Wszystkie samochody Porucznika Borewicza
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wszystkie samochody Porucznika Borewicza

„07 zgłoś się” to jeden z najlepszych seriali wyprodukowanych przez polską telewizję. Pomimo upływu lat coraz to nowe pokolenia siadają z wypiekami na twarzy, by śledzić losy i sprawy kryminalne podjęte przez polskiego Jamesa Bonda. Nieodłączną częścią produkcji były oczywiście samochody, którymi poruszał się słynny milicjant. Pamiętacie je wszystkie?

Fiat 125p

Był to pierwszy samochód, w którym mogliśmy podziwiać porucznika Borewicza. Choć nie trwało to długo, ponieważ wkrótce został zastąpiony przez nowszego poloneza, to z całą pewnością duży fiat stał się istotnym elementem polskiej produkcji i postaci oficera śledczego milicji. Egzemplarzem użytym na planie zdjęciowym polskiego serialu był brązowy fiat 125p rocznik 1975 z charakterystycznym dużym wlotem. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim przedni pas, który można było spotkać w pierwszych fiatach MR75, oraz niecodzienny kolor nadwozia pojazdu. Zgodnie z duchem serialu duży fiat brał udział w kilku fascynujących, choć niezbyt dynamicznych pościgach. Jedna z takich scen została nagrana na piętrowym parkingu nieopodal hotelu „Forum”. Samochód znany był pod tablicami rejestracyjnymi 8807 WS, a następnie GP-69-37. 

FSO polonez

To samochód utożsamiany z postacią serialu kryminalnego „07 zgłoś się”. Dowodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że samochód doczekał się przezwiska „Borewicz”. Egzemplarzem użytym na planie zdjęciowym był FSO polonez MR’78. Co ważne, był to jeden z pierwszych wyprodukowanych w Polsce polonezów. Biała wersja pojazdu szybko przypadła do gustu zarówno fanom serialu, jak i samemu bohaterowi, który używał go w większości odcinków. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że na potrzeby produkcji użyto kilku egzemplarzy kultowego polskiego samochodu – pomimo użycia tych samych tablic rejestracyjnych o numerze WAE 2263. Na szczególną uwagę zasługuje egzemplarz pochodzący z przedprodukcyjnej serii, który pojawił się w pierwszych odcinkach serialu. Wyróżniała go czerwona tapicerka, kierownica z fiata 132 oraz brak emblematu z oznaczeniem modelu na tylnej klapie. Z czego to wynika? Egzemplarz pochodził z okresu, w którym nie znaliśmy jeszcze nazwy wybranej przez czytelników „Życia Warszawy” w 1978 roku. Zabrakło również chromowanych dekli na felgach, a lusterka występowały w dwóch typach Vitaloni i Cromodora Astro. Co ciekawe, jak twierdzą członkowie planu filmowego, przedprodukcyjny polonez był dostarczany lawetą przez FSO i zabierany od razu po zakończeniu zdjęć. 

Mercedes W115

Milicyjny nieoznakowany czarny samochód niemieckiej produkcji zasługuje na honorowe wspomnienie, ponieważ pojawił się wyłącznie w ósmym odcinku serialu podczas podróży Borewicza z Warszawy do Gdyni.

(fot. Pitak/Wikipedia)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Turkmenistan. Poprowadzisz wyłącznie biały samochód i to pod warunkiem, że nie jesteś kobietą
Turkmenistan. Poprowadzisz wyłącznie biały samochód i to pod warunkiem, że nie jesteś kobietą
Prezydent Turkmenistanu piastuje urząd już trzecią kadencję. W ostatnich wyborach zgarnął 97,7% głosów przy 97% frekwencji.
Największe samoloty świata, które mogą transportować samochody
Największe samoloty świata, które mogą transportować samochody
Poznaj największe maszyny latające zdolne do transportu pojazdów.
Robert Lewandowski może mieć wiele aut, ale jeździć może tylko jedną marką. Jaką?
Robert Lewandowski może mieć wiele aut, ale jeździć może tylko jedną marką. Jaką?
Kontrakty zawodowych piłkarzy sprawiają, że fotografowie nie mogą złapać ich na korzystaniu z innych marek, niż te, które sponsorują zawodników lub kluby. Podobnie jest w przypadku Roberta Lewandowskiego. Polak musi korzystać z określonej marki telefonu komórkowego i jeździć jedną marką samochodu. Albo przynajmniej udawać.
Ostatnie wpisy