas przejeżdżania przez nierówności. Może to być czymś błahy, ale także poważniejszą i bardziej kosztowną usterką.

Fot.: Skica911/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

piętnaście − trzynaście =

Rekomendowane
Nowy SEAT i CUPRA z finansowaniem dla osób prywatnych
Nowy SEAT i CUPRA z finansowaniem dla osób prywatnych
Planujesz zakup nowego samochodu marki SEAT lub CUPRA i szukasz atrakcyjnej formy finansowania? Koniecznie zapoznaj się z produktami Volkswagen Financial Services dla klientów indywidualnych. Kupując auto na raty z łatwością sprawdzisz wysokość miesięcznej raty korzystając np. z narzędzia kredyt samochodowy kalkulator od VW FS. 
Jak prawidłowo dbać o serwisowane silniki okrętowe – praktyczne porady
Jak prawidłowo dbać o serwisowane silniki okrętowe – praktyczne porady
Poznaj sprawdzone porady i rekomendacje ekspertów w obszarze utrzymania silników okrętowych w nienagannej kondycji. Dowiedz się jak efektywnie wydłużyć żywotność serwisowanych jednostek napędowych.
Szybcy i wściekli – przeczytaj o popularnej serii filmów o wyścigach
Szybcy i wściekli – przeczytaj o popularnej serii filmów o wyścigach
Seria filmów, o której słyszał każdy, a większość widziała przynajmniej jedną ich odsłonę. Mowa o „Szybkich i wściekłych”, których historia sięga aż roku 2001, kiedy to powstała pierwsza część.
Ostatnie wpisy