Najdroższe… ciągniki rolnicze! Ich cena i wyposażenie zwalają z nóg
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najdroższe… ciągniki rolnicze! Ich cena i wyposażenie zwalają z nóg

Ciągniki rolnicze nie zdają się maszynami, na które trzeba wydawać miliony. Dodatkowo są używane na polu, co też nie wygląda na jedno z bardziej skomplikowanych zadań. Prawda jest jednak inna.

Jakie są rodzaje ciągników rolniczych?

Praca na polu wymaga od rolników naprawdę dużej wszechstronności – muszą sobie radzić nie tylko z zasiewem, ale także zbieraniem plonów i przede wszystkim dbaniem o warunki wzrostu swoich upraw, czy zapewnienie odpowiedniego otoczenia dla hodowli zwierząt. Potrzebne są do tego wyjątkowo uniwersalne i funkcjonalne maszyny. Niewątpliwie są nimi ciągniki rolnicze.

Na rynku motoryzacyjnym w kategorii „maszyny rolnicze” znajduje się naprawdę wiele pozycji, które oferują zróżnicowane możliwości. Jednak spośród nich można wyróżnić kilka najciekawszych propozycji. Rozróżnia się je głównie na podstawie odmiany układu jezdnego. Są to m.in. ciągniki kołowe (z napędem na tylną lub obie osie), gąsienicowe, a także półgąsienicowe. 

Ciągnik rolniczy – jakie zadania musi spełniać podczas pracy?

Wszyscy ci, którzy uważają, że ciągnik rolniczy nie jest urządzeniem, przed którym stawia się wymagające zadania, są w błędzie. Pomimo tego, że zazwyczaj jego praca nie jest wykonywana za sprawą dynamicznych manewrów, to potrzebna jest do niej ogromna moc, gabaryty i przede wszystkim funkcjonalne wyposażenie, co często wiąże się z mocowaniem dodatkowych komponentów. To sprawia, że ciągnik rolniczy musi być wytrzymałą, stabilnie działającą maszyną, która nie zawiedzie nawet w obliczu intensywnej eksploatacji.

Ciągnik rolniczy, jak sama nazwa wskazuje, jest potrzebny do „ciągnięcia” innych przedmiotów. Mogą to być dodatkowe komponenty, które montuje się zarówno z tyłu maszyny, jak i z przodu – na przykład kosiarki rotacyjne, siewniki, zestawy do odchwaszczania i obsypywania, pług, kopaczka czy kosiarka. Opcji wykorzystania możliwości ciągnika rolniczego jest naprawdę wiele, dlatego szczególnie ważnym aspektem w przypadku tej maszyny jest jakość wykonania.

Ciągniki rolnicze – dlaczego ich cena jest tak wysoka?

Podczas wakacji za miastem lub po prostu przejażdżki przez mniejsze miejscowości można napotkać ogromne ciągniki, które albo stopują ruch na jezdni, albo pracują w kłębach kurzu na polach. Jest to częsty widok, a z racji tego, że nie każdy ma w rodzinie rolnika lub nie wie, na czym ten zawód polega, wydaje się, że są to duże maszyny, ale prosto skonstruowane. Skąd w takim razie bierze się ich cena?

Cena ciągników rolniczych jest motywowana tym, że te maszyny nie mogą być wykonane z innych materiałów niż te o najwyższej jakości – tylko w takim przypadku gwarantują stabilną pracę i niesamowitą wytrzymałość, nawet w najtrudniejszych warunkach. Oprócz tego nie można zapominać o kierowcy – w końcu to on spędza w takim ciągniku wiele godzin, a jego praca polega na częstym wykonywaniu manewrów maszyną o pokaźnych gabarytach.

Najdroższe ciągniki na świecie – czym się charakteryzują?

Wartość najdroższych ciągników rolniczych może sięgać nawet miliona złotych, a często przewyższa tę kwotę. Do najdroższych modeli należą te urządzenia, które proponują nowoczesną technologię – skuteczną i niezawodną w niemal każdych warunkach. Jednym z nich jest ciągnik rolniczy od marki New Holland. To model T9.700 charakteryzuje się najlepszymi osiągami spośród wszystkich maszyn dostępnych w ofercie amerykańskiego producenta. 

Projektanci zastosowali w nim konstrukcję przegubową z jednostką napędową FPT, która powstała przy współpracy z marką Fiat. Jej pojemność to 12,9 l, a całość jest dopełniona takimi elementami wyposażenia jak na przykład układ oczyszczania spalin ECOBlue HI-eSCR. Głównym atutem tego modelu jest ogromna moc, która umożliwia pracę na naprawdę intensywnych obrotach. Ciągnik rolniczy T9.700 oferuje moc znamionową na poziomie 628 KM, a nawet 700 KM, jeżeli zachodzi taka potrzeba. 

Do ciągników rolniczych z „niższej półki cenowej” można zaliczyć JCB Fastrac. Jest uważany za jeden z najszybszych pojazdów o tej charakterystyce – osiąga prędkość nawet do 80 km/h, co jest imponującym wynikiem jak na jego gabaryty, czyli wagę 8,6 t. Ten model jest dostępny w różnych wersjach wyposażenia, co sprawia, że jego cena może być wyższa niż ta wyjściowa, czyli około miliona złotych.

Zdjęcie główne: Mark Stebnicki/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
E-recepty popularne wśród seniorów
E-recepty popularne wśród seniorów
E-recepty, czyli elektroniczne recepty, stają się coraz bardziej popularne wśród seniorów. To zmiana, która ma wpływ na sposób, w jaki starsze pokolenie korzysta z opieki zdrowotnej.
Piłkarz Bayernu Monachium rozbił Lamborghini…
Piłkarz Bayernu Monachium rozbił Lamborghini…
Posiadając taki samochód, nawet najmniejsze draśnięcie oznacza ogromne wydatki.
Tiger Woods ucierpiał w wypadku. Znamy jego stan!
Tiger Woods ucierpiał w wypadku. Znamy jego stan!
W oświadczeniu podziękowano lekarzom, policjantom i wszystkim zaangażowanym w pomoc.
Ostatnie wpisy