Jak zaprowadzić porządek w przestrzeni magazynowej
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zaprowadzić porządek w przestrzeni magazynowej

Artykuł sponsorowany

Magazyn to przestrzeń, która powinna być dobrze rozplanowana, uporządkowana i bezpieczna dla pracowników. W jaki sposób zagospodarować pomieszczenie spełniające wszystkie te warunki?

Selekcja wyposażenia 

Pierwszym krokiem do uporządkowania przestrzeni magazynowej jest przeprowadzenie gruntownej selekcji rzeczy i sprzętów. Choć na pierwszy rzut całe wyposażenie może wydawać się niezbędne do codziennej pracy, to w praktyce okazuje się, że duża część rzeczy jest niepotrzebna. Wyrzucenie nieużywanych przyrządów, zepsutych urządzeń oraz nieprzydatnych przedmiotów pomoże wprowadzić ład w magazynie. Dodatkowo zbędne wyposażenie powinno zoptymalizować pracę i zwiększyć efektywność pracowników, którzy będą lepiej zorganizowani w  uporządkowanej przestrzeni.  Wprowadzenie porządku i konkretnego systemu pracy pozwala również na przestrzeganie zasad BHP i maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa pracowników przebywających na terenie magazynu. 

Regularne sprzątanie 

O porządku w jakimkolwiek pomieszczeniu roboczym czy użytku codziennego nie można mówić bez systematyczności. Segregacja rzeczy i sprzętów to jedno, jednak w uporządkowaniu, szczególnie przestrzeni magazynowej, kluczowe jest regularnie sprzątanie całej powierzchni. Pomieszczenia magazynowe są wyjątkowo narażone na rozwój wszelkiego rodzaju grzybów czy pleśni, a także robactwa. Z tego właśnie względu należy regularnie sprzątać całą powierzchnię magazynu. Na dużych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się urządzenia sprzątające, które pomagają w łatwy i szybki sposób uporządkować duży teren. w mniejszych lokalach sprawdzą się dobre środki chemiczne oraz podstawowe wyposażenie do sprzątania. 

Odpowiednie wyposażenie 

Kolejnym krokiem ułatwiającym utrzymanie porządku w  magazynie jest jego dobre wyposażenie. Głównym elementem każdej przestrzeni magazynowej są praktyczne półki i regały. Ich wybór jest kluczowy dla usprawnienia całego systemu pracy oraz utrzymania dobrej organizacji. Odpowiednio dobrane wyposażenie pozwoli także na swobodne gospodarowanie według zasad FIFO. Regały magazynowe produkowane są w różnych rozmiarach i rodzajach. W zależności od wybranej powierzchni można doskonale dobrać wyposażenie do potrzeb firmy. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są regały grawitacyjne, czyli półki z wybudowanymi ciągami przenośników rolkowych o niewielkim spadku. System ten pozwala dużą rotację towaru. W praktyce wygląda to tak, że towar ładowany jest od czoła regału, natomiast odbiór następuje po przeciwnej stronie. Tego typu regały są wykorzystywane w przypadku produktów o krótkiej dacie ważności. Praktyczne rozwiązanie stanowią również regały przejezdne, które umożliwiają wypełnienie aż 85% powierzchni magazynowej. Tego typu wyposażenie najlepiej sprawdza się przy materiałach, które w magazynie pozostaną na dłużej. 

Fot.: OMV

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*