Jak zarejestrować samochód, który nie ma dokumentów? Czy to możliwe?
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zarejestrować samochód, który nie ma dokumentów? Czy to możliwe?

Chcąc kupić klasyka, można się spotkać z sytuacją, w której taki samochód nie posiada dokumentów. Czy jest możliwe zarejestrowanie go i co trzeba wtedy zrobić?

Samochód bez dokumentów — jakie auto można zarejestrować?

W sytuacji, w której auto wystawione na sprzedaż nie posiada dokumentów, możliwe są dwa rozwiązania. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłym autem, które nie uzyska statusu pojazdu zabytkowego, to z tym za wiele nie zrobimy. Na szczęście możliwa jest rejestracja klasycznych aut bez dowodu rejestracyjnego. Oczywiście proces ten nie jest wcale prosty i będzie wymagał przygotowania pewnych dokumentów.

Rejestracja pojazdu bez dokumentów — co należy zrobić?

Przede wszystkim, by rejestracja takiego pojazdu była możliwa, należy przygotować dokument potwierdzający zakup. Może to być faktura zakupowa czy też umowa kupna-sprzedaży. Bez tego nie ma szansy na rejestrację pojazdu, który nie posiada dowodu rejestracyjnego lub tablic.

Oprócz tego konieczne będzie złożenie oświadczenia o braku dokumentów pod rygorem odpowiedzialności karnej. Taki zestaw dokumentów zostanie przez urzędnika wprowadzony wraz z danymi nowego właściciela pojazdów do systemu CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Nie można zapomnieć o tym, że należy również udowodnić, iż mamy do czynienia z pojazdem zabytkowym. W tym celu trzeba będzie przejść przez cały proces mający na celu uznanie, iż samochód to zabytek o pewnym znaczeniu dla historii motoryzacji lub też auto w odpowiednim wieku, które zostało zachowane w możliwie jak najbardziej oryginalnym stanie. 

Koszt rejestracji auta bez dokumentów

Na szczęście zarejestrowanie pojazdu, który nie posiada kompletu dokumentów, nie jest bardzo kosztowną operacją. Przede wszystkim trzeba zapłacić 100 złotych za wydanie tablic rejestracyjnych, dodatkowe 54 zł za dowód rejestracyjny, 13,50 za pozwolenie czasowe, a także 12,50 złotych za znaki legalizacyjne. Potrzebna jest też opłata w wysokości 2 złotych z tytułu opłaty ewidencyjnej. Kiedyś było to znacznie droższe, gdyż trzeba było jeszcze zapłacić między innymi za wydanie karty pojazdu, jeżeli auto takowej nie posiadało. Obecnie nie jest to na szczęście konieczne.

Zdj. główne: Tama66/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urzekające zdjęcia motocykli na tle najpiękniejszych budynków świata
Urzekające zdjęcia motocykli na tle najpiękniejszych budynków świata
Sprawdź zdjęcia motocyklistów i jednocześnie pasjonatów podróży. Wyjątkowe fotografie, a w tle nieprzeciętne budynki z całego świata.
Bruksela. Elektryczne rowery z naczepami rozwiozą miejskie dostawy
Bruksela. Elektryczne rowery z naczepami rozwiozą miejskie dostawy
Czy elektryczne zestawy mają szansę powodzenia na światową skalę?
Wszystkie auta Vina Diesela – co ma w garażu ten aktor?
Wszystkie auta Vina Diesela – co ma w garażu ten aktor?
Vin Diesel jest aktorem znanym przede wszystkim z serii „Szybcy i Wściekli”, gdzie samochody pełnią jedną z głównych ról. Nie dziwi więc fakt, iż amerykański aktor posiada ich naprawdę pokaźną kolekcję.
Ostatnie wpisy