Zarobki w zawodzie kierowcy: porównanie wynagrodzeń na różnych trasach i w różnych typach przewozu
Aktualności
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zarobki w zawodzie kierowcy: porównanie wynagrodzeń na różnych trasach i w różnych typach przewozu

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Praca kierowcy zawodowego uznawana jest za szczególnie trudną i wymagającą, jednak z reguły wiąże się z wizją atrakcyjnych zarobków. Stąd też cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób poszukujących zajęcia. Czy w dzisiejszych czasach praca jako kierowca zawodowy wciąż się opłaca? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć zawodowi kierowcy w różnych typach przewozu?

Czym zajmują się kierowcy zawodowi?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zawód kierowcy zawodowego przybierać może różne oblicza. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą prowadzić różnego typu pojazdy i mieć całkowicie inne typy pracy. To właśnie między innymi z tego właśnie wynikają różnice w zarobkach zawodowych kierowców.

Osoby zastanawiające się nad pracą kierowcy, mają do wyboru wiele możliwych stanowisk. W zależności od posiadanych uprawnień i doświadczenia mogą rozważyć zatrudnienie w charakterze: 

  • kierowcy kategorii B, 
  • kierowcy busa, 
  • kierowcy ciężarówki, 
  • kierowcy autobusu miejskiego, 
  • kierowcy taksówki.

To właśnie od rodzaju pojazdu zależeć będzie wymagany rodzaj prawa jazdy.

samochody na drodze

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć zawodowi kierowcy?

Warto podkreślić, że wynagrodzenie, na jakie może liczyć kierowca zawodowy, uzależnione jest nie tylko od wykonywanej przez niego pracy, ale również posiadanych kwalifikacji oraz doświadczenia. Nie od dziś wiadomo, że na największe zarobki mogą liczyć kierowcy, których praca wiąże się z długą nieobecnością w domu.

Jak wyglądają wynagrodzenia w różnych typach przewozów?

Kierowca miejskiego autobusu

Każda osoba, która chce prowadzić autobus, powinna posiadać prawo jazdy kategorii D. Aby móc przystąpić do egzaminu, należy mieć ukończone 24 lata i posiadać prawo jazdy kategorii B. Kierowca autobusu miejskiego może liczyć na przeciętne zarobki rzędu 4600 zł brutto.

Pracodawcy często przyciągają kierowców autobusów licznymi benefitami, takimi jak ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych i usług turystycznych oraz świadczenia socjalne. Na zatrudnienie w charakterze kierowcy autobusu miejskiego największe mają osoby zamieszkałe w dużych miastach, takich jak Poznań (oferty pracy dla tego miasta znaleźć można w internecie, na przykład tutaj: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/poznan;l).

Kierowca – dostawca

Aby móc pracować w charakterze dostawcy, zazwyczaj wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Jest to dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Kierowcy-dostawcy otrzymują przeciętne wynagrodzenie rzędu 4500 złotych brutto. Zatrudnienie znaleźć mogą w różnego rodzaju firmach przewozowych, kurierskich i transportowych.

Kierowca kategorii C

Kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii C, może prowadzić wszystkie pojazdy ciężarowe, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Aby móc przystąpić do egzaminu, należy mieć ukończone 21 lat.

Zarobki w zawodzie kierowcy kategorii C wynoszą obecnie około 5600 zł brutto miesięcznie. Kierowcy mogą liczyć również na dodatkowe korzyści, takie jak świadczenia socjalne, ubezpieczenia na życie czy też bony towarowe.

Kierowca kategorii C+E

Kategoria prawa jazdy C+E uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdów ciężarowych z przyczepą. Osoby, które posiadają dokument tego typu, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 6 500 zł brutto, jeśli poruszają się po kraju.

O wiele wyższymi zarobkami mogą pochwalić się kierowcy C+E zatrudnieni w transporcie międzynarodowym. Ich praca co prawda wiąże się z długimi okresami nieobecności w domu, jednak mogą liczyć na uposażenie rzędu nawet 10 000 zł brutto miesięcznie.

Taksówkarz

Kierowca kategorii B może podjąć pracę taksówkarza, zwłaszcza jeśli mieszka w większym mieście, takim jak Kraków. Oferty pracy w Krakowie dostępne są na stronach internetowych, na przykład takich jak ta: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/krakow;l.

kierowca taksówki

Zarobki taksówkarza w dużej mierze uzależnione są od rodzaju umowy, którą ten nawiązuje z korporacją oraz czasu poświęconego na pracę. Ciężko więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia taksówkarz. Śmiało można jednak powiedzieć, że jeśli poświęci on na swoją pracę wystarczającą ilość czasu, jego zarobki na pewno przekroczą średnie krajowe wynagrodzenie. Osoby, które planują zatrudnienie w charakterze taksówkarza, powinny mieć ukończone 21 lat, posiadać aktualne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, zdać egzamin z topografii miasta oraz posiadać ważne zaświadczenie o niekaralności. 

Jak wygląda rynek pracy dla kierowców?

Rynek pracy dla kierowców, zgłasza w dużych miastach takich jak Poznań i Kraków, niezmiennie zgłasza duże zapotrzebowanie na nowych pracowników. W tych miejscowościach wciąż powstają nowe firmy i centra dystrybucyjne, które potrzebują kierowców – i to nie tylko samochodów ciężarowych.

Śmiało można powiedzieć, że większe miasto to zawsze większe perspektywy rozwoju zawodowego – nie inaczej jest, jeśli chodzi o pracę kierowcy.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lokalizatory GPS – jak zmieniły funkcjonowanie świata?
Lokalizatory GPS – jak zmieniły funkcjonowanie świata?
Jakie branże najbardziej skorzystały na lokalizatorach GPS? Prześledźmy największe zmiany!
Jak wybrać odpowiednie osprzęt elektroinstalacyjny – praktyczny poradnik
Jak wybrać odpowiednie osprzęt elektroinstalacyjny – praktyczny poradnik
W artykule porozmawiamy o wyborze odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego. Dowiesz się, jakie kryteria powinieneś rozważyć, aby dokonać świadomego zakupu, który spełni Twoje oczekiwania.
Niepowtarzalny Transporter trafił pod młotek! Takiego kampera jeszcze nie widzieliście!
Niepowtarzalny Transporter trafił pod młotek! Takiego kampera jeszcze nie widzieliście!
Samochód ma za sobą udaną podróż po Polsce - właściciel odwiedził nie tylko wybrzeże, ale także górskie tereny Tatr.
Ostatnie wpisy