Aktywiści poprzyklejali się do samochodów. Zostali… na noc!
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywiści poprzyklejali się do samochodów. Zostali… na noc!

W salonie Porsche w Niemczech doszło w ostatnim czasie do ciekawego wydarzenia. Grupka aktywistów przykleiła się do podłogi, lecz nocne warunki nie okazały się zbytnio łaskawe…

Salon Porsche – niezbyt przyjazny do nocowania…

W ostatnich tygodniach motoryzacyjny świat (i nie tylko) obiegła informacja o proteście, który odbywał się w jednym z niemieckich salonów Porsche w niemieckim Wolfsburgu. Była to inicjatywa aktywistów z organizacji ekologicznej Scientist Rebellion, którzy chcieli zwrócić uwagę na problem samochodów spalinowych, a także ograniczeń prędkości (a raczej ich braku w wielu miejscach) na niemieckich autostradach. Uczestnicy protestu oblali czerwoną farbą schody przed fabryką Volkswagena, a następnie… przykleili się do samochodów oraz podłogi.

Chociaż Volkswagen zgodził się na przeprowadzenie protestu, zdecydowanie nie chciał iść aktywistom na rękę i nie zmienił zasad działania parku wystawowego Autostadt, w którym odbywał się protest. Tak samo jak zwykle na noc zgaszono światła oraz wyłączone zostało ogrzewanie. Pracownicy oferowali protestującym jedzenie, lecz zabraniali jego zamawiania, więc aktywiści zarządzili głodówkę. Ostatecznie cały protest zakończył się po lekko ponad 24 godzinach.

Kolejna taka sytuacja w ostatnich miesiącach

Choć przyklejanie się do samochodów nie brzmi zapewne dla wielu zbyt znajomo, w ostatnich miesiącach takie sytuacje dzieją się coraz częściej. Również w październiku na Paris Motor Show 11 aktywistów z Extinction Rebellion przykleiło się do klasyków od Ferrari, a niektóre z nich zostały oblane farbą.

Przyklejanie się do samych aut to nie wszystko. W tym roku do autostrady w Berlinie przytwierdziło się za pomocą kleju kilku aktywistów, wywołali w godzinach szczytu niemały korek w okolicach Berlina. W samych Niemczech zaś niektóre organizacje tego typu prowadzą szkolenia, podczas których ich uczestnicy dowiadują się, jak efektywnie oraz w bezpieczny dla siebie sposób przykleić się do asfaltu czy samochodu. Trzeba przyznać, że jest to nietypowa forma protestowania, lecz zdecydowanie zwracająca na siebie uwagę – tego aktywistom odmówić nie można.

Protesty, które mogą wyrządzić większą krzywdę?

Nie można jednak równocześnie zapominać o tym, jak duże niebezpieczeństwo może nosić ze sobą protestowanie bez rozwagi. O ile wspominany happening w salonie Porsche był stosunkowo bezpieczny, o tyle przyklejenie się do autostrady to wręcz proszenie się o tragedię. Nie można przy okazji pominąć tego, co stało się podczas Grand Prix Formuły 1 na brytyjskim torze Silverstone. Grupka aktywistów wbiegła na tor w trakcie pierwszego okrążenia i na nim usiadła. Reakcja stewardów co prawda była szybka, lecz gdyby nie fakt, że po groźnym wypadku wyścig został szybko przerwany, mogłoby dojść do naprawdę traumatycznego zdarzenia. Każdy ma prawo protestować, o ile nie naraża innych osób na realne niebezpieczeństwo – jest to bowiem krok poczyniony za daleko, nieważne, jak słuszna dana sprawa by nie była.

Zdj. główne: Igor Costa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie wyposażenie przyda się w warsztacie?
Jakie wyposażenie przyda się w warsztacie?
Każdy warsztat musi być przede wszystkim dobrze wyposażony w narzędzia i inne sprzęty. Dowiedz się, jak skompletować wyposażenie dla swojego warsztatu.
Jak gzymsy elewacyjne ze styropianu mogą zmienić wygląd Twojego domu?
Jak gzymsy elewacyjne ze styropianu mogą zmienić wygląd Twojego domu?
Zbadaj przemianę domu za pomocą gzymsów elewacyjnych ze styropianu. Połącz funkcjonalność i estetykę oraz dodaj swojej nieruchomości charakteru.
Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy „na kłódkę”
Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy „na kłódkę”
Najczęstszymi ofiarami oszustów stają się klienci galerii handlowych, którzy po powrocie do pojazdu napytykają niemiłą niespodzienkę
Ostatnie wpisy