Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Mimo że w czasie pandemii liczba wypadków drogowych w naturalny sposób spadła w wyniku ograniczeń w przemieszczaniu, takie zdarzenia nadal mają miejsce każdego dnia na brytyjskich drogach.
Na szczęście nie wszystkie kończą się tragicznie, jednak nawet wypadek, którego efektem jest tylko drobne uszkodzenie auta, wymaga od nas podjęcia odpowiednich kroków. Jak więc postępować, kiedy napotkamy problemy na drodze? Jak i kiedy skontaktować się z ubezpieczycielem?
Nawet niewielka stłuczka wiąże się z dużymi emocjami. Jeśli jesteś więc uczestnikiem takiego zdarzenia, postaraj się zapanować nad nerwami i zachować spokój. Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać jest zatrzymanie samochodu w bezpieczny sposób – to bardzo ważne, ponieważ zatrzymując się w przypadkowym miejscu, możesz stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Następnie upewnij się, czy żadna z osób biorących udział w zdarzeniu nie została ranna. Jeśli w wyniku wypadku ktoś ucierpiał, konieczne będzie wezwanie pogotowia i zawiadomienie policji. Służby należy wezwać również wtedy, kiedy okoliczności wypadku wydają Ci się podejrzane, na przykład podejrzewasz, że drugi kierowca może być pod wpływem alkoholu.
Jeżeli jednak nie ma poszkodowanych, możesz od razu przystąpić do zbierania potrzebnych do zgłoszenia zdarzenia informacji:
Kiedy zadbasz już o kwestie bezpieczeństwa i zebrania danych po wypadku, kolejną istotną rzeczą na Twojej liście powinno być skontaktowanie się ze swoim ubezpieczycielem i zgłoszenie zajścia. Możesz zrobić to telefonicznie, dzwoniąc na numer udostępniony w tym celu przez firmę, w której jesteś ubezpieczony. Pamiętaj, by w czasie zgłoszenia mieć pod ręką dane dotyczące Twojej polisy oraz zebrane informacje na temat zdarzenia, dzięki czemu cały proces przebiegnie dużo szybciej.
W kwestii prawa do odszkodowania omówić należy dwa przypadki:
Jest wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenia samochodu w UK – cena, zakres, szczegółowe warunki czy dodatkowe opcje, na jakie możesz liczyć. Przeglądając dostępne oferty nie należy więc skupiać się tylko na jednej kwestii, na przykład wyborze najtańszego wariantu, a raczej skupić się na różnicach i detalach, które wpłyną na realne korzyści płynące z posiadanej polisy. Nie każde ubezpieczenie zapewnia taki sam poziom ochrony, przed zakupem warto więc zastanowić się, które z nich okaże się dla nas największym wsparciem w razie wypadku.