Wynajem i leasing auta firmowego – czy warto?
Instamoto
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajem i leasing auta firmowego – czy warto?

Artykuł sponsorowany

Leasing auta firmowego to bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto zapoznać się z kilkoma informacjami. Podpowiadamy więc, jakie rzeczy warto wiedzieć o leasingu i wynajmie długoterminowym samochodu.

Czym jest leasing i na czym dokładnie polega?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest leasing. Często słyszymy o braniu auta w leasing, jednak co to dokładnie oznacza? Jest to rozwiązanie zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. Polega ono na możliwości korzystania z danego dobra, na przykład auta, przez określony czas i w zamian za określone wcześniej ratalne opłaty. Można powiedzieć, że to swojego rodzaju wynajem długoterminowy, jednak działa on nieco inaczej – W przypadku leasingu, korzystający spłaca z każdą kolejną ratą wartość samochodu powiększoną o marżę (zarobek) finansującego, natomiast w przypadku wynajmu, poza marżą, korzystający płaci jedynie za użytkowanie pojazdu, nie spłacając jego wartości. Leasing jest więc swego rodzaju kredytem samochodowym, jednak raty leasingowe są niższe od rat kredytu, a wkład własny zazwyczaj nie jest wymagany. Dodatkowo procedura leasingowa jest znacznie uproszczona, co czyni leasing najbardziej dostępną z opcji. Dzięki temu, że weryfikacja przedstawionych danych przebiega bardzo szybko i sprawnie, decyzja leasingowa może być przyznana nawet w ciągi 90 minut.

Czego potrzebujesz, aby wziąć auto firmowe w leasing?

Aby otrzymać auto w leasingu, musisz przejść tak zwaną procedurę standardową. Polega ona na przedstawieniu zaświadczenia o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wypłata (najczęściej jest to okres 3 miesięcy) oraz w szczególnych przypadkach dokumenty przedstawione przez poręczyciela.

Największe korzyści płynące z leasingu auta firmowego

Leasing to rozwiązanie, szczególnie korzystne w przypadku aut firmowych. Oferta leasingu dla firm jest bowiem znacznie bardziej rozbudowana niż finansowanie dla klientów prywatnych. Co zazwyczaj pociąga przedsiębiorców w tej metodzie finansowania samochodu? Przede wszystkim to, że koszty finansowania auta można uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności – opłatę wstępną oraz pełną wysokość raty leasingu możesz wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że im większy miesięczny koszt leasingu ponosisz, tym większą kwotę możesz odpisać od podatku, a tym samym zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. 

Jakie są koszta leasingu firmowego?

Aby policzyć dokładne koszta leasingu firmowego, możesz skorzystać z przydatnego narzędzia, jakim są kalkulatory leasingowe. Dzięki niemu będziesz w stanie określić, ile wyniosą Cię raty oraz ewentualny wykup samochodu. A co konkretnie wliczamy w koszta leasingu? Przede wszystkim elementy takie jak wartość początkowa przedmiotu leasingu, opłata wstępna, okres finansowania, wysokość miesięcznej raty, która zależna jest od zadeklarowanego przebiegu kilometrów oraz okresu umowy, cena wykupu samochodu. 

Leasing a wynajem

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie jeśli interesują Cię auta z segmentu premium, jest także wynajem. Wypożyczalnie samochodów luksusowych i sportowych są coraz popularniejsze i przynoszą wiele korzyści, w szczególności, kiedy potrzebujesz auta na nieco krótszy okres. Jest to świetna opcja, jeżeli masz w planach zakup lub wzięcie w leasing, któregoś z modeli ekskluzywnych samochodów, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru wypróbować wiele modeli lub marek. Takie rozwiązanie może się także przydać na przykład podczas ważnej delegacji służbowej. 

Zdjęcie główne: Popescu Andrei Alexandru/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Legendarni konstruktorzy samochodów! O nich warto wiedzieć
Legendarni konstruktorzy samochodów! O nich warto wiedzieć
Gdyby nie legendarni konstruktorzy samochodów i ich wynalazki, moglibyśmy nie żyć aktualnie w czasach, w których pokonanie kilkuset kilometrów zajmuje zaledwie kilka godzin. Poznaj pionierów motoryzacji XIX oraz XX wieku!
Najdroższe… ciągniki rolnicze! Ich cena i wyposażenie zwalają z nóg
Najdroższe… ciągniki rolnicze! Ich cena i wyposażenie zwalają z nóg
Najdroższe ciągniki świata – dlaczego ich cena jest tak wysoka? Rodzaje ciągników i modele, za które trzeba najwięcej zapłacić.
Mitsubishi: Anna Cieślak ambasadorką modelu Eclipse Cross PHEV
Mitsubishi: Anna Cieślak ambasadorką modelu Eclipse Cross PHEV
Zasięg najnowszego modelu japońskiej marki wynosi łącznie około 600 kilometrów, a koszt przejechania 100 kilometrów może być nawet trzykrotnie niższe w porównaniu z wersją spalinową.
Ostatnie wpisy