Jak przygotować auto na wiosnę?
CiekawostkiLifestyle
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować auto na wiosnę?

Artykuł sponsorowany

Pogoda za oknem jasno informuje, że nastał koniec zimy. W związku z tym warto zająć się swoimi czterema kółkami. W cieplejszej i bardziej przyjaznej pogodzie warunki na drodze się zmieniają, przez co konieczne jest wprowadzenie kilku zmian w samochodzie oraz swoim stylu jazdy. Co należy zrobić przy aucie na wiosnę? Podpowiadamy!  

Pierwsze mycie po zimie    

Kiedy temperatury, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, spadają poniżej zera stopni Celsjusza, mycie samochodów jest niewskazane. Zamarzające w uszczelkach oraz na lakierze auta kropelki wody mogą nieodwracalnie je uszkodzić. Z drugiej strony, powstające podczas odwilży błoto zmieszane z piaskiem i solą drogową to najgorszy wróg karoserii. Drobinki piasku rysują i uszkadzają lakier, z kolei sól może powodować korozję i “zjadać” emalię.

Pierwsze mycie samochodu po zimie powinno odbyć się w dniu, kiedy na pewno nie wystąpi przymrozek, a promienie słońca mają szansę dość szybko osuszyć auto. Bardzo dokładne i szczegółowe oczyszczenie auta z brudu i wszelkich osadów to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację karoserii. Kosmetyki samochodowe to wspaniały sposób na utrzymanie pięknego wyglądu pojazdu. Od szamponów do lakieru, po pasty i woski, przeznaczone do mycia i konserwacji aut, takie środki to obowiązkowy element wiosennej rutyny kierowcy.   

Kontrola i wymiana płynów   

Przy okazji wiosennej pielęgnacji i konserwacji samochodu, warto zajrzeć pod maskę, by skontrolować poziom poszczególnych płynów. Przez niskie temperatury ich konsystencja lub jakość mogły się zmienić, co na dłuższą metę jest mocno szkodliwe dla auta. Dodatkowo, poziom takich substancji, jak olej przekładniowy, silnikowy czy płyn chłodniczy mógł spaść mocniej, niż zazwyczaj, przez trudniejsze warunki, panujące zimą na drogach. Olej silnikowy oraz ten w skrzyni biegów należy wymieniać regularnie, według zaleceń producenta danego modelu auta. Wartości przedstawiane często w Internecie są raczej orientacyjne i umowne, a najbardziej rzetelne informacje na temat swojego auta znajdziesz w jego specyfikacji i dokumentach dołączonych przy sprzedaży.    

Wymiana opon   

Nie do uniknięcia jest także wymiana opon albo całych kół w samochodzie z zimowych na letnie. O ile nie korzystasz z opon całorocznych, wymiana ogumienia na wiosnę jest konieczna. Niedopasowany do warunków na drodze rodzaj opon może zmniejszać poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, ale też wpływać na szybsze zużywanie się bieżnika. Termin wymiany ogumienia w samochodzie jest dość umowny, jednak ogólnie przyjętą zasadą jest robienie tego po tak zwanej “zimnej Zośce”, czyli od 15 maja. Połowa maja to czas, w którym zazwyczaj nie występują już przymrozki, a temperatury w ciągu dnia nie spadają poniżej 15 stopni Celsjusza. Takie warunki na drodze sprawiają, że dużo lepiej podczas jazdy sprawdzają się już opony letnie, a nie zimowe.

Zdj. główne: Michał Franczak/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Mateusz 13.04.2023

    Cenne wskazówki! Mi zostało już tylko ogarnięcie auta w środku. Opony zmienione i płyny ogarniete. Po zimie miałem też zajechane poprzednie wycieraczki, więc konieczna była wymiana. Założyłem oximo i jak na razie super się sprawdzają. A jednak wycieraczki też ważna rzecz, żeby było bezpiecznie w każdych warunkach 😉

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę do konserwacji systemu grzewczego?
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę do konserwacji systemu grzewczego?
Wybór odpowiedniego technika do przeglądu i konserwacji systemu grzewczego jest kluczowy dla optymalnej pracy i trwałości urządzenia. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać specjalistę.
Pojazd techniczny lodowiska stanął w płomieniach. Co zrobił operator?
Pojazd techniczny lodowiska stanął w płomieniach. Co zrobił operator?
Pojazd momentalnie stanął w płomieniach.
Najciekawsze gry rajdowe na konsole – w co warto zagrać?
Najciekawsze gry rajdowe na konsole – w co warto zagrać?
Dla wielu z nas gry rajdowe, to jedyna namiastka udziału w wyścigach. Sprawdzamy, w które rajdówki warto zagrać.
Ostatnie wpisy