Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Bywa, że pojazd przestaje spełniać wymagania, dające mu prawo do uczestnictwa w ruchu drogowym. Kiedy tak się stanie, a opłacalność wykonania remontu przekracza wartość naszego samochodu, należy się go pozbyć. Dzięki temu zrobimy sobie więcej miejsca na podwórku lub w garażu, oraz unikniemy dalszego opłacania składki ubezpieczeniowej OC.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego jak przeprowadzić kasację i wyrejestrowanie pojazdu.
Jak stwierdzić czy kasacja samochodu jest konieczna?
Głównymi przesłankami do likwidacji naszego pojazdu zazwyczaj są finanse i kwestia opłacalności, jednak złomowanie samochodu może okazać się konieczne z kilku przyczyn:
Samochód pozostawiony pod domem również generuje koszta. Jeśli w ogóle nie korzystasz z auta i obserwujesz, jak rdzewieje przed domem lub w garażu, to wciąż masz obowiązek opłacać składki OC. W Polsce ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej mamy obowiązek opłacać aż do momentu sprzedaży lub zezłomowania auta.
Warto udać się do stacji złomowania pojazdu kiedy nie możesz znaleźć kupca na swój stary samochód, a potencjalny zysk ze sprzedaży nie jest wart poświęcenia wystarczającej ilości Twojego czasu.
Kolejną przyczyną kasacji pojazdu może być stwierdzenie przez towarzystwo ubezpieczeniowe szkody całkowitej. Wówczas koszty naprawy mogą znacznie przekroczyć wartość samego auta.
Na złomowanie pojazdu należy się zdecydować gdy ten jest w złym stanie technicznym, a jego uczestnictwo w ruchu drogowym może powodować zagrożenia dla Ciebie i osób postronnych.
Legalna kasacja i wyrejestrowanie pojazdu
Bardzo ważne dla właściciela pojazdu jest, aby złomowanie auta obyło się w legalny sposób. Oddanie naszego samochodu do punktu kasacji, który posiada pozwolenie od marszałka województwa, pozwoli uniknąć dalszych komplikacji podczas wyrejestrowania pojazdu.
Dokumenty potrzebne do demontażu pojazdu
Pracownik legalnej stacji demontażu pojazdów na pewno zażąda od nas okazania dokumentów, które pozwolą ustalić własność samochodu. Wśród nich możemy zaliczyć:
kartę pojazdu,
dowód rejestracyjny,
upoważnienie od właściciela samochodu jeśli ten nie może stawić się osobiście,
pisemne pełnomocnictwo od współwłaścicieli pojazdu,
dowód zastępczy lub inny dokument od wydziału komunikacji jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie dostarczyć oryginalnego dowodu rejestracyjnego,
dowód osobisty,
wpis do ewidencji działalności gospodarczej – w przypadku samochodów firmowych.
Co robić gdy dowód rejestracyjny albo karta pojazdu zaginą?
Jeśli nie posiadamy wymaganych dokumentów, swoje pierwsze kroki należy skierować nie do stacji demontażu, ale do wydziału komunikacji. Na miejscu należy okazać następujące dokumenty:
dowód osobisty,
oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
zaświadczenie, które potwierdzi kradzież dokumentu lub jego zatrzymanie przez policję,
dokument potwierdzający własność pojazdu, w przypadku gdy nasze nazwisko nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym,
pełnomocnictwo od współwłaścicieli,
wydruk z KRSu w przypadku samochodów firmowych.
Cała procedura załatwiana jest od ręki i nie powinna kosztować więcej niż kilkanaście złotych. Kartę pojazdu powinniśmy odzyskać w ten sam sposób co dowód rejestracyjny.
Recykling na stacji demontażu pojazdów
Sposób recyklingu pojazdów wycofanych z ruchu pozwala na bezpieczne odzyskanie sprawnych części oraz utylizację lub recykling elementów, które do użytku się nie nadają.
Ekologiczne złomowanie samochodu
Samochód, którego stan techniczny nie pozwala na wykorzystanie go do dalszej eksploatacji, bywa również niebezpiecznym odpadem. Najlepszym miejscem do przekazania pojazdu będzie legalna stacja demontażu pojazdów. Właściciele i pracownicy takich miejsc są przeszkoleni do tego, aby bezpiecznie pozbyć się zanieczyszczeń z elementów samochodu.
Stacja demontażu zajmuje się osuszaniem wraku z płynów, oraz demontażem i segregacją poszczególnych elementów. Sprawne komponenty są odzyskiwane jako części zamienne do samochodów, a pozostałe poddaje się segregacji według materiałów wykonania. Sprzedaż części zamiennych, będących w dobrym stanie, stanowi część zysków stacji demontażu pojazdu.
Kasacja pojazdu – koszt czy zysk?
Na stacji demontażu powinniśmy dostać wynagrodzenie pieniężne w zależności od samochodu, który dostarczyliśmy do punktu zbierania pojazdów.
Za stary i zniszczony samochód możemy spodziewać się zaledwie kilkaset złotych, podczas gdy za nowsze (zazwyczaj powypadkowe modele) kwota może sięgać kilku tysięcy.
Za samochód ze zdemontowanymi najbardziej wartościowymi częściami raczej nie dostaniemy żadnej zapłaty od złomowiska.
Jeśli samochód waży mniej niż 90% jego masy własnej, również nie możemy spodziewać się pieniędzy od punktu złomowania, a sami jesteśmy zmuszeni do uiszczenia opłaty w wysokości nie więcej niż 10 zł na brakujący kilogram.
Wyrejestrowanie auta – następny krok po kasacji samochodu
Kiedy kasacja auta przebiegła pomyślnie, możemy przystąpić do czynności mających na celu rozwiązać wszystkie wymagane sprawy urzędowe.
Po wizycie na stacji demontażu wyrejestrowanie samochodu należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od kasacji pojazdu. W tym celu musimy przedstawić urzędowi następujące dokumenty:
dowód rejestracyjny lub potwierdzenie z wydziału komunikacji w przypadku jego braku,
zaświadczenie wydane przez stację demontażu pojazdów (dokument otrzymaliśmy w dniu oddania samochodu),
wniosek o wyrejestrowanie samochodu – można ściągnąć z internetu lub pobrać druk bezpośrednio w urzędzie,
tablice rejestracyjne,
kartę pojazdu.
Ubezpieczenie OC – ciekawostka
Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot części składki OC. W tym celu należy okazać ubezpieczycielowi zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji.
Najważniejsze informacje na temat kasacji samochodów
Kasacji dokonujemy tylko i wyłącznie na legalnych stacjach, posiadających zdolność wydania oficjalnego zaświadczenia utylizacji samochodu. Dokument ten jest niezbędny przy wyrejestrowaniu pojazdu.
Brak dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu wymaga od nas wcześniejszej wizyty w odpowiednim wydziale komunikacji celem wyjaśnienia i otrzymania odpowiedniego zaświadczenia.
Oddanie samochodu do stacji demontażu pojazdu to najlepsze wyjście pod względem ekologicznym. Odzyskane, nieuszkodzone części wykorzystuje się ponownie, a resztę elementów poddaje się rygorystycznej segregacji i recyklingowi.
Możesz odzyskać część niewykorzystanej składki OC za okres czasu od kasacji pojazdu do końca okresu ubezpieczeniowego.
Stan samochodów po wypadkach często jest bardzo zły, a nawet tragiczny. Nie każde auto opłaca się naprawiać i przywracać do stanu używalności. Podpowiadamy, jak rozpoznać, kiedy warto ratować swój pojazd, a kiedy lepiej jest oddać je do skupu.
Jak poinformowało Nadleśnictwo Skwierzyna - podczas rutynowego patrolu lasu niedaleko Trzebiszewa w województwie Lubuskim, strażnicy leśni wpadli na samochód z zapalonym silnikiem pozostawiony w lesie.