Futurystyczne ciężarówki, których nie produkują – projektanci mieli wyobraźnię!
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Futurystyczne ciężarówki, których nie produkują – projektanci mieli wyobraźnię!

Elon Musk to człowiek znany z futurystycznych rozwiązań w transporcie. Jego ciężarówka na pewno się tutaj znajdzie. Czy jednak wiesz, jakie inne firmy tworzą niezwykłe koncepcje samochodów ciężarowych, które może kiedyś wyjadą na drogi? Sprawdź!

Producenci walczą o prym w przypadku autonomicznych ciężarówek. Na szwedzkie drogi już wyjechał pojazd, który sterowany jest zdalnie. Model wyprodukowany przez markę Volvo wygląda bardziej jak bolid niż ciężarówka. Nie ma kabiny, a jedynie płaską powierzchnię przez całą swoją długość, na której znajdują się koła i – jak można się domyślać – podzespoły napędzające elektryczną ciężarówkę. Jak to wygląda jednak w przypadku modeli koncepcyjnych, które nigdy nie wyjechały na drogi?

  1. Ciężarówka Bugatti Hyper Truck

Zagorzały fan motoryzacji Prathyush Devadas stworzył koncepcyjną wersję ciężarówki marki Bugatti. Nadwozie to połączenie wykończenia modeli Chiron i Veyron. Charakterystyczna linia C, która została zawarta w kabinie, mocno nawiązuje do tego nowszego modelu marki Bugatti. Sama kabina wygląda naprawdę futurystycznie, jest praktycznie cała przeszklona i podświetlona. Pojazd ma 8 kół, które wyglądają raczej jak okrągłe telewizory. Wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że to bardzo prosta, a zarazem nowoczesna koncepcja. Nic jednak bardziej mylnego, prostoty tutaj za grosz. Projekt ma opływowy kształt, który umożliwia jazdę z prędkością do 300 kilometrów na godzinę nawet z ładunkiem. Oczywiście taki pojazd nigdy nie wyjedzie na drogi, jazda z dużą prędkością i sporym ładunkiem to maksymalne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Niemniej jednak sama konstrukcja prezentuje się bardzo ciekawie. Z pewnością pobudzi wyobraźnię wielu innych projektantów, którzy może część pomysł zapragną „ukraść” i stworzyć coś wyjątkowego, co ma szansę bytu na drogach.

  1. Volvo VNL model z rocznika 2040

Skandynawski producent znany z oferty pojazdów zapewniających spore bezpieczeństwo kierowcom i pasażerom stworzył koncepcyjny projekt modelu VNL. To ciężarówka, którą na drogach możemy spotkać. Nie zajmiemy się jednak egzemplarzem z roku 2020, a tym z 2040. W projekcie dzieje się naprawdę sporo. Sam fakt, że konstrukcję można porównać do koncepcji pojazdu Bugatti, o którym pisaliśmy wyżej, powinien wystarczyć. Volvo VNL był inspirowany kapsułą ratunkową, która wynosi pasażerów i kierowców wysoko ponad zagrożenia na drodze. Nic więc dziwnego, że sama konstrukcja auta przypomina samochód ciężarowy (oczywiście żaden z modeli aktualnie jeżdżących po drogach), który został wyposażony w kabinę kierowcy, ale jakby dodatkowo przytwierdzoną do nadwozia. Wydawać by się mogło, że w czasie zderzenia kabina ta ma się odłączyć od reszty pojazdu i wystrzelić jak fotele w samolotach wojskowych. Swoją drogą, to byłby ciekawy pomysł. Kto wie? Volvo znane jest z bezpiecznych rozwiązań, a takie na pewno byłoby gwarancją bezpieczeństwa.

  1. CyberTruck od Elona Muska (założyciela Tesla, Inc.)

Model, który nie jest już jedynie koncepcją. Został bowiem zaprezentowany prototyp, który zyskał niemałe uznanie wśród konstruktorów. Czym się wyróżnia ciężarówka Elona Muska? W pierwszej kolejności? Jest to na pewno futurystyczne, cyberpunkowe nadwozie, które nie spodoba się wszystkim. Jak jednak powiedział sam założyciel Tesli, w firmie są skłonni stworzyć coś nieco bardziej konwencjonalnego, jeśli ten model się nie przyjmie. Druga sprawa, która także wyróżnia model CyberTruck, to wytrzymałość. Potwierdza ją fakt, że auto zostało wyprodukowane z tych samych materiałów, co rakiety w drugiej firmie Elona, czyli SpaceX. Podczas prezentacji pojazdu główny projektant Tesli uderzył w karoserię młotkiem, co o dziwo nie pozostawiło śladu. Tyle szczęścia nie miał, kiedy uderzył metalową kulą w przednią i tylną szybę CyberTrucka. Ta zostawiła spore wgniecenia… Niezrażony Elon prowadził jednak prezentację, a także samą ciężarówkę z pokiereszowanymi szybami, prezentując resztę jej możliwości.

(fot. materiały Tesli)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zarobki w zawodzie kierowcy: porównanie wynagrodzeń na różnych trasach i w różnych typach przewozu
Zarobki w zawodzie kierowcy: porównanie wynagrodzeń na różnych trasach i w różnych typach przewozu
Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć zawodowi kierowcy w różnych typach przewozu?
Jak wybierać optymalne systemy przechowywania dla twojej firmy
Jak wybierać optymalne systemy przechowywania dla twojej firmy
Dowiedz się, jak wybrać najbardziej efektywne systemy przechowywania dla Twojej firmy, aby zwiększyć wydajność i poprawić zarządzanie danymi.
Jak wybrać odpowiedni dozator do leków – kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę?
Jak wybrać odpowiedni dozator do leków – kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę?
Poznaj, jak wyselekcjonować idealny dozownik leków, zwracając uwagę na jego kluczowe aspekty. Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i poprawić zarządzanie lekami, stosując odpowiedni dozownik.
Ostatnie wpisy