Przyciemnianie szyb — zalety i wady
Gadżety i akcesoria
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przyciemnianie szyb — zalety i wady

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przyciemnianie szyb samochodowych zyskuje na popularności. Nic dziwnego, gdyż jest to nie tylko elegancki sposób na nadanie pojazdowi atrakcyjności, ale także element wpływający na komfort jeżdżenia samochodem. 

Oklejone szyby mają wiele zalet, ale również wad, których lepiej być świadomym przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli więc od dawna marzysz o przyciemnieniu szyb w swoim samochodzie, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! 

Przyciemnianie szyb samochodowych a przepisy

W polskim prawie w zasadzie nie ma konkretnego przepisu mówiącego o przyciemnianiu szyb. Nie oznacza to jednak, że mamy w tej kwestii zupełną dowolność. W Prawie o ruchu drogowym istnieje artykuł 66. mówiący o warunkach technicznych, jakie pojazd musi spełniać, biorąc udział w ruchu drogowym.

W związku z przyciemnianiem szyb samochodowych interesuje nas głównie punkt 5. powyższego artykułu, który mówi, że: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

W praktyce oznacza to, że przyciemnianie szyb nie jest zabronione, jednak Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz ich wyposażenia uzupełnia ten przepis i nakłada limity. Legalne przyciemnianie szyb samochodowych jest więc możliwe, jeśli minimalna przepuszczalność światła wynosi 75% w przypadku szyby czołowej oraz 70% w przypadku szyb bocznych.

przyciemnienie szyb
Fot.: NomadSoul1/elements.envato.com

Zalety przyciemniania szyb samochodowych

Przyciemnianie szyb ma wiele zalet, dzięki którym zwiększa się komfort jazdy samochodem, ale co konkretnie daje nam ten zabieg? Dlaczego warto przyciemniać szyby samochodowe? 

Zachowanie dyskrecji

Głównym atutem tego rozwiązania jest zachowanie dyskrecji i zwiększenie prywatności. Przyciemnione szyby ograniczają widoczność, dlatego osoby z zewnątrz nie widzą wnętrza pojazdu. Wpływa to na nie tylko na osobiste odczucia kierowców czy pasażerów, ale także na bezpieczeństwo — nie musimy się obawiać, zostawiając w samochodzie drogie przedmioty. 

Zwiększenie bezpieczeństwa

Folia przyciemniająca jest elementem wzmacniającym szybę, dzięki czemu, w razie wypadku, zmniejsza się ryzyko, że odłamki szkła wpadną do wnętrza auta. Ponadto laminat stosowany przy oklejaniu szyb utrudnia włamanie.

Ochrona przed promieniami słonecznymi

Przyciemnione szyby naturalnie chronią nas przed oślepieniem powodowanym przez nadjeżdżający z naprzeciwka samochód lub słońce. Co więcej, wysokiej jakości folie do przyciemniania szyb mają filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nie można zapomnieć o tym, że przyciemnione szyby powodują dużo wolniejsze nagrzewanie auta w trakcie letnich upałów.

przyciemniane szyby w samochodzie
Fot.: ArtisticOperations/pixabay.com

Wady przyciemniania szyb samochodowych

Niestety, jak wszystko, przyciemnianie szyb samochodowych ma też swoje wady, które mogą przysporzyć problemów. Koniecznie się z nimi zapoznaj, aby świadomie podjąć decyzję!

Gorsza widoczność

Pogorszenie widoczności jest nieuniknione i niestety też bardzo uciążliwe, zwłaszcza w godzinach wieczornych i w nocy. Przyciemniania szyb nie poleca się także osobom z pogorszonym wzrokiem. Zawężenie pola widzenia może stanowić poważne zagrożenie, dlatego warto mieć ten aspekt na uwadze.

Utrata efektu wraz z upływem czasu

Decydując się na przyciemniane szyby, trzeba liczyć się z tym, że wraz z upływem czasu folia traci swoje właściwości, kurczy się i wygląda nieestetycznie. 

Ryzyko mandatu

Jeżdżąc samochodem z przyciemnionymi szybami, narażamy się na otrzymanie mandatu podczas kontroli. Oczywiście możemy tego uniknąć, okazując atest. Jeśli jednak okaże się, że szyby nie spełniają wymaganych norm, możemy nie tylko dostać mandat, ale także stracić dowód rejestracyjny.

mężczyzna oklejający szyby folią
Fot.: NomadSoul1/elements.envato.com

Sposoby przyciemniania szyb samochodowych

Przyciemnianie szyb samochodowych za pomocą specjalnej folii to najbardziej popularna metoda, ale nie jedyna. Do wyboru mamy dwie opcje: przyciemnianie foliowe i przyciemnianie piecowe. Różnią się sposobem wykonania i ceną.

Pierwszy sposób polega na oklejeniu szyby folią przyciemniającą — na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, a różnią się głównie pod względem stopnia zaciemnienia i koloru. Ta metoda jest tańsza i można się nią posłużyć przy samodzielnym oklejaniu, choć nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać: zarówno szyby samochodowe, jak i folia muszą być odpowiednio przygotowane. 

Drugi sposób, czyli przyciemnienie piecowe odbywa się przy wykorzystaniu bardziej złożonej technologii. Proces przyciemniania polega tu na nałożeniu na szybę określonej ilości tlenku tytanu, a następnie wygrzaniu szyby w piecu technologicznym. Zastosowanie tej metody wymaga zdjęcia szyb z samochodu i jest związane z wyższymi kosztami, ale efekty są za to dużo trwalsze. 

Ile kosztują przyciemniane szyby?

Na pytanie ile kosztuje przyciemnianie szyb, nie ma konkretnej odpowiedzi, ponieważ ceny różnią się nie tylko ze względu na metodę wykonania. Pod uwagę trzeba wziąć także takie czynniki jak: model i specyfika samochodu, stopień zaciemnienia oraz rodzaj folii (w przypadku przyciemniania foliowego). 

Ceny przyciemniania szyb metodą foliowania wahają się mniej więcej od 450 zł do 1000 zł. Przyciemnianie piecowe kosztuje zaś od około 1000 zł do nawet 2500 zł.

Podsumowanie

Przyciemnianie szyb samochodowych ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Zwolennicy tego rozwiązania z pewnością woleliby o tych wadach nie słyszeć, niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń wynikających z przyciemnionych szyb w aucie. 

Polskie prawo pozostawia kierowcom wybór w tej kwestii, choć nie można sobie pozwolić na wszystko. W razie kontroli brak atestu oraz uznanie pojazdu za niespełniający przepisy grożą otrzymaniem mandatu. Funkcjonariusze policji mają także prawo odebrać nam dowód rejestracyjny do czasu doprowadzenia szyb do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami.

Zdjęcie główne: CreaPark/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pojazd techniczny lodowiska stanął w płomieniach. Co zrobił operator?
Pojazd techniczny lodowiska stanął w płomieniach. Co zrobił operator?
Pojazd momentalnie stanął w płomieniach.
Targi genewskie wrócą jednak w 2021 roku? Jest nadzieja!
Targi genewskie wrócą jednak w 2021 roku? Jest nadzieja!
Jeszcze w czerwcu gruchnęła informacja, że International Motor Show w Genewie przeszedł do historii. Najsłynniejsze na świecie targi motoryzacyjne nie odbyły się w 2020 roku, a organizatorzy stawiali pod znakiem zapytania dalszy los imprezy. Pojawiła się informacja, że może nie być tak źle!
Instagramowe profile motoryzacyjne, które warto obserwować
Instagramowe profile motoryzacyjne, które warto obserwować
Poznaj profile instagramowe nastawione na zdjęcia o motoryzacji. Wyjątkowe perełki na tle milionów kont! Sprawdź nazwy profili i to, co w nich znajdziesz! s
Ostatnie wpisy