Pierwszy latający samochód. Liberty zostało dopuszczone do ruchu drogowego
Motonews
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy latający samochód. Liberty zostało dopuszczone do ruchu drogowego

Latający samochód to ucieleśnienie mitycznej „przyszłości” ziemskiej cywilizacji. Holenderska firma PAL-V od kilkunastu lat pracuje, by przekuć marzenie w rzeczywistość. Niedawno udało się pokonać kolejną przeszkodę – przyznanie tablic rejestracyjnych.

PAL-V Liberty tym samym może legalnie poruszać się po drogach publicznych. Jednakże, to nie wystarczy, by usatysfakcjonować inżynierów – do pełni szczęścia potrzeba jeszcze certyfikatu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Tylko wtedy pierwsze egzemplarze latającego samochodu zostaną dostarczone klientom.

Liberty w najbogatszym wyposażeniu kosztuje pół miliona euro.

Historia PAL-V sięga roku 1999, kiedy powstała pierwsza koncepcja samochodu latającego. Holenderskie przedsiębiorstwo finansowane jest głównie przez prywatnych inwestorów, jednak PAL-V otrzymało także fundusze z ministerstwa gospodarki. Rząd wytłumaczył swoją decyzję niespotykaną innowacyjnością firmy i potencjałem ekonomicznym.

Liberty uniesie maksymalnie dwie osoby i 20 kg bagażu. Prędkość maksymalna wynosi 160 km/h, przy niespotykanie małej wadze wynoszącej zaledwie 700 kg. Z kolei maksymalny zasięg maszyny szacuje się na 500 km.

Przyszłość nadchodzi!

(By Alexander Migl – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77394581)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Colin McRae – jak stał się bohaterem gier komputerowych?
Colin McRae – jak stał się bohaterem gier komputerowych?
Colin McRae był jednym z najsłynniejszych kierowców rajdowych na świecie. Pojawił się także w rozchwytywanej serii gier – jak do tego doszło?
Jeden z największych koncernów motoryzacyjnych upada!
Jeden z największych koncernów motoryzacyjnych upada!
Borgers był znaczącą w świecie motoryzacji firmą, choć nazwa ta jest powszechnie nieznana. Czym zajmował się ten naprawdę wiekowy koncern?
Kiedy warto kupić letnie opony?
Kiedy warto kupić letnie opony?
W poniższym artykule omówimy sobie, czym charakteryzują się opony letnie, dlaczego należy zmienić ogumienie po zimie i kiedy jest na to najlepszy czas.
Ostatnie wpisy