Quady to pojazdy znajdujące różnorakie zastosowanie. Są wykorzystywane w wyścigach, przy okazji wycieczek, a także w ratownictwie czy wojsku. Wydaje się, że większości osób kojarzą się jednak obecnie z modnym prezentem urodzinowym czy komunijnym. Czy aby móc korzystać z tych pojazdów należy je zarejestrować i wykupić polisę OC?
Nazwa „quad” jest skrótem, pochodzi od angielskiego słowa „quadricycle”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „czterokołowiec”. Jest to pojazd otwarty, nieposiadający kabiny, na którym kierowca siedzi okrakiem, a którego przeznaczeniem są bezdroża i trudny teren. Z tego względu nazywany jest również „wszędołazem”. Dzięki swoim świetnym właściwościom terenowym znajduje zastosowanie między innymi w wojsku, straży granicznej czy ratownictwie. Producenci dzielą te pojazdy na trzy podstawowe grupy: sportowe, terenowe i rekreacyjne. Co ciekawe, w USA quad najczęściej nazywany jest ATV (od ang. all-terrain vehicle).
Sport to jedna z głównych dziedzin, dla której czterokołowce w ogóle powstały. Na całym świecie organizowane są obecnie różnego rodzaju wyścigi, które każdorazowo gromadzą sporą publiczność. Kategorię ATV znajdziemy między innymi w słynnym Rajdzie Dakar. W Polsce zawody z udziałem quadów również z roku na rok zyskują na popularności. Organizowane są zarówno przez Polski Związek Motorowy, jak i przez pasjonatów organizujących cykle rajdów przeprawowych.
Same maszyny sportowe charakteryzują się nieco bardziej opływowymi kształtami i mocą najczęściej w okolicach 40-50 koni mechanicznych, co w połączeniu z lekką, aluminiową ramą, pozwala na rozwijanie prędkości w okolicach 140 km/h. W zależności od klasy, pojazdy te mogą mieć napęd na tylne koła lub na obie osie.
Quady z pozostałych kategorii są skonstruowane nieco inaczej. Terenowe mają z reguły większą moc i napęd na wszystkie koła, dzięki czemu są niezastąpione w trudnych warunkach terenowych, natomiast rekreacyjne służą głównie w wypożyczalniach i w trakcie wycieczek.
Od 2013 roku w prawie o ruchu drogowym możemy znaleźć definicję tego typu pojazdu. Może być on nazywany czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim. Kluczowe są tutaj dwa parametry, masa własna oraz ograniczona konstrukcyjnie prędkość. Aby móc prowadzić czterokołowiec trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Masa własna pojazdu musi zamykać się w 550 kg. Z kolei mniejsza odmiana, a więc czterokołowiec lekki nie może przekraczać 350 kg, a prędkość maksymalna musi być ograniczona konstrukcyjnie do 45 km/h. Wówczas zgodnie z prawem do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM.
Aby móc w pełni legalnie użytkować quada należy go zarejestrować w wydziale komunikacji. Musimy złożyć kilka dokumentów, które pozwolą na przeprowadzenie procedury. Nie należy się niczego obawiać, rejestracja czterokołowca przebiega podobnie jak w przypadku innych pojazdów. Koszty również są zbliżone.
Pozostaje też ubezpieczenie OC quada. Podobnie, jak w przypadku innych pojazdów poruszających się po drogach publicznych jest ono obowiązkowe. Ceny takiej polisy mogą dość mocno różnić się od siebie, w zależności od kilku czynników, podobnych zresztą jak w przypadku samochodów, czyli głównie informacji o pojeździe i kierowcy/kierowcach. Na stronie http://ubezpieczenie24.org/ znajdziemy mnóstwo informacji na ten temat, jak również skorzystamy z kalkulatora, który pozwoli nam wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Zdjęcie główne: Appic/unsplash.com