Mroczna historia współzałożyciela Porsche!
Ludzie motoryzacji
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mroczna historia współzałożyciela Porsche!

Ferdinand Porsche to jeden z najsłynniejszych konstruktorów i wizjonerów w dziedzinie motoryzacji. Wiele współczesnych i cenionych marek zaczęła się od tego inżyniera. Ma on jednak ciemną kartę swojej historii – aktywnie współpracował z Adolfem Hitlerem.

Porsche nie był tylko wybitnym myślicielem, ale aktywnie wspierał nazistowskie wojska. W 1939 roku fabryka Volkswagena Garbusa została przekształcona w machinę tworów zbrojeniowych. Porsche nie ograniczył się jednak wyłącznie do udostępnienia hali produkcyjnej. Podpowiadał Fuhrerowi jakie uzbrojenie warto wykorzystać na wojnie i tworzył kolejne wozy bojowe. Zaprojektował m.in. legendarny czołg Tygrys.

Za swój wkład w rozwój III Rzeszy został przez Hitlera uhonorowany Niemiecką Nagrodą Narodową w Dziedzinie Nauki i Sztuki. Porsche skończył po wojnie we francuskim więzieniu, gdzie uznano go za zbrodniarza wojennego. Konstruktor zmarł kilka lat później, na wolności.

Po śmierci jego postać dalej wzbudzała kontrowersje. W 1961 roku (Ferdinand Porsche nie żył od 10 lat) w procesie sądowym udowodniono, że jego Garbus opierał się na projekcie Tatry T97. Wielu obserwatorów uznało wtedy założyciela Volkswagena i współzałożyciela marki Porsche za zwykłego oszusta. A Wy co na ten temat sądzicie?

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Samochód, który lata albo… pływa! To jeżdżące dzieła konstruktorów!
Samochód, który lata albo… pływa! To jeżdżące dzieła konstruktorów!
Czy wiesz, że istnieją oraz istniały pojazdy samochodowe, które mogły wzbić się w powietrze? Nawet lecieć z prędkością 600 km/h! Co więcej, samochody także pływają i to nie tylko wojskowe amfibie!
Wykorzystanie ramek podświetlanych LED w reklamie i marketingu
Wykorzystanie ramek podświetlanych LED w reklamie i marketingu
Rameczki podświetlane LED są coraz popularniejszym narzędziem w reklamie i marketingu, oferującym wiele zalet.
Targi CES 2022 – zobacz naszą relację
Targi CES 2022 – zobacz naszą relację
Targi technologiczne CES często przynoszą ujawnienie wielu nowinek ze świata między innymi motoryzacji. Co w tym roku czekało nas w Las Vegas?
Ostatnie wpisy