Colin McRae – jak stał się bohaterem gier komputerowych?
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Colin McRae – jak stał się bohaterem gier komputerowych?

Colin McRae to postać bardzo dobrze znana szczególnie wśród fanów rajdów samochodowych. Seria komputerowa sygnowana nazwiskiem brytyjskiego kierowcy liczy kilkanaście tytułów. Dzięki nim większość z nas chociaż raz mogła się wczuć w rolę wirtualnego rajdowca.

Colin McRae – kim jest bohater gier komputerowych?

McRae urodził się 5 sierpnia 1968 roku w małym mieście Lanark w centralnej części Szkocji. Od początku był mocno zainteresowany sportami motorowymi. Jako młody chłopak próbował swoich sił na trialowych motocyklach, jednak o wiele bardziej podobały mu się maszyny czterokołowe. Dlatego gdy był nastolatkiem, zamienił swój motor na Mini Coopera i zaczął startować w lokalnych rajdach. Był to początek jego wielkiej kariery. Już w wieku 18 lat zakwalifikował się do rajdowych mistrzostw Szkocji, gdzie zyskał uznanie swoim agresywnym stylem jazdy i świetnymi wynikami. Zaowocowało to tym, że już po roku wziął udział w pierwszym wyścigu WRC, gdzie startował z wielkim powodzeniem do 2003 roku. W międzyczasie, w roku 1995, zdobył mistrzostwo świata. Wziął udział w 146 rajdach na całym świecie, między innymi w Nowej Zelandii, Grecji czy Hiszpanii, z czego wygrał 25 z nich.

Colin McRae Rally

Sukcesy brytyjskiego kierowcy nie pozostały bez echa. Stał się postacią bardzo znaną i szanowaną, szczególnie w świecie rajdów samochodowych. Wraz z rozwojem technologii komputerowej popularne stały się też gry wyścigowe i rajdowe. Brytyjskie studio Codemasters zdecydowało się stworzyć wirtualny świat rajdów. Chcieli, aby całe przedsięwzięcie promował znany kierowca, który stałby się twarzą owej produkcji. Oczywisty wybór padł na Colina McRae – za sprawą swojej sławy oraz charyzmy gwarantował pewien sukces. Efektem tych działań była pierwsza część kultowej – jak się potem okazało – serii. Wydana została w 1998 roku pod nazwą „Colin McRae Rally”. W grze wcielamy się rzecz jasna w rolę kierowcy i mamy do dyspozycji wiele różnych trybów, pojazdów i tras. Możemy także skorzystać z pomocy pilota. W polskiej wersji językowej towarzyszy nam narracja takich gwiazd jak Krzysztof Hołowczyc, Janusz Kulig czy Leszek Kuzaj. W ciągu kilku lat gra bardzo się rozwinęła pod względem technologicznym, dzięki czemu powstało wiele kolejnych wersji. Przyjrzyjmy się zatem jakich!

Colin McRae Rally – wersje kultowej gry 

Od wydania pierwszej wersji gry 25 lat temu zostało wyprodukowanych aż 13 części. Seria gier sygnowanych nazwiskiem Brytyjczyka stała się prawdziwą legendą. Oto jak wyglądały poszczególne części: 

  • Colin McRae Rally – 1998 – w tej wersji mamy do dyspozycji 12 samochodów oraz 8 rajdów WRC po 6 odcinków. Znajdziemy również tryb treningu;
  • Colin McRae Rally 2.0 – 2000 – gracz może wypróbować auta z sezonu 2000. Ciekawostką jest możliwość regulacji ustawień samochodu, np. skrzyni biegów czy zawieszenia;
  • Colin McRae Rally 3 – 2002 – w tej części znajdziemy 52 OS-y w 8 krajach oraz 12 samochodów. Gra w stosunku do poprzednich wersji jest bardziej realistyczna;
  • Colin McRae Rally 04 2004 – nowością jest tryb wieloosobowy oraz możliwość tworzenia własnych tras;
  • Colin McRae Rally 2005 2005 – liczba samochodów wynosi już 30 egzemplarzy. W dodatku pojawił się nowy tryb kariery, w którym stopniowo odkrywamy nowe trasy i możliwości;
  • Colin McRae: Dirt – 2007 – prawdziwa rewolucja. Tryb kariery został bardzo mocno rozbudowany. Dodane zostały między innymi nowe pojazdy, takie jak buggy, ciężarówki czy auta terenowe, a co za tym idzie, poza ściganiem się na klasycznych trasach WRC mamy do dyspozycji także odcinki terenowe i pustynne;
  • Colin McRae: Dirt 2 – 2009 – tryb kariery został ponownie nieco rozbudowany, jednak tym razem twórcy skupili się głównie na rozgrywce wieloosobowej.

W 2011 roku z nazwy gry usunięto nazwisko kierowcy. Zabieg ten miał sprawić, że tytuł będzie krótszy i bardziej chwytliwy. W konsekwencji kolejne wersje otrzymały nazwy „Dirt 3”, „Dirt Showdown” (2012), „Dirt Rally” (2015), „Dirt 4” (2017), „Dirt Rally 2.0” (2019), „Dirt 5” (2019). W kolejnych latach gra była rozbudowywana o nowsze trasy, możliwość wzięcia udziału w imprezach motoryzacyjnych, kilka trybów rozgrywki. W 2017 roku natomiast otrzymała oficjalną licencję FIA World Rallycross Championship. 

Colin McRae zginął w wypadku spowodowanym awarią helikoptera 15 września 2007 roku. Jednak dzięki kultowej grze rajdowej sygnowanej jego nazwiskiem pamięć o nim pozostanie na zawsze. 

(Photo By Reporter Images/Grazia Neri//Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie technologie przyszłości zmienią oblicze motoryzacji?
Jakie technologie przyszłości zmienią oblicze motoryzacji?
Przez najnowsze technologie przyszłości, świat motoryzacji stoi na progu rewolucji. Dowiedz się, jakie innowacje zrewolucjonizują sposób, w jaki pojazdy są projektowane, produkowane i prowadzone.
Seryjny złodziej katalizatorów wpadł w ręce policji
Seryjny złodziej katalizatorów wpadł w ręce policji
Z ustaleń mundurowych wynika, że w ciągu dwóch ostatnich miesięcy mężczyzna wyciął aż sześć katalizatorów z pojazdów osobowych zaparkowanych na parkingu.
Samochód z salonu zawiadomił służby o wypadku – psikus sztucznej inteligencji?
Samochód z salonu zawiadomił służby o wypadku – psikus sztucznej inteligencji?
Niegroźne zrządzenie losu? Oceńcie sami sytuację, która miała miejsce w Lublinie.
Ostatnie wpisy