Czy ubezpieczenie cargo jest obowiązkowe?
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy ubezpieczenie cargo jest obowiązkowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Specjalną usługą wielu firm ubezpieczeniowych jest ubezpieczenie cargo, z którego korzystają jedynie firmy transportowe. Czym jest takie ubezpieczenie? Odpowiadamy na to pytanie, jednocześnie wnikając w to, kto i kiedy powinien zainwestować w taką formę ubezpieczenia. Sprawdź, kiedy należy posiadać wykupioną polisę cargo!

Czym jest ubezpieczenie cargo? 

Ubezpieczenie cargo to specjalna usługa, którą można wykupić od wielu firm zajmujących się ubezpieczaniem. Nie jest to zwykła umowa, która dotyczy np. konkretnego pojazdu i tego, co wydarzy się z nim na drodze. Ubezpieczenie cargo dotyczy przewozu towarów. Obejmuje wszystkie rodzaje transportu krajowego i międzynarodowego, dzięki czemu obowiązuje zarówno w samochodzie, kolei, na statku, jak i w samolocie. 

Kto może skorzystać z ubezpieczenia cargo? 

Dla wielu nie jest jasne, jak dokładnie działa ubezpieczenie cargo, a jeszcze mniej osób wie, kto może je wykupić, aby z niego skorzystać. Co oczywiste, powinien postawić na nie każdy przedsiębiorca, który zajmuje się transportem towarów, dzięki czemu zapewnia im dodatkową ochronę. Wykupić takie ubezpieczenie można zarówno, gdy przewozi się towar własnymi środkami, jak i pożyczonymi. Ubezpieczenie cargo kupowane jest zazwyczaj przez właścicieli firmy transportowej, jako dodatkowe uzupełnienie ubezpieczenia OC. 

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie cargo? 

Ubezpieczenie cargo dotyczy każdego rodzaju transportu, zarówno drogowego, lotniczego, lądowego, kolejowego, jak i morskiego. Jeśli w trakcie któregoś z nich wydarzy się wypadek bądź jakakolwiek sytuacja, podczas której dojdzie do uszkodzenia towaru, można otrzymać odszkodowanie finansowe. To, jakie ryzyka objęte są ubezpieczeniem, ustala się, podpisując umowę z firmą ubezpieczeniową. Najczęściej zabezpiecza się towar przed wypadkami, kradzieżą oraz uszkodzeniami podczas przeładunku. Ubezpieczenie cargo może jednak obejmować wiele innych elementów i zapewnić odszkodowanie również, gdy towar ulegnie uszkodzeniu z powodu klęsk żywiołowych (np. powodzi czy tornada), napadów rabunkowych czy też celowych uszkodzeń mienia. 

Czy ubezpieczenie cargo jest obowiązkowe? 

Ubezpieczenie cargo nie jest obowiązkowe i nie musi mieć go żaden przedsiębiorca czy firma transportowa oferująca przewóz towarów. Warto jednak skorzystać z ubezpieczenia cargo, aby być zabezpieczonym na wszelkie zewnętrzne sytuacje, na które nie ma się wpływu. Jest ono dopełnieniem OC, dzięki czemu świetnie sprawdza się w razie problematycznych sytuacji. W praktyce, ubezpieczenie cargo zapewnia bezpieczeństwo finansowe w razie wypadków czy nieprzyjemnych incydentów. Dzięki niemu nie trzeba bać się o każdy towar, a można spokojnie wykonywać swoją pracę. Ubezpieczenie cargo może być doskonałym uzupełnieniem OC przewoźnika. 

Czym różni się OCP od ubezpieczenia cargo? 

OCP obejmuje jedynie wypadki, w których doszło do uszkodzenia towaru z winy przewoźnika. Jeśli taka sytuacja zostanie udowodniona, można otrzymać rekompensatę finansową, na którą zabezpieczony był dany transport. OCP chroni tylko przewoźnika, a nie mienie czy sam towar. W przypadku cargo nieważne jest to, co się wydarzyło. Istotne jest tylko to, że doszło do takiego zdarzenia, w którym ucierpiały przewożone towary. 

Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów z nimi, np. w postaci wypadku, klęski żywiołowej czy nawet kradzieży, firma może liczyć na pomoc finansową ustaloną w ubezpieczeniu cargo. Co istotne, obejmuje ono również produkty, które zostały wysłane własnymi środkami transportu, a nie tylko tymi, które są ściśle związane z daną firmą transportową. Ubezpieczenie cargo jest wyjątkowo istotne dla każdego, kto działa w branży transportowej. Zwiększa komfort pracy i bezpieczeństwo zarówno przedsiębiorcy, jak i każdego kierowcy. 

Artykuł powstał we współpracy z Prilo.com – giełdą do transportu samochodów osobowych.

Fot.: materiał prasowy Klient.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kierowca F1, Valtteri Bottas, zainwestował w czołowy fiński klub hokejowy
Kierowca F1, Valtteri Bottas, zainwestował w czołowy fiński klub hokejowy
Jak przekazał Valtteri Bottas w jednym z programów telewizyjnych - jako dzieciak grałem w hokeja i nadal sprawia mi to przyjemność.
Olej ceramiczny – środek o znakomitych właściwościach smarnych
Olej ceramiczny – środek o znakomitych właściwościach smarnych
Olej silnikowy – każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, jak ważny jest ten płyn eksploatacyjny dla samochodu. Bez niego silnik nie jest w stanie funkcjonować, a wybór odpowiedniego środka ma wpływ na prawidłowe działanie, wydajność, uzyskiwane osiągi czy jednostki napędowej, czy odpowiednie spalanie paliwa.
Refraktometr: czym jest i jakie ma zastosowanie
Refraktometr: czym jest i jakie ma zastosowanie
Testowanie płynu chłodniczego i właściwości różnego rodzaju cieczy wymaga wykonania pomiaru stosownym narzędziem. Refraktometr powinien więc być częścią wyposażenia wielu przedsiębiorstw, ale i przydomowych garaży.
Ostatnie wpisy