Jak zorganizować przeprowadzkę?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Artykuł sponsorowany

Czy masz już plan swojej przeprowadzki? Koniecznie go przygotuj, żeby spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione na czas. Nie daj się zaskoczyć nadprogramowymi obowiązkami – zwłaszcza, jeśli to Twój pierwszy raz.Przeprowadzka czeka niemal każdego człowieka. Niewiele osób żyjących w XXI wieku jest gotowych spędzić całe swoje życie – od narodzin, przez wiek szkolny i studencki, aż po dorosłość i starość – w jednym domu, najczęściej z rodzicami lub całą, wielopokoleniową rodziną. Takie sytuacje są coraz rzadsze, a co za tym idzie – coraz więcej jest przeprowadzek i wysoce prawdopodobne jest, że czeka to również Ciebie.

Dwa miesiące przed przeprowadzką

Przygotowanie do przeprowadzki musi rozpocząć się odpowiednio wcześnie, tak, abyś miał pewność, że ze wszystkim zdążysz – ponieważ, wbrew pozorom, jest to naprawdę duże przedsięwzięcie. Oczywiście pierwszym krokiem jest znalezienie nowego lokum i podpisanie umowy najmu z określoną datą rozpoczęcia lub też kupienie mieszkania albo domu. Te przypadki różnią się od siebie koniecznymi do załatwienia formalnościami, jednak pominiemy ten temat ze względu na to, że nie dotyczy od samej przeprowadzki. Czy więc musisz się zająć, planując zmienić miejsce zamieszkania?

Generalne porządki w miejscu obecnego zamieszkania

Etapem, od którego warto zacząć, jest porządne posprzątanie obecnie wynajmowanego domu lub mieszkania. Nie chodzi tutaj wyłącznie o to, żeby było czysto, ale przede wszystkim o dokładne przejrzenie wszystkich posiadanych przez Ciebie rzeczy i zdecydowanie, które z nich chcesz zabrać ze sobą do nowego miejsca zamieszkania, a których wolałbyś się pozbyć. Pod podzieleniu posiadanych przez Ciebie dóbr na te dwie kategorie, postaraj się jak najlepiej zaplanować utylizację rzeczy, których nie będziesz potrzebował w nowym mieszkaniu. Chodzi o to, żebyś pozbył się wszystkich przedmiotów do wydania przed rozpoczęciem przeprowadzki – najlepiej w ciągu miesiąca. Możesz wyrzucić je, przekazać firmom zajmującym się utylizacją przedmiotów wielkogabarytowych, oddać potrzebującym lub sprzedać. 

Zaplanuj transport dużych przedmiotów

Dwa miesiące przed dniem przeprowadzki to bardzo dobry czas na zastanowienie się nad logistyką tego wielkiego dnia. Ważne jest przede wszystkim transportowanie mebli i innych dużych, problematycznych przedmiotów (na przykład sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych) między jednym a drugim adresem. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednio dużym autem ani nie możesz poprosić o pomoc nikogo znajomego, rozważ zatrudnienie osób zajmujących się takimi sprawami w ramach działalności. Możesz na przykład skorzystać z usług poznańskiej firmy przeprowadzkowej, o której podstawowe informacje znajdziesz na stronie: https://fachoweprzeprowadzki.pl//. Zastanów się również, czy poza transportem, potrzebujesz czegoś jeszcze: być może miejsca do przechowywania mebli przez jakiś czas? A może osób, które pomogą Ci wnieść ciężkie przedmioty po schodach lub ustawić je w mieszkaniu? Te problemy może rozwiązać firma przeprowadzkowa albo osoby, które mają odpowiednie doświadczenie i warunki, koniecznie więc skontaktuj się z nimi zawczasu.

