Wypadek samochodowy w UK – jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?
Motonews
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wypadek samochodowy w UK – jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mimo że w czasie pandemii liczba wypadków drogowych w naturalny sposób spadła w wyniku ograniczeń w przemieszczaniu, takie zdarzenia nadal mają miejsce każdego dnia na brytyjskich drogach.

Na szczęście nie wszystkie kończą się tragicznie, jednak nawet wypadek, którego efektem jest tylko drobne uszkodzenie auta, wymaga od nas podjęcia odpowiednich kroków. Jak więc postępować, kiedy napotkamy problemy na drodze? Jak i kiedy skontaktować się z ubezpieczycielem?

Pierwsze momenty są kluczowe, czyli o czym należy pamiętać po wypadku samochodowym

Nawet niewielka stłuczka wiąże się z dużymi emocjami. Jeśli jesteś więc uczestnikiem takiego zdarzenia, postaraj się zapanować nad nerwami i zachować spokój. Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać jest zatrzymanie samochodu w bezpieczny sposób – to bardzo ważne, ponieważ zatrzymując się w przypadkowym miejscu, możesz stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Następnie upewnij się, czy żadna z osób biorących udział w zdarzeniu nie została ranna. Jeśli w wyniku wypadku ktoś ucierpiał, konieczne będzie wezwanie pogotowia i zawiadomienie policji. Służby należy wezwać również wtedy, kiedy okoliczności wypadku wydają Ci się podejrzane, na przykład podejrzewasz, że drugi kierowca może być pod wpływem alkoholu.

Jeżeli jednak nie ma poszkodowanych, możesz od razu przystąpić do zbierania potrzebnych do zgłoszenia zdarzenia informacji:

  • wymień dane kontaktowe z innymi uczestnikami zdarzenia,
  • zbierz nazwiska i adresy lub numery telefonów wszystkich świadków, którzy mogli dokładnie widzieć przebieg zdarzenia,
  • jeśli masz taką możliwość, zrób zdjęcia miejsca zdarzenia i powstałych szkód.

W jaki sposób zgłosić wypadek ubezpieczycielowi?

Kiedy zadbasz już o kwestie bezpieczeństwa i zebrania danych po wypadku, kolejną istotną rzeczą na Twojej liście powinno być skontaktowanie się ze swoim ubezpieczycielem i zgłoszenie zajścia. Możesz zrobić to telefonicznie, dzwoniąc na numer udostępniony w tym celu przez firmę, w której jesteś ubezpieczony. Pamiętaj, by w czasie zgłoszenia mieć pod ręką dane dotyczące Twojej polisy oraz zebrane informacje na temat zdarzenia, dzięki czemu cały proces przebiegnie dużo szybciej.

Kiedy należy Ci się odszkodowanie?

W kwestii prawa do odszkodowania omówić należy dwa przypadki:

  • Nie jesteś sprawcą wypadku: w tej sytuacji masz prawo do odszkodowania, które może obejmować środki np. na: naprawę uszkodzonego auta, rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu, koszty leczenia, uszkodzonego lub utraconego mienia.
  • Jesteś sprawcą wypadku: jeśli do zdarzenia doszło z Twojej winy masz możliwość uzyskania odszkodowania tylko jeżeli posiadasz ubezpieczenie Comprehensive, czyli wariant obejmujący również Twój pojazd. W przypadku podstawowej polisy Third Party pokryte zostają tylko szkody odniesione przez osoby trzecie.

Rodzaje ubezpieczeń a zakres ochrony w razie wypadku

Jest wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenia samochodu w UK – cena, zakres, szczegółowe warunki czy dodatkowe opcje, na jakie możesz liczyć. Przeglądając dostępne oferty nie należy więc skupiać się tylko na jednej kwestii, na przykład wyborze najtańszego wariantu, a raczej skupić się na różnicach i detalach, które wpłyną na realne korzyści płynące z posiadanej polisy. Nie każde ubezpieczenie zapewnia taki sam poziom ochrony, przed zakupem warto więc zastanowić się, które z nich okaże się dla nas największym wsparciem w razie wypadku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie akcesoria potrzebne są do dźwignic?
Jakie akcesoria potrzebne są do dźwignic?
Zastanawiasz się, jaki pomocniczy osprzęt dźwignic może Ci się przydać? Sprawdź propozycje przygotowane przez redakcję.
Jak serwisować auto?
Jak serwisować auto?
Posiadasz samochód? Zobacz, jak go serwisować.
Najmodniejsze kaski motocyklowe w tym sezonie!
Najmodniejsze kaski motocyklowe w tym sezonie!
Zastanawiasz się, jaki kask motocyklowy będzie najlepszy? Oto kilka najciekawszych modeli, które na pewno Cię nie zawiodą. Są połączeniem ogromnej trwałości i oryginalnego designu.
Ostatnie wpisy