TOP 10 oryginalnych pojazdów polskiej produkcji, które nie zostały uwzględnione w sprzedaży
Samochody
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

TOP 10 oryginalnych pojazdów polskiej produkcji, które nie zostały uwzględnione w sprzedaży

Poczciwy Maluch, Syrenka czy Polonez to owoce polskiego przemysłu motoryzacyjnego, które zasłynęły nie tylko w naszym kraju. Jednak są również pojazdy, o których wiele się nie mówi, bo nigdy nie weszły do sprzedaży. Poznaj 10 polskich prototypów mogących podbić rynek, gdyby tylko zostały uwzględnione w ofertach producentów.

FSO Polonez Long

Tak nazwano prototyp przedłużonego Poloneza, który, co ciekawe, miał trzy pary drzwi. Zbudowany został w 1979 roku. Powstał on na bazie tradycyjnego modelu, wydłużono jednak dach, podłogę i dodano dwa siedzenia. Zwiększyła się masa pojazdu i oczywiście długość, mimo to silnik pozostał ten sam.

Fiat 125p Cabrio

Wyjątkowy Fiat 125p Cabrio, który został zaprezentowany w 1974 roku. Nadwozie z dwoma drzwiami, dach wykonano z brezentu, chował się za tylnymi siedzeniami. Cała konstrukcja prezentowała się naprawdę ciekawie i bardzo szkoda, że nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć go na drogach.

FSM Beskid

Polski samochód koncepcyjny, który został zaprezentowany na początku lat 80-tych. Prace rozpoczęto w 1981 roku, za sprawą inżyniera Wiesława Wiatraka. Niski współczynnik oporu powietrza Cx=0,29 to coś, co wyróżniało ten model.

FSO Wars

Kompaktowy samochód osobowy, który miał zastąpić Fiata 125p. Stał w gamie obok Poloneza, miał niskie zużycie paliwa i niezłożoną konstrukcję. Napędem był silnik o mocy 54, konkurent dla Volkswagena Golfa II czy Łady Samary. 

FSO Ogar Coupe

Sportowy samochód z charakterystycznymi, elektrycznie chowanymi reflektorami. Pojazd wykonano z laminatu, silnik miał moc 82 koni mechanicznych. Konstrukcja powstała na bazie płyty podłogowej malucha.

FSO 1100 Coupe

Samochód, który bez dwóch zdań przypominał kultowe Lamborghini. Mimo to był to pojazd osobowy z wieloma elementami od Fiata 125p. We wnętrzu tego modelu znalazły się dwa kubełkowe fotele, z tyłu z kolei kanapa. Maksymalna prędkość tego samochodu wynosiła dokładnie 140 kilometrów na godzinę.

Mały Fiat Kombi 

Tym razem konstrukcja, która przypomina samochód, jakim poruszał się kultowy Jaś Fasola. Maluch, ale przedłużony, bo w wersji kombi. Miał dłuższe drzwi z przodu, wciąż jednak tylko jedną parę. Bagażnik z tyłu otwierał się do góry i miał imponującą pojemność 500 litrów. Przy złożonych fotelach tylnych całe 1000 litrów!

Syrena 110

FSO Syrena 110 miał być samochodem osobowym, jednym z pierwszych hatchbacków na świecie! Auto miało mieć nowoczesne, samonośne nadwozie w wersji 3-drzwiowej. Wewnątrz mogły komfortowo podróżować cztery osoby. Pojemność bagażnika w tym przypadku wynosiła 350 litrów. Wykonano około 20 sztuk tego samochodu, a następnie całkowicie porzucono projekt.

FSO Syrena Laminat

Prototyp 5-osobowego samochodu z nadwoziem z laminatu. W tym modelu znalazło się także nowocześniejsze wnętrze w porównaniu do innych Syrenek. Największą ciekawostką jest oczywiście cała konstrukcja nadwozia wykonana ze wspomnianego materiału, który znalazł się nawet w nazwie pojazdu.

Syrena Sport

Kolejny sportowy samochód, Syrena Sport. Projektantem był inżynier Stanisław Łukaszewicz. Za projekt nadwozia z kolei odpowiedzialny był Cezary Nawrot. Zastosowano tutaj 4-suvową jednostkę typu boxer o mocy 35 koni mechanicznych. Bez dwóch zdań jest to jeden z najpiękniejszych modeli, jakie zaprojektowano w Polsce.

Zdj. główne: Mateusz Suski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Samochody sprzedane na WOŚP – zobacz naszą listę!
Samochody sprzedane na WOŚP – zobacz naszą listę!
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to świetna okazja, by pomóc potrzebującym. Oto, jakie okazy motoryzacyjne trafiły w tym roku na aukcje.
Niepowtarzalny Transporter trafił pod młotek! Takiego kampera jeszcze nie widzieliście!
Niepowtarzalny Transporter trafił pod młotek! Takiego kampera jeszcze nie widzieliście!
Samochód ma za sobą udaną podróż po Polsce - właściciel odwiedził nie tylko wybrzeże, ale także górskie tereny Tatr.
Jak wybrać najlepsze feminizowane nasiona konopi dla swojego ogrodu?
Jak wybrać najlepsze feminizowane nasiona konopi dla swojego ogrodu?
Artykuł "Jak wybrać najlepsze feminizowane nasiona konopi dla swojego ogrodu" udzieli Ci cennych wskazówek i kryteriów wyboru, które pomogą Ci w wybraniu najodpowiedniejszych nasion dla Twojego ogrodu.
Ostatnie wpisy