Wyzwania w zarządzaniu flotą samochodową
CiekawostkiLifestyle
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wyzwania w zarządzaniu flotą samochodową

Artykuł sponsorowany

W przedsiębiorstwach, w których działalności wykorzystuje się pojazdy użytkowe, niezbędne jest umiejętne zarządzanie flotą samochodową. Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby odpowiedzialne za to zadanie? Sprawdzamy.

Zarządzanie flotą samochodową to proces, który obejmuje planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie mobilnych zasobów przedsiębiorstwa. Celem tego procesu jest nadzorowanie działań związanych z flotą i jej obsługi technicznej w taki sposób, aby zwiększyć efektywność i sprawność poszczególnych etapów, a także ograniczyć koszty. Od pewnego czasu można zauważyć, że integralną częścią zarządzania flotą samochodową stały się rozwiązania technologiczne, które mają pomagać nie tylko w obsłudze wszystkich procesów, lecz także podczas podejmowania decyzji.

Do głównych zadań administratorów floty zalicza się:

  • monitorowanie pojazdów,
  • zmniejszanie zużycia i kosztów paliwa,
  • zarządzanie kierowcami i motywowanie ich,
  • planowanie tras,
  • wdrażanie programów zwiększających wydajność przedsiębiorstwa.

Wykonywanie powyższych zadań łączy się z wyzwaniami, którym zarządzający flotą samochodową musi sprostać.

Monitoring pojazdów

Administrator floty powinien zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim kierowcom odpowiedzialnym za realizację transportu, a także przewożonym ładunkom. Zarządzający musi zawsze wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się konkretny pojazd – konieczne jest więc wyposażenie go w monitoring GPS. Monitorowanie na bieżąco pojazdów ułatwia zachowanie nad nimi kontroli, szczególnie w przypadku tych przedsiębiorstw, które w swojej flocie mają wiele samochodów.

Bezpieczeństwo pojazdu

Kolejnym częstym wyzwaniem podczas zarządzania flotą samochodową jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pojazdu oraz przewożonego ładunku. Niekiedy najtrudniejsze bywa egzekwowanie od kierowcy prawidłowych zachowań na drodze. Bez względu na to, jak dobrze administrator wywiąże się ze swoich zadań, ostatecznie bezpieczeństwo ładunku zależy od kierowcy. Istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie samego ładunku przed wyruszeniem w trasę.

Oszczędność podczas jazdy

Zarządzający flotą samochodową, który dba o bezpieczeństwo kierowców i stan techniczny pojazdów, musi nie tylko regularnie i skutecznie monitorować zachowania pracowników, lecz także jak najszybciej reagować na wszelkie odstępstwa od ogólnie przyjętych norm i zasad. Do koniecznych zadań należy między innymi przeprowadzanie szczegółowej analizy zużycia paliwa czy stylu jazdy kierowców. W tym celu warto korzystać ze specjalnych systemów, które ułatwiają monitorowanie kierowców i pojazdów.

Fot.: freepik.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pezet sprzedaje legendarne auto – za ile możesz je kupić?
Pezet sprzedaje legendarne auto – za ile możesz je kupić?
Jeden z najważniejszych artystów w historii polskiego rapu wystawia na sprzedaż swojego kultowego lexusa LS400.
Jak dbać o układ chłodzenia w aucie?
Jak dbać o układ chłodzenia w aucie?
Podpowiadamy co robić, by układ chłodniczy działał sprawnie jak najdłużej.
Porównanie różnych typów młotków kamieniarskich: drewniany trzonek kontra bez trzonka
Porównanie różnych typów młotków kamieniarskich: drewniany trzonek kontra bez trzonka
Artykuł prezentuje dogłębne porównanie dwóch odmiennych konstrukcji młotków kamieniarskich: z drewnianym trzonkiem oraz bez trzonka. Odkryj, który typ narzędzia jest idealny dla twoich potrzeb.
Ostatnie wpisy