Powiadom wszystkich, którzy powinni wiedzieć o Twojej przeprowadzce

Osoby, które powinny wiedzieć o Twojej przeprowadzce, to przede wszystkim rodzina i przyjaciele, z którymi utrzymujesz stały kontakt. Ważne może okazać się również załatwienie formalności w urzędach i innych instytucjach (zwłaszcza, jeśli przeprowadzasz się do innego miasta). Powiadom także swojego pracodawcę o konieczności wzięcia urlopu i zmianie adresu zamieszkania, a także zadbaj o poszukanie placówek pierwszej potrzeby w nowym miejscu zamieszkania – być może będziesz musiał przepisać dzieci do innej szkoły lub przedszkola, przerejestrować rodzinę do innej przychodni czy też przenieść swój karnet na siłownię do innej lokalizacji. 

Miesiąc przed przeprowadzką

Twoja przeprowadzka zbliża się coraz większymi krokami, dlatego czas na wzięcie się na serio za porządkowanie rzeczy. Miesiąc przed przeprowadzką powinieneś zacząć pozbywać się rzeczy, których nie będziesz potrzebować, ograniczyć duże zakupy kosmetyków czy żywności na zapas i skupić się na spokojnym pakowaniu rzeczy, których najmniej potrzebujesz. Zorganizuj kartony, folię stretch i taśmy, a także inne artykuły przeprowadzkowe. Niektóre z nich znajdziesz na stronie: https://123folia.pl/. Miesiąc przed przeprowadzką to również właściwy czas na sfinalizowanie formalności, przegląd dokumentów i przygotowanie dokładnego planu urządzenia mieszkania. Załatw także opiekę nad dziećmi i zwierzętami na czas przeprowadzki.

Tydzień przed przeprowadzką

Ostatnie dni przed przeprowadzką nie będą dla Ciebie stresujące, jeśli działałeś według planu i wywiązałeś się ze wszystkich punktów swojej „check-listy”. Na ostatniej prostej przyda Ci się taśma pakowa z nadrukiem, dzięki której z łatwością sfinalizujesz pakowanie i odpowiednio opiszesz wszystkie kartony. Upewnij się, że wszystkie sprzęty i meble są dobrze zabezpieczone i gotowe do transportu. Następnie przygotuj dla siebie i pozostałych domowników bagaż, z którego będziecie korzystać do przeprowadzki i tuż po niej – powinny się w nim znaleźć ubrania, kosmetyki, ładowarki i inne produkty używane na co dzień. Znajdź też chwilę na to, by sprawdzić jeszcze raz nowe miejsce zamieszkania: upewnij się, że podłączono tam prąd, wodę, gaz i media, sprawdź dostępne w okolicy sklepy, apteki, przystanki i miejsca parkingowe. Posprzątaj stare i nowe mieszkanie – i ciesz się nowym etapem życia!

Fot.: Ketut Subiyanto/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stany Zjednoczone: kamery uchwyciły moment, w którym wiadukt rozpruwa ciężarówkę!
Stany Zjednoczone: kamery uchwyciły moment, w którym wiadukt rozpruwa ciężarówkę!
Trudno popełnić tak poważny błąd, dla tego Amerykanina nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Miejmy nadzieje, że wyciągnie wnioski z tej lekcji...
Hale namiotowe – wszechstronne rozwiązanie dla potrzeb biznesowych i prywatnych
Hale namiotowe – wszechstronne rozwiązanie dla potrzeb biznesowych i prywatnych
Hale namiotowe to mobilne konstrukcje, które ze względu na swoją wszechstronność coraz częściej zastępują tradycyjne budynki. Są one stosowane w wielu dziedzinach życia, od potrzeb biznesowych, przez organizację eventów, aż po imprezy prywatne. Producent hal namiotowych oferuje szeroki wybór modeli, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. W tym artykule przedstawimy kilka zalet hali namiotowych oraz zastosowania, w których mogą być one wykorzystane.
Jak sprowadzić bezwypadkowe auto z Niemiec: kompleksowy przewodnik
Jak sprowadzić bezwypadkowe auto z Niemiec: kompleksowy przewodnik
Poradnik o tym, jak bezpiecznie i skutecznie importować samochody z Niemiec. Dowiedz się, jak unikać powszechnych pułapek i udanego przeprowadzenia procesu.
Ostatnie wpisy