Telematyka – komunikacyjne ubezpieczenia przyszłości w praktyce
Motonews
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Telematyka – komunikacyjne ubezpieczenia przyszłości w praktyce

Dowiedz się, czym jest telematyka i w jaki sposób jej zastosowanie może zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń w Polsce. Nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewne prędzej czy później staną się alternatywnym wyborem wobec tradycyjnego, standardowego sposobu obliczania składki obowiązkowej polisy OC. O co chodzi w praktyce? O tym poniżej.

Czym jest telematyka?

Telematyka jest pojęciem znanym i stosowanym od końca lat 70. XX wieku i odnosi się do nauki będącej syntezą dwóch dziedzin – telekomunikacji oraz informatyki. Urządzenia telematyczne łączą funkcje tradycyjnych sieci telekomunikacyjnych z systemami komputerowymi. Są użytkowane w branży transportowo-spedycyjno-logistycznej. Służą do monitorowania parametrów jazdy profesjonalnych kierowców. To właśnie dzięki telematyce firmy transportowe tak doskonale orientują się:

  • z jaką prędkością przemieszcza się pojazd,
  • jak wygląda bieżące zużycie paliwa,
  • na jak długie postoje decyduje się kierowca,
  • czy pojazd wymaga naprawy,
  • w jaki sposób kierowca prowadzi samochód.

Administratorzy systemu telematycznego mają wgląd w naprawdę wiele danych. Sam fakt lokalizowania pojazdu poprzez GPS jest zaledwie jedną z wielu możliwości, a informacje są dużo bardziej szczegółowe, niż mogłoby się wydawać.

Standardowy sposób obliczania składki OC

Aktualne zasady ustalania składki OC są powszechnie znane. To ubezpieczenie obowiązkowe dla wszystkich właścicieli zarejestrowanych pojazdów, które musi być aktualne przez cały rok (tutaj znajdziesz informacje o konsekwencjach opłacenia składki po terminie: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oplata-oc-po-terminie/). Ubezpieczyciel zbiera informacje na temat kierowcy (m.in. wiek, doświadczenie w roli kierowcy, miejsce zamieszkania) oraz pojazdu (m.in. marka, model, wariant i pojemność silnika). Pozyskuje informacje od Ciebie – to Ty, jako klient, podajesz konkretne odpowiedzi w formularzu, a następnie specjalny algorytm uwzględnia wszystkie czynniki i oblicza wysokość składki OC. Właśnie tak szacują ryzyko ubezpieczyciele. Zastanawiają się, po jakich drogach jeździsz najczęściej, jaką moc ma silnik pod Twoją maską. Zbierają dane i zestawiają je ze statystykami wypadków i kolizji. Być może wydaje Ci się, że to wszystko, co można zrobić, że to bardzo nowoczesne podejście. Cóż, nie do końca – przyszłością wydaje się raczej zaawansowana telematyka, jeszcze bardziej zindywidualizowana i skupiona na konkretnym kliencie.

Telematyka a ubezpieczenia przyszłości

Wyobraźmy sobie, że ubezpieczyciel ma wgląd w sposób, w jaki prowadzisz auto. Jak jeździsz w godzinach szczytu i po zmroku. Jak wchodzisz w zakręty i czy gwałtownie hamujesz. Jak zachowuje się Twoje auto, gdy je prowadzisz, czy jest w dobrym stanie technicznym. Te wszystkie informacje mogą być dostarczane do ubezpieczyciela zdalnie, automatycznie i bez jakiegokolwiek wysiłku. Wystarczy wdrożyć technologie telematyczne – tak jak w ciężarówkach należących do flot firm transportowych. Tyle że w nieco innym celu: obliczenia sprawiedliwej, rzetelnej składki na OC dla konkretnego kierowcy i pojazdu.

To już dzieje się w niektórych krajach Zachodu. W Polsce telematyka jest raczej nieznana, a jeśli już, to może kojarzyć się z wizją zbytniej ingerencji w prywatność kierowcy. Nie zmienia to faktu, że już teraz pierwsze towarzystwa wdrażają rozwiązania telematyczne, by premiować klientów (Ergo Hestia z Yanosikiem, LINK4 z NaviExpert). Czy zatem będziemy świadkami rewolucji? To pokaże przyszłość. Na ten moment najtańszą składkę poznasz dzięki standardowej kalkulacji – np. w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najciekawsze polskie kanały motoryzacyjne na YouTube – TOP10
Najciekawsze polskie kanały motoryzacyjne na YouTube – TOP10
Polski motoryzacyjny zakątek ma wiele do zaoferowania. Sprawdzamy, które kanały mają najwięcej do zaoferowania.
Zwrot akcji. Wystawił motocykl na sprzedaż, nie spodziewał się kto po niego przyjedzie…
Zwrot akcji. Wystawił motocykl na sprzedaż, nie spodziewał się kto po niego przyjedzie…
Już był w ogródku, już witał się z gąską... aż tu nagle pojawili się niespodziewani goście.
Idealny pojazd dla faceta 60+. Czyli jaki?
Idealny pojazd dla faceta 60+. Czyli jaki?
Wybór pojazdu dla mężczyzny w wieku 60 lat i więcej może wydawać się wyzwaniem.
Ostatnie wpisy