Najbardziej niezwykłe eventy motoryzacyjne w historii – zobacz sam!
Eventy i targi
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najbardziej niezwykłe eventy motoryzacyjne w historii – zobacz sam!

W świecie motoryzacji nie brakuje wielkich wydarzeń, które co roku przyciągają uwagę fanów czterech kółek i portali branżowych. Które z nich są jednak najsłynniejsze?

Motoryzacja jest niezwykle różnorodną branżą, w której naprawdę trudno jest przebić się do szerszego grona odbiorców. Taka sama sytuacja ma zresztą miejsce w przypadku eventów, których co roku odbywają się setki, o ile nie tysiące na całym świecie. Mimo to kilka z nich bez ogródek możemy nazwać legendarnymi. Nieważne czy chodzi tu o rozmach, liczbę zaangażowanych marek, czy uczestników – w kalendarzu motoryzacyjnym możemy wyróżnić kilka wydarzeń, które za każdym razem generują ogrom emocji.

Geneva International Motor Show

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie to jedno z najstarszych wydarzeń motoryzacyjnych na świecie, które po raz pierwszy odbyło się już w 1905 roku. Ten w domyśle coroczny event, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w szwajcarskiej Genewie. Piękna okolica i ogromna hala wystawowa sprawiają, że targi te praktycznie zawsze ściągają do siebie największych światowych producentów.

Do tej pory byliśmy świadkami 89 edycji Geneva Motor Show. Na ostatniej, która odbyła się w 2019 roku, swoje premiery zaliczyły takie auta jak Aston Martin Valkyrie, BMW Serii 7, Mazda 3, McLaren Speedtail, Polestar 2 czy Peugeot 208. 

Była to jednak na tę chwilę ostatnia odsłona targów w Genewie. Następna planowana jest dopiero na 2023 rok. Ta wieloletnia przerwa związana jest rzecz jasna z pandemią koronawirusa, lecz organizatorzy przekonują, że 90. edycja będzie naprawdę wyjątkowa.

Paris Motor Show / Frankfurt Motor Show

O tych dwóch imprezach trzeba po prostu mówić równocześnie, gdyż ich historia jest ze sobą ściśle powiązana. Już od 1897 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyły się frankfurckie targi IAA, kultywowany jest zwyczaj naprzemiennej organizacji targów przez Frankfurt i Paryż. Jest to sytuacja dość niespotykana, lecz zdecydowanie nadająca tym eventom swoistej magii.

Oba wydarzenia są niezwykle popularne – zarówno we Francji, jak i w Niemczech co roku można doliczyć się ponad miliona uczestników tychże targów, co jest kolosalnym rezultatem. Ostatnia edycja miała miejsce w tym roku we Frankfurcie. Za rok zawitamy zaś po 4-letniej przerwie do Paryża.

Detroit Motor Show

Razem z Genewą oraz Paryżem/Frankfurtem event w amerykańskim Detroit jest zaliczany do wielkiej trójki wydarzeń motoryzacyjnych. Posiada on najmniejszy staż, gdyż pierwsza edycja odbyła się dopiero w 1987 roku, lecz od początku przyciąga uwagę wszystkich entuzjastów samochodów z zachodniego brzegu Oceanu Atlantyckiego. 

Nie oznacza to jednak, że w Detroit czekają nas jedynie muscle cary, pony cary czy potężne pick-upy od amerykańskich producentów. W 2019 roku zaprezentowano tam na przykład najnowszą Toyotę Supra, Subaru WRX STI czy facelifting Volkswagena Passata. To chyba najmocniejszy znak, iż targi w Detroit posiadają spore międzynarodowe uznanie.

Największe polskie targi motoryzacyjne

Być może polskie targi nie należą do tych najbardziej rozpoznawalnych na świecie, lecz nie musimy lecieć na drugi koniec globu, by zobaczyć najnowsze auta lub spotkać się z ważnymi osobistościami branży motoryzacyjnej. Zdecydowanie największym wydarzeniem motoryzacyjnym w Polsce jest Poznań Motor Show, organizowane w imponującym kompleksie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). Coraz większą popularność zbierają również targi Warsaw Motor Show.

Zdj. główne: Sandra Grünewald/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Automatyzacja procesów z użyciem wkrętaków dynamometrycznych – przegląd możliwości i korzyści
Automatyzacja procesów z użyciem wkrętaków dynamometrycznych – przegląd możliwości i korzyści
Zdobądź wiedzę na temat automatyzacji procesów z użyciem wkrętaków dynamometrycznych. Dowiedz się, jak narzędzie to może przynieść korzyści dla Twojego biznesu.
Żarówka 24V – co warto wiedzieć o niskonapięciowym źródle światła?
Żarówka 24V – co warto wiedzieć o niskonapięciowym źródle światła?
Odpowiednie źródło światła to nie tylko istotny element wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych. Jest niezwykle ważne z punktu widzenia posiadacza obiektów roboczych, takich jak np. garaż.
Lewandowski odebrał wyróżnienie Piłkarza Roku elektrycznym Audi e-Tron
Lewandowski odebrał wyróżnienie Piłkarza Roku elektrycznym Audi e-Tron
Audi wyposażone jest w jednostkę napędową generująca moc rzędu 406 koni mechanicznych, i 664 Nm maksymalnego momentu obrotowego. e-Tron przyspiesza do setki w zaledwie 5,7 sekundy.
Ostatnie wpisy