Czy możesz kupić i zarejestrować… czołg? Sprawdzamy co mówią przepisy!
InneWyjątkowe pojazdy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy możesz kupić i zarejestrować… czołg? Sprawdzamy co mówią przepisy!

Od małego marzyłeś o tym, by mieć swój własny czołg? Zawsze wydawało Ci się, że spełnienie tego pragnienia nie jest możliwe? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, co o tym mówi prawo, a także gdzie możesz kupić ten wyjątkowy pojazd. 

Podpowiadamy na jakie koszty trzeba się przygotować, a także jakie wymogi należy spełniać, by móc kupić czołg.

Gdzie kupić czołg?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Istnieją firmy, które zajmują się aukcjami czołgów i sprzętów wojskowych. Można brać udział w przetargach. Warto również śledzić na bieżąco informacje na ten temat. Zdarzają się akcje organizowane przez władze, w których wystawiane są stare modele czołgów polskich i zagranicznych. 

Dzięki temu dostęp do takiego sprzętu może mieć każdy. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojazdy dopuszczane do sprzedaży są pozbawione zbrojeń, by nie stwarzały zagrożenia dla społeczeństwa. Są one w stanie się poruszać, jednak nie można korzystać z ich wyposażenia, ponieważ zostały go pozbawione.

Ile kosztuje czołg?

Pragnienie posiadania własnego czołgu może mieć każdy mały chłopiec, który potem stał się mężczyzną. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Taki pojazd, mimo tego, że zazwyczaj ma już swoje lata, może kosztować naprawdę sporo. Ceny niektórych modeli sięgają nawet do 300 tysięcy złotych. