Mikrosamochody – na jakie modele warto zwrócić uwagę?
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mikrosamochody – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego samochodu osobowego jest marzeniem niejednego młodego człowieka. Prawo jazdy kategorii B można jednak uzyskać dopiero od 18. roku życia. Świetną alternatywą może być zakup mikrosamochodu.

Czym jest mikrosamochód?

Zanim zaczniemy pisać o tym, jaki mikrosamochód warto wybrać, dobrze jest wyjaśnić to pojęcie. Za mikrosamochody uznaje się auta o wadze poniżej 500 kilogramów. To jednak nie wszystko, gdyż takie auto powinno mieć długość, która nie przekracza 3 metrów. Dodatkowo przestrzeń w jego wnętrzu powinna mieć do 2,4 metrów sześciennych, moc jednostki elektrycznej powinna wynosić do 20 KM, a w wypadku spalinowej pojemność nie powinna przekraczać litra. 

Rozwój segmentu mikrosamochodów miał szczególnie miejsce po II wojnie światowej, gdy potrzebne były tanie i proste w produkcji auta. Pozwolił on też na ogromny rozwój japońskiej motoryzacji, w której do dziś istnieje segment tak zwanych kei carów, które wywodzą się właśnie z mikrosamochodów. Aktualnie mikrosamochody są produkowane przede wszystkim przez producentów francuskich i włoskich. 

Na jakie mikrosamochody warto postawić?

Przede wszystkim warto wybrać konstrukcję francuską lub włoską, gdyż właśnie mikrosamochody z tych dwóch państw należą do jednych z najlepszych na całym rynku. Ciekawym wyborem może być na przykład konstrukcja Ligiera, który znany jest z aut wyścigowych, które w przeszłości startowały w wyścigach Formuły 1, taka jak Ligier JS50. Aktualnie ten francuski producent oferuje na przykład auta spełniające zasady klasy LMP2 w wyścigach długodystansowych. Samochód Ligier JS50 posiada bardzo dobre wyposażenie, a pod maską znajdziemy bardzo oszczędny wysokoprężny silnik 0.5 

Inna propozycja, jeśli chodzi o mikrosamochody, to na przykład Aixam Crossline GT. Auto to posiada wstawki, które ubogacają jego wygląd, a we wnętrzu znajdziemy całkiem dobre wyposażenie z między innymi kamerą cofania. Inna dobra konstrukcja od marki Aixam to na przykład Aixam Coupe GTI, który podobnie jak auto Ligiera posiada półlitrowy silnik z przekładnią CVT.

Czy mikrosamochód to dobra inwestycja?

Tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Jest to z pewnością świetny wybór dla młodych kierowców, którzy nie ukończyli jeszcze kursu prawa jazdy kat. B, lecz są w stanie uzyskać prawo jazdy kategorii B1, które upoważnia do prowadzenia między innymi mikrosamochodów.

Zdj. główne: Ralf1403/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niesamowity wyczyn żołnierza! Brawurowa akcja w Krakowie
Niesamowity wyczyn żołnierza! Brawurowa akcja w Krakowie
Badanie alkomatem wykazało obecność 1,5 promila alkoholu we krwi 55-latka. Kierowcy grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara pozbawienia wolności do dwóch lat.
Podróż w nieznane: odkrywamy sekrety najbardziej unikalnych pojazdów świata
Podróż w nieznane: odkrywamy sekrety najbardziej unikalnych pojazdów świata
Zanurz się w fascynujący świat rzadko spotykanych pojazdów, od klasycznych unikatów do futurystycznych konstrukcji. Dołącz do naszej podróży po najbardziej niezwykłych środkach transportu na świecie.
Bezpieczne korzystanie z butli gazowych – kluczowe elementy i ich funkcje
Bezpieczne korzystanie z butli gazowych – kluczowe elementy i ich funkcje
Poznaj kluczowe elementy butli gazowych oraz zrozum ich funkcje, by bezpiecznie z nich korzystać. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki i porady.
Ostatnie wpisy