Kiedy wezwać pomoc drogową?
SamochodyWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc drogową? W artykule podpowiadamy, które sytuacje na drodze powinny wzbudzić Twoją czujność.

Nawet na pozór drobne awarie pojazdu mogą okazać się poważne, dlatego nie warto ich bagatelizować i narażać na niebezpieczeństwo siebie, pozostałych pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Usterki w długiej trasie, np. podczas delegacji czy urlopu, mogą skutkować dużym stresem i wiązać się ze sporymi wydatkami. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest m.in. wykonanie kontroli pojazdu przed zaplanowaną podróżą, ostrożna jazda, a także wykupienie dodatkowej polisy na wyjazd. Warto mieć pod ręką także numer do pomocy drogowej i ubezpieczyciela, także na wypadek niespodziewanej stłuczki czy innych problemów na drodze. Mechanik naprawi niewielką usterkę na miejscu, ale konieczne może być też odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu lub naszego miejsca zamieszkania.

Najczęstsze przyczyny awarii

Do najczęściej występujących problemów w trasie możemy zaliczyć przedziurawione opony, przegrzanie oleju oraz awarie silnika. Inne popularne awarie dotyczą także układu chłodzenia, skrzyni biegów, sprzęgła czy ubytku płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Aby skrzynia biegów vivaro pozostała w dobrej kondycji, należy stosować wysokiej jakości olej przekładniowy, starannie dobrany do typu skrzyni. Warto zwrócić również uwagę na to, czy olej jest dostosowany do naszego klimatu i często występujących wahań temperatury. 

Zasady wzywania pomocy drogowej

Przede wszystkim warto najpierw zjechać na pobocze, ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za uszkodzony pojazdem, uspokoić się i racjonalnie ocenić problem. Warto wezwać pomoc drogową, kiedy naprawa usterki przekracza nasze możliwości. Nie będzie to raczej wymiana koła, ale wsparcia profesjonalistów z pewnością powinny wymagać wszelkiego rodzaju problemy z silnikiem, układem elektrycznym, a zwłaszcza – układem hamulcowym. Warto zwracać szczególną uwagę na jego działanie podczas obsługi samochodu. Czujność powinny wzbudzić wszelkie podejrzane dźwięki towarzyszące hamowaniu, zapalające się kontrolki, a także wrażenie, że pedał hamulca działa zbyt twardo lub zbyt miękko. Może to być symptom np. rozszczelnienia w pompie, wycieku płynu hamulcowego czy usterek ABS-u. Wykonanie przeglądu przed wyjazdem pozwoli wykryć ten problem i uniknąć potencjalnej usterki w trasie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Kaique Rocha

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Turkmenistan. Poprowadzisz wyłącznie biały samochód i to pod warunkiem, że nie jesteś kobietą
Turkmenistan. Poprowadzisz wyłącznie biały samochód i to pod warunkiem, że nie jesteś kobietą
Prezydent Turkmenistanu piastuje urząd już trzecią kadencję. W ostatnich wyborach zgarnął 97,7% głosów przy 97% frekwencji.
Wyjeżdżasz do pracy do Belgii? Najwygodniej i najtaniej dojedziesz busem
Wyjeżdżasz do pracy do Belgii? Najwygodniej i najtaniej dojedziesz busem
Zdecydowałeś się podjąć zatrudnienie w Belgii i zastanawiasz się nad doborem optymalnego środka transportu, którym dojedziesz na miejsce? Dowiedz się, dlaczego warto postawić na podróż busem.
Czy samochody elektryczne mogą zastąpić tradycyjne pojazdy spalinowe?
Czy samochody elektryczne mogą zastąpić tradycyjne pojazdy spalinowe?
Poznaj argumenty na rzecz przejścia na pojazdy elektryczne i sprawdź, czy zastąpią one w pełni tradycyjne samochody spalinowe. Rozważmy razem plusy i minusy takiego wyboru.
Ostatnie wpisy