Colin McRae – jak stał się bohaterem gier komputerowych?
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Colin McRae – jak stał się bohaterem gier komputerowych?

Colin McRae to postać bardzo dobrze znana szczególnie wśród fanów rajdów samochodowych. Seria komputerowa sygnowana nazwiskiem brytyjskiego kierowcy liczy kilkanaście tytułów. Dzięki nim większość z nas chociaż raz mogła się wczuć w rolę wirtualnego rajdowca.

Colin McRae – kim jest bohater gier komputerowych?

McRae urodził się 5 sierpnia 1968 roku w małym mieście Lanark w centralnej części Szkocji. Od początku był mocno zainteresowany sportami motorowymi. Jako młody chłopak próbował swoich sił na trialowych motocyklach, jednak o wiele bardziej podobały mu się maszyny czterokołowe. Dlatego gdy był nastolatkiem, zamienił swój motor na Mini Coopera i zaczął startować w lokalnych rajdach. Był to początek jego wielkiej kariery. Już w wieku 18 lat zakwalifikował się do rajdowych mistrzostw Szkocji, gdzie zyskał uznanie swoim agresywnym stylem jazdy i świetnymi wynikami. Zaowocowało to tym, że już po roku wziął udział w pierwszym wyścigu WRC, gdzie startował z wielkim powodzeniem do 2003 roku. W międzyczasie, w roku 1995, zdobył mistrzostwo świata. Wziął udział w 146 rajdach na całym świecie, między innymi w Nowej Zelandii, Grecji czy Hiszpanii, z czego wygrał 25 z nich.

Colin McRae Rally

Sukcesy brytyjskiego kierowcy nie pozostały bez echa. Stał się postacią bardzo znaną i szanowaną, szczególnie w świecie rajdów samochodowych. Wraz z rozwojem technologii komputerowej popularne stały się też gry wyścigowe i rajdowe. Brytyjskie studio Codemasters zdecydowało się stworzyć wirtualny świat rajdów. Chcieli, aby całe przedsięwzięcie promował znany kierowca, który stałby się twarzą owej produkcji. Oczywisty wybór padł na Colina McRae – za sprawą swojej sławy oraz charyzmy gwarantował pewien sukces. Efektem tych działań była pierwsza część kultowej – jak się potem okazało – serii. Wydana została w 1998 roku pod nazwą „Colin McRae Rally”. W grze wcielamy się rzecz jasna w rolę kierowcy i mamy do dyspozycji wiele różnych trybów, pojazdów i tras. Możemy także skorzystać z pomocy pilota. W polskiej wersji językowej towarzyszy nam narracja takich gwiazd jak Krzysztof Hołowczyc, Janusz Kulig czy Leszek Kuzaj. W ciągu kilku lat gra bardzo się rozwinęła pod względem technologicznym, dzięki czemu powstało wiele kolejnych wersji. Przyjrzyjmy się zatem jakich!

Colin McRae Rally – wersje kultowej gry 

Od wydania pierwszej wersji gry 25 lat temu zostało wyprodukowanych aż 13 części. Seria gier sygnowanych nazwiskiem Brytyjczyka stała się prawdziwą legendą. Oto jak wyglądały poszczególne części: 

  • Colin McRae Rally – 1998 – w tej wersji mamy do dyspozycji 12 samochodów oraz 8 rajdów WRC po 6 odcinków. Znajdziemy również tryb treningu;
  • Colin McRae Rally 2.0 – 2000 – gracz może wypróbować auta z sezonu 2000. Ciekawostką jest możliwość regulacji ustawień samochodu, np. skrzyni biegów czy zawieszenia;
  • Colin McRae Rally 3 – 2002 – w tej części znajdziemy 52 OS-y w 8 krajach oraz 12 samochodów. Gra w stosunku do poprzednich wersji jest bardziej realistyczna;
  • Colin McRae Rally 04 2004 – nowością jest tryb wieloosobowy oraz możliwość tworzenia własnych tras;
  • Colin McRae Rally 2005 2005 – liczba samochodów wynosi już 30 egzemplarzy. W dodatku pojawił się nowy tryb kariery, w którym stopniowo odkrywamy nowe trasy i możliwości;
  • Colin McRae: Dirt – 2007 – prawdziwa rewolucja. Tryb kariery został bardzo mocno rozbudowany. Dodane zostały między innymi nowe pojazdy, takie jak buggy, ciężarówki czy auta terenowe, a co za tym idzie, poza ściganiem się na klasycznych trasach WRC mamy do dyspozycji także odcinki terenowe i pustynne;
  • Colin McRae: Dirt 2 – 2009 – tryb kariery został ponownie nieco rozbudowany, jednak tym razem twórcy skupili się głównie na rozgrywce wieloosobowej.

W 2011 roku z nazwy gry usunięto nazwisko kierowcy. Zabieg ten miał sprawić, że tytuł będzie krótszy i bardziej chwytliwy. W konsekwencji kolejne wersje otrzymały nazwy „Dirt 3”, „Dirt Showdown” (2012), „Dirt Rally” (2015), „Dirt 4” (2017), „Dirt Rally 2.0” (2019), „Dirt 5” (2019). W kolejnych latach gra była rozbudowywana o nowsze trasy, możliwość wzięcia udziału w imprezach motoryzacyjnych, kilka trybów rozgrywki. W 2017 roku natomiast otrzymała oficjalną licencję FIA World Rallycross Championship. 

Colin McRae zginął w wypadku spowodowanym awarią helikoptera 15 września 2007 roku. Jednak dzięki kultowej grze rajdowej sygnowanej jego nazwiskiem pamięć o nim pozostanie na zawsze. 

(Photo By Reporter Images/Grazia Neri//Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Cezary Pazura za kółkiem Porsche swojej żony! Samochód rozpala wyobraźnię…
Cezary Pazura za kółkiem Porsche swojej żony! Samochód rozpala wyobraźnię…
Nowy nabytek żony zdaje się trafiać w gusta Czarka Pazury.
Jakie jest najczęstsze wyposażenie parkingu samochodowego?
Jakie jest najczęstsze wyposażenie parkingu samochodowego?
Parkingi samochodowe są niezbędnym elementem infrastruktury miejskiej i przemysłowej. Zwykle wyposażone są w szereg elementów, które mają na celu usprawnienie i zwiększenie bezpieczeństwa parkowania pojazdów. Jednymi z najczęściej spotykanych elementów na parkingu samochodowym są ograniczniki parkingowe oraz progi zwalniające.
Piłkarz Jagiellonii nie poddał się kontroli  drogowej. Kamil W. został zatrzymany przez funkcjonariuszy
Piłkarz Jagiellonii nie poddał się kontroli drogowej. Kamil W. został zatrzymany przez funkcjonariuszy
Co więcej, piłkarz może spędzić za kratami dłuższą chwilę - policjanci podejrzewają, że piłkarz znajdował się pod wpływem środkiem psychoaktywnych.
Ostatnie wpisy