Największe koparki na świecie – robią wrażenie!
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Największe koparki na świecie – robią wrażenie!

Koparki to maszyny wszechstronne. Znajdują szerokie zastosowanie w górnictwie i budownictwie czy przy różnego typu rozbiórkach. Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie przemysłu czy usług są stosowane, zawsze pełnią ważną funkcję w skutecznym realizowaniu zadań. Największe z nich mają monstrualne gabaryty i osiągi – pozwalają również korzystać z ogromnej mocy.

Największe koparki na świecie – jakie są odmiany pojazdów?

Koparka może służyć do przewożenia różnych materiałów o rozmaitej konsystencji i wadze. Do szczególnych celów korzysta się z koparek, które mają specjalną konstrukcję. Wśród „wyjątkowych koparek”, można wymienić na przykład takie odmiany, jak maszyny gąsienicowe, zgarniakowe, ssące, ze sterowaniem burtowym czy długim zasięgiem.

W tym przypadku kluczowa jest właśnie konstrukcja. Pozwala optymalnie wykorzystać siłę urządzenia. Takie rozwiązania mogą znakomicie sprawdzać się podczas różnych okoliczności w określonych zadaniach, na przykład na wyjątkowo nierównym terenie czy na mokrej glebie – błocie, czy po prostu terenach podmokłych. Do takich maszyn dołączony jest również specjalny osprzęt – na przykład zbieracze, szczypce lub łyżki.

Autor: Jayson Delos Santos/pexels.com

Gdzie znajdują się największe koparki na świecie?

To dobre pytanie, ponieważ nie brakuje modeli w ofertach producentów, takich jak JBC, CAT, czy Holland, które są imponujące już w momencie, kiedy spojrzy się na kartę urządzenia. Owszem, takie maszyny można zaliczyć do największych, jednak prawdziwe koparki giganty są produkowane na zamówienie.

Takie zamówienia składają najczęściej koncerny zajmujące się wydobywaniem surowców, takich jak ropa lub węgiel. Największe koparki znajdują się również na wyposażeniu firm, które uczestniczą przy budowaniu największych budowli czy fabryk. Właśnie w takich miejscach masa, moc i funkcjonalność odgrywają nieocenione role.

Największe koparki na świecie – top 3

Największe koparki na świecie cechują się ogromnymi osiągami i konstrukcją. To maszyny przeznaczone do zadań specjalnych, niestraszne im największe przeszkody.

Bucyrus RH340

Maszyna ta waży 550 ton. Używana jest w dwóch konfiguracjach – z ładowarką i koparką o pojemności 34 m3. Długość gąsienic to 923 metrów, a szerokość podwozia to 7 metrów. Siła nacisku łopaty i odspajania wynosi odpowiednio 2240 kN i 1640 kN. Koparka ponadto wyposażona jest w dwa silniki Cummins K1500E o łącznej mocy 2520 KM. Może dodatkowo mieć zainstalowane dwa silniki wysokoprężne QSK45 zapewniające 3000 KM przy 1800 obr./min.

Demag H740 OS

Na miano koparki giganta zasługuje również Demag H740 OS. Jej masa robocza to 744 ton. Maszynę zaprojektowano dla KMC Mining w Kanadzie – służy do pracy ze ściernymi piaskami roponośnymi. Pojemność koparki to 40 m3, a siła odspajania to 2320 kN. Koparkę napędzają dwa 16-cylindrowe silniki wysokoprężne CAT 351B o mocy 4000 KM przy 1800 obr./min.

Liebherr R9800

Zestawienie zamyka koparka Liebherr R9800. Została skonstruowana w fabryce Colmar we Francji. Długość podwozia maszyny to 10,84 m, pojemność koparki to 42 m3. Maksymalne siły zrywania i odspajania dla łopaty wynoszą 3900 kN i 2396 kN. Maszynę napędzają dwa 16-cylindrowe silniki wysokoprężne Cummins QSK60 o mocy 4000 KM i 1800 obr./min. Koparka Liebherr R9800 może być również napędzana dwoma 12-cylindrowymi silnikami wysokoprężnymi MTU o mocy 3820 KM przy 1800 obr./min. 

Zdjęcie główne: Jacoby Clarke/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria, które ułatwią podróż kamperem
Akcesoria, które ułatwią podróż kamperem
Wyruszasz w podróż kamperem, jednak wciąż zastanawiasz się, jakie akcesoria powinieneś ze sobą zabrać? Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę wybierając się na wakacje samochodem turystycznym.
Kredyt samochodowy dla firm – czy warto?
Kredyt samochodowy dla firm – czy warto?
Dowiedz się, czy warto wziąć kredyt samochodowy dla firm!
Jak prawidłowo wybrać i zastosować akcesoria do montażu płyt bezszkodowo?
Jak prawidłowo wybrać i zastosować akcesoria do montażu płyt bezszkodowo?
Dowiedz się, jak właściwie wybierać i stosować akcesoria do montażu płyt, tak by uniknąć powstawania szkód. Poznaj tajniki technik montażu i najskuteczniejszych narzędzi.
Ostatnie wpisy