Kolor samochodu odzwierciedla charakter jego posiadacza. Jakie kolory będą modne w 2021 roku? Czy będą podobne do tych z zeszłego roku?
W 2020 roku, 81% wszystkich sprzedanych samochodów stanowiły te w kolorze białym, czarnym, szarym i srebrnym. Wyniki te można znaleźć w 68. corocznym raporcie Axalta o globalnej popularności kolorów w branży motoryzacyjnej. Zastanawiające jest to, dlaczego ludzie wybierają tak stonowane i wyważone barwy, skoro na rynku można było znaleźć wiele wartych uwagi alternatyw. Jednymi z najciekawszych aut w 2020 roku były:
Co roku niemiecki producent lakierów samochodowych BASF publikuje trendy kolorystyczne dla motoryzacji. W sezonie 2020-2021 stawia się na innowacyjną harmonizację powierzchni, tekstur i barw. Projektanci z całego świata opracowali kolekcję CODE-X. W jej zakres wchodzą wszystkie barwy – nowe odcienie bieli, głębokie czernie i wszystkie kolory znajdujące się pomiędzy nimi.
Przewiduje się, że w 2021 roku odcienie szarozielone khaki „Social Camouflage”, ciepłego beżu „Pundits Solution” i szorstkiej ciemnej szarości „Dark Seltzer” będą najchętniej wybierane przez kierowców.
Według opublikowanego raportu, mieszkańcy Azji i Pacyfiku w 2021 roku zdecydują się na pozytywne i ciepłe emocjonalnie barwy. Szarozielony kolor będzie dominował wśród odbiorców prezentujących „anonimowy styl kapryśnego młodego pokolenia”. Natomiast „Dream Fighter”, czyli miedziany pomarańczowy, jak i „Unknown Metal” – srebrzystoszary z odcieniami fioletu, będą odejściem od królujących do tej pory stonowanych szarości.
Ameryka Północna natomiast skupi się na postępie koloryzacji koncentrującym się na ochronie środowiska. Barwy, które zobaczymy na amerykańskich drogach w 2021 roku, będą charakteryzować się wdziękiem i prostotą.
Region EMEA, czyli Europa, Bliski Wschód i Afryka to z kolei zwrot ku delikatnym i spokojnym odcieniom, jednak w lekko agresywnym i dobitnym wydaniu. To kuszące barwy, które swoją prostotą z jednoczesnym pazurem pozwolą zrobić krok w przyszłość na rzecz niebanalnych wyborów, które mają zastąpić szare i nudne klasyczne kolory.
BASF wyjaśnia kierunek ku spokojnym i emocjonalnym barwom wybuchem epidemii. Szybko zmieniające się okoliczności, jak cyfryzacja, klęski żywiołowe, globalne ocieplenie i koronawirus, powodują u ludzi niepokój.
Obawy i lęki pozostaną jeszcze na długo po ustaniu niepewnej sytuacji, dlatego wszystkie aspekty życia i gospodarki powinny postarać się o spokój i ukojenie dla zszarganych nerwów ludzi. Stąd pomysł na wygodne i relaksujące odcienie. Nawet tak banalne posunięcie może uspokoić niepewne nastroje wywołane obecną światową sytuacją.
(fot. pixabay.com)