Najcięższe samochody świata! Oto nasze TOP 5
Samochody
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Najcięższe samochody świata! Oto nasze TOP 5

Rynek samochodowy jest i zawsze był bogaty w pojazdy, które pod wieloma względami odbiegały od standardów. Poniżej prezentujemy TOP 5 samochodów, które najbardziej wyróżniają się swoją wagą.

Ranking prawdziwych olbrzymów

Myślicie, że widzieliście już wszystko? Nic bardziej mylnego. Oto pięć motoryzacyjnych olbrzymów, których waga sprawia, że aż trudno uwierzyć w ich istnienie. Poza ponadprzeciętnymi gabarytami charakteryzują się także ogromną mocą – na pewno nie pozostaną niezauważone na drodze. Co ciekawe, waga części z nich jest na tyle duża, że do ich prowadzenia potrzebne byłoby coś więcej niż prawo jazdy kategorii B. Jedno jest jednak pewne – to propozycje dla osób, które chcą się wyróżniać.

  1. Hummer H1

Hummer H1 to samochód terenowy dla naprawdę wymagających kierowców. Za seryjną produkcję w latach 1992–2006 odpowiadała amerykańska firma AM General Corporation. Kilka lat po wycofaniu oficjalnego wsparcia zaczęto oferować zestawy do samodzielnego montażu. W 2017 Hummer H1 ponownie trafił na rynek w standardowej postaci, z myślą przede wszystkim o eksporcie poza Stany Zjednoczone – tym razem pod nazwą HUMVEE C-Series.

Pierwotnym przeznaczeniem tego pojazdu było zastosowanie wojskowe. Stąd też wzięły się słowa „Humvee” oraz „Hummer” – to potoczne określenia pojazdów klasy HMMWV (high-mobility multipurpose wheeled vehicle, czyli wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności). Co ciekawe, pierwszy cywilny egzemplarz Hummera H1 został wykonany dla Arnolda Schwarzeneggera na jego specjalne życzenie.

Hummer H1 w wersji cywilnej jest dostępny w trzech wersjach nadwozia: Wagon, Hard Top i Soft Top. Od wojskowych egzemplarzy odróżnia je przede wszystkim dostosowane do codziennego użytku wnętrze. Wersja Soft Top wyposażona jest w miękki, płócienny dach, naciągany na specjalną ramę. Choć zewnętrzne gabaryty pojazdu sugerują, że jest w stanie pomieścić wiele osób, w rzeczywistości pasażerowie nie mają zbyt dużo miejsca – między innymi przez obecność bardzo szerokiego tunelu przechodzącego przez środek pojazdu.

Masa własna tego modelu robi spore wrażenie. W zależności od wariantu może przekraczać 3,5 tony, przez co w Europie samochód ten jest niekiedy zaliczany do pojazdów ciężarowych. Hummer H1 zadziwia również swoją długością, która wynosi 4,7 metra. Na przestrzeni lat zmianie ulegały między innymi jednostki napędzające tego olbrzyma, jednak zawsze były to silniki V8 o objętości przekraczającej 5,5 litra. Najsłabszy motor oferował 150 KM mocy, podczas gdy na drugim końcu spektrum znalazł się potężny napęd Duramax LLY Turbo Diesel z aż 305 KM.

  1. Mercedes-Benz G63 AMG 6×6

Mercedes-Benz G63 AMG 6×6 to pojazd, który powstał na bazie wojskowego modelu klasy G przeznaczonego dla australijskiej armii. W momencie wprowadzenia na rynek ten samochód z napędem na sześć kół stanowił największy samochód marki Mercedes dopuszczony do ruchu drogowego.

Waga pojazdu wynosi aż 3 850 kilogramów, długość to 5 875 mm, szerokość – 2 110 mm, a wysokość – 2 280 mm. Mercedes-Benz G63 AMG 6×6 jest napędzany silnikiem V8 BiTurbo, którego pojemność skokowa wynosi 5,5 litra, natomiast oferowana moc to imponujące 544 KM. Moc przekazywana jest na wszystkie koła za pomocą przekładni 7G-tronic. Model zachwyca także swoimi osiągami – samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6 sekund, natomiast maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 160 km/h. Biorąc pod uwagę niezwykłe gabaryty, jest to naprawdę zadowalający wynik. 

G63 AMG wyposażony został również w kompresor, dzięki któremu istnieje możliwość dostosowania ciśnienia w oponach do nawierzchni jezdnej. Jest to szczególnie przydatna funkcja w środowiskach pustynnych.

  1. Ford F-650

Pora na coś z zupełnie innej beczki, czyli Forda F-650 – to model nie tylko ciężki, ale także wielki. Samochód po raz pierwszy zaprezentowano w 2000 roku. W salonach znajdują się dwa modele tego olbrzyma: jeden z nich wyposażony jest w silnik o pojemności 6,7 litra, natomiast drugi w 7,2-litrowy napęd Caterpillar. To najcięższy samochód w naszym zestawieniu. Jego waga to aż 5,2 tony. Ogromny silnik i wysoka masa wiążą się także z wysokim spalaniem – na przejechanie stu kilometrów potrzebne jest około 26 litrów paliwa.

Ford F-650 stanowi jeden z najcięższych samochodów w ofercie amerykańskiej marki. To bardzo uniwersalny model – może być wykorzystany jako podwozie pod zabudowę, ciężarówka ze skrzynią, wywrotka, laweta bądź śmieciarka. Wybór zależy wyłącznie od użytkowników, a funkcjonalność tego pojazdu zrodziła wiele różnorodnych propozycji. Każda z wersji znacząco różni się od swoich siostrzanych modeli – widząc dwa Fordy F-650 obok siebie, często możemy nawet się nie zorientować, że jest to ten sam samochód.

To propozycja przeznaczona zdecydowanie dla odważnych kierowców, którzy chcą wyróżniać się na drodze. Patrząc na kolosalny rozmiar Forda F-650, trudno wyobrazić sobie wykonanie jakiegokolwiek bardziej skomplikowanego manewru. Mimo tego pojazd ma niemałe grono fanów – głównie w Stanach Zjednoczonych.

  1. Chevrolet Suburban

Chevrolet Suburban to kolejny model, który robi wrażenie swoją wagą i gabarytami. Pierwotnie zaliczany był do samochodów typu van, a następnie do SUV-ów klasy pełnowymiarowej. Suburban doczekał się aż dwunastu generacji – to pojazd, który jest obecny na rynku już ponad 80 lat. Pierwsza edycja powstała w 1934 roku, a produkcja obecnej wersji ruszyła pod koniec 2019 roku.

Chevrolet Suburban dwunastej generacji powstał na bazie platformy GMT T1XX, która została zastosowana także w kilku innych dużych SUV-ach zaprezentowanych w ostatnich miesiącach. Nowy model przeszedł znaczne modyfikacje w stosunku do swoich poprzedników. Zaokrąglone nadwozie, mniejsze reflektory oraz chromowana atrapa chłodnicy to tylko niektóre z licznych zmian, które wprowadzono. Odświeżenia doczekała się również kabina pasażerska.

Gabaryty Chevroleta Suburban są naprawdę zaskakujące. Podczas przeglądania zdjęć tego modelu jego wielkość i masywność nie są aż tak dostrzegalne, jak na żywo. Długość pojazdu wynosi 5 733 mm, szerokość – 2 060 mm, a wysokość – 1 923 mm. Masa własna, w zależności od wariantu, wynosi od 2 624 do 2 718 kilogramów.

  1. Cadillac Escalade ESV Platinum

Cadillac Escalade ESV to luksusowe auto zaliczane do grupy pojazdów sportowo-użytkowych. Produkcja tego modelu rozpoczęła się w 1999 roku, a zajęła się nią amerykańska firma General Motors – samochód trafił na rynek pod marką Cadillac. 

Cadillac Escalade w wersji ESV jest w stanie pomieścić siedem osób. Jego konstrukcja przypomina opisany wyżej model Chevrolet Suburban – zazwyczaj korzystają one z podobnych platform. Pojazd jest dostępny w wersji z silnikiem o pojemności skokowej 6 litrów i napędem na dwie osie. Jego długość wynosi nieco ponad 5 metrów, szerokość – 2 metry, a wysokość to około 190 centymetrów. Masa własna samochodu to 2542–2760 kg. 

Model doczekał się już pięciu generacji – ostatnia z nich została zaprezentowana w 2020 roku. Podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji Cadillac postawił na pewne zmiany dotyczące wzornictwa. Na przodzie pojawiły się wąskie reflektory, a masywny grill stał się jeszcze większy. Wewnątrz znajdziemy liczne dodatki dla kierowcy, między innymi zestaw trzech ekranów OLED.

https://www.youtube.com/watch?v=Do42phO_sjU

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zrzeszenia podmiotów. Kiedy warto skorzystać z oferty grupy zakupowej?
Zrzeszenia podmiotów. Kiedy warto skorzystać z oferty grupy zakupowej?
Sprawdź, na czym to polega oraz kiedy się opłaci.
Jak wybrać odpowiednią firmę przewozową dla podróży do zachodniej Europy?
Jak wybrać odpowiednią firmę przewozową dla podróży do zachodniej Europy?
Zastanawiasz się, jak wybrać firmę przewozową do podróży do zachodniej Europy? Poznaj kluczowe czynniki, które warto rozważyć, aby twoja podróż była komfortowa i bezpieczna.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do serwisowania samochodów ciężarowych?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do serwisowania samochodów ciężarowych?
Kluczowe wskazówki i kryteria do wyboru idealnych narzędzi do serwisu ciężarówek. Dowiedz się, jak optymalizować warsztat i pracę dzięki odpowiednim wyborom.
Ostatnie wpisy