Złomowanie czy sprzedaż na części – co zrobić ze starym autem?
Samochody
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Złomowanie czy sprzedaż na części – co zrobić ze starym autem?

Artykuł sponsorowany

Twoje auto dokonało już żywota i dalsza naprawa nie ma sensu? Pewnie zastanawiasz się, co teraz zrobić, by pieniądze włożone w samochód chociaż trochę się zwróciły. To jasne, że nikt o zdrowych zmysłach nie kupi wraku, którego naprawa kilkakrotnie przewyższy wartość. Twoje opcje to złomowanie lub sprzedaż na części. Co bardziej się opłaca i którą możliwość wybrać w jakiej sytuacji? Radzimy!

Kiedy zezłomować auto?

Stare samochody, które są już naprawdę sfatygowane, najlepiej jest oddać po prostu na szrot. To najbardziej opłacalna opcja, jeśli w samochodzie nie ma żadnych dobrych, nowych części, które niedawno wymieniłeś. Za stary, niesprawny samochód na złomowisku można dostać naprawdę niezłą sumkę, którą warto dołożyć do budżetu na nowy samochód. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca, do zezłomowania wraku swojego auta, odwiedź stronę https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/lubelskie. Pamiętaj, że w przypadku, gdy Twoje auto ma jakieś nowe, wartościowe elementy, żeby uniknąć strat, dobrze jest je wymontować przed złomowaniem. Później możesz te części sprzedać lub założyć w nowym samochodzie. Niestety, jeśli cztery kółka, które chcesz wywieźć na złomowisko nie spełniają wymogów, które pozwalałyby wyjechać im na drogę, od kwoty, za jaką sprzedasz auto, musisz odjąć koszt wynajęcia lawety. Może to uszczuplić zarobioną sumę nawet o kilkaset złotych. 

Sprzedaż samochodu na części – kiedy to dobry pomysł?

Twoje auto jest relatywnie nowe, a zaniemogło i nie chcesz go naprawiać? W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie sprzedaż auta na części. Na nowych, jeszcze nie zniszczonych częściach można całkiem sporo zarobić. Sprzedaż poszczególnych części jest także możliwością, kiedy tylko niektóre elementy samochodu były niedawno wymieniane na nowe. Wtedy nowe części możesz wymontować i sprzedać, a nie nadającą się już do dalszej eksploatacji resztę maszyny oddać na złom. To najbardziej opłacalny sposób na pozbycie się zepsutego auta, pozwala na zminimalizowanie strat oraz zdobycie środków na zakup nowego wozu. 

Jak znaleźć miejsce, które legalnie odkupi samochód i zezłomuje go w prawidłowy sposób?

Nawet takie czynności, jak złomowanie samochodu, obejmują przepisy prawne i procedury, które muszą być dopilnowane. Jeśli okaże się, że Twoje auto zostało sprzedane na nielegalnym szrocie lub nie zostały dopracowane wszystkie formalności, możesz niestety mieć z tego tytułu nieprzyjemności. Przede wszystkim, szukaj złomowisk, które mają uprawnienia oraz odpowiedni sprzęt pozwalający na złomowanie aut. Wyszukaj pobliski szrot w Internecie, sprawdź, czy ich działalność jest zarejestrowana i funkcjonuje legalnie. W działających “na lewo” szrotach kuszące mogą się wydawać dość wysokie ceny skupu. Wynikają one jednak z tego, że takie miejsca nie muszą opłacać wielu składek, które są obowiązkowe dla zarejestrowanych szrotów. W ten sposób nie tylko zabierasz zarobek uczciwym przedsiębiorcom, lecz także okradasz samego siebie. 

Złomowanie samochodu bywa bardzo emocjonalnym wydarzeniem. Sentyment, związany z autem, które wiozło Cię tysiące kilometrów oraz drzemiące w nim wspomnienia, mogą powodować smutek i nostalgiczny nastrój. Jeśli jednak do kasacji musiało dojść w wyniku kolizji, może to być złość lub wdzięczność za to, że nikomu w wypadku nic się nie stało. Nieważne, jak czujesz się w dniu oddania samochodu, wybierz do tego odpowiednie miejsce oraz upewnij się, że ponosisz przy tym procesie jak najmniejsze straty. 

Zdjęcie główne: Rachel Claire/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybór odpowiednich filtrów wpływa na efektywność systemów wentylacyjnych
Jak wybór odpowiednich filtrów wpływa na efektywność systemów wentylacyjnych
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrane filtry mogą zwiększyć skuteczność systemów wentylacyjnych. Przeczytaj nasz poradnik i zapewnij sobie optymalną jakość powietrza.
Nie każdy bohater nosi pelerynę! Pracownik stacji paliw uratował dziewczynce życie… [NAGRANIE]
Nie każdy bohater nosi pelerynę! Pracownik stacji paliw uratował dziewczynce życie… [NAGRANIE]
Niekiedy chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do druzgocącej tragedii. W takich chwilach na pomoc ruszają niecodzienni bohhaterowie, którzy bez wahania ruszają do akcji...
Kolejny wypadek SOP. Ile oddajemy z własnej kieszeni na naprawę pojazdów służbowych?
Kolejny wypadek SOP. Ile oddajemy z własnej kieszeni na naprawę pojazdów służbowych?
Warto wspomnieć, że pojazdy SOP objęte są wyłącznie ubezpieczeniem OC. Ze względu na wysokie składki nie ma mowy o objęciu polisą AC. Z tego względu, za naprawy płacą wszyscy podatnicy!
Ostatnie wpisy