Czym jest logistyka?
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest logistyka?

Artykuł sponsorowany

Jak możemy w prostych słowach opisać logistykę, jakie dziedziny jesteśmy w stanie w jej obrębie wyróżnić, a także w jakim kierunku się ona rozwija? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście!

Logistyka – podstawowa definicja

Błyskawiczny wręcz rozwój transportu oraz technologii sprawił, że w obecnym świecie optymalizacja tranzytu czy przewozu wszelkiego rodzaju materiałów bądź produktów musi wręcz stać na najwyższym poziomie. Zaopatrywanie sklepów, wysyłki kurierskie, dostawy do centrów dystrybucyjnych – operowanie wszelkimi tego typu działaniami zdecydowanie nie jest niczym prostym. Mimo wszystko wiele osób specjalizuje się w takich oto działaniach, a dziedzina, która zajmuje się takowymi zadaniami to logistyka.

Szukając jednak właściwej definicji, możemy opisać logistykę jako zbiór czynności, które są częścią procesu planowania, realizowania i kontrolowania transportu i przepływu dóbr. Tyczy się to nie tylko materiałów czy surowców, ale również ludzi czy chociażby informacji. Wraz z rozwojem techniki pojęcie logistyki również się preobrażało. Głównym celem logistyki jest sprawienie, by wszelkie działania odbywała się w sposób nie tylko efektywny, ale również ekonomiczny.

Najważniejsze kategorie i działania wchodzące w skład logistyki

Logistyka zajmuje się tak naprawdę wszystkim, co powiązane z transportem. Kontakt z klientem, realizowanie zamówień, ich wysyłka czy pakowanie, optymalizacja procesów logistycznych, kontakt zarówno z centrum, które ma być miejscem docelowym, jak i osobą czy firmą, która zajmuje się przewozem, sporządzanie raportów czy sprawozdań z konkretnych działań – wszystkie te czynności wchodzą w skład kompetencji logistyków. Jakie kategorie logistyki jesteśmy w stanie wymienić?

Trzeba powiedzieć wprost – dziedzin logistyki jest zbyt wiele, by móc je wymienić w jednym tekście. Z pewnością warto jednak wspomnieć o logistyce produkcji, która opiera się na planowaniu i sterowaniu, jak sama nazwa wskazuje, działaniami produkcyjnymi, logistyce dystrybucji i transportu, w której skład wchodzi chociażby transport chłodniczy międzynarodowy czy też transport ludzi. Podkreślić można również istnienie między innymi logistyki zaopatrzenia, logistyki miejskiej, logistyki kontraktowej, logistyki marketingowej czy logistyki odzysku.

E-logistyka – czym ona jest?

Jednym z nowszych działów logistyki bez wątpienia jest e-logistyka. To pojęcie może brzmieć dla wielu osób dość obco, dlatego też warto mocniej skupić się właśnie na tej kategorii. Ogólnie rzecz ujmując, e-logistyka zajmuje się optymalizacją kontaktu pomiędzy producentem bądź sprzedawcą a klientem. Oczywiście wykorzystuje się do tego przede wszystkim Internet. 

Odpowiednio zoptymalizowana e-logistyka umożliwia sprawne przesyłanie wszelkich niezbędnych informacji bezpośrednio do klienta, bez żadnych zbędnych pośredników. Nie jest to coś błahego, bowiem w celu odpowiedniego działania e-logistyki konieczna jest świetna współpraca pomiędzy firmami logistycznymi a magazynami, hurtownikami czy dystrybutorami. Ogromną zaletą jest jednak możliwość stworzenia trwałych i efektywnych łańcuchów dostaw, co w obecnych czasach ma wręcz kolosalne znaczenie.

Fot.: Bernd Dittrich/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Który kolor samochodu jest najmodniejszy w sezonie 2021? Sprawdzamy
Który kolor samochodu jest najmodniejszy w sezonie 2021? Sprawdzamy
Który kolor samochodu będzie najmodniejszy w 2021 roku? Wybory mogą być zaskakujące. Zdecydujesz się na któryś z nich?
Zabezpieczanie przestrzeni pracy: zastosowanie odbojnic przemysłowych
Zabezpieczanie przestrzeni pracy: zastosowanie odbojnic przemysłowych
Zapoznaj się z zaletami zastosowania odbojnic przemysłowych w zabezpieczaniu przestrzeni pracy. Poznaj praktyczne metody, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy.
Jak rozpoznać problemy z twoją skrzynią biegów?
Jak rozpoznać problemy z twoją skrzynią biegów?
Poznaj objawy mogące świadczyć o problemach z twoją skrzynią biegów. Dowiedz się, jak interpretować sygnały, które twoje auto wysyła i jak szybko reagować na potencjalne usterki.
Ostatnie wpisy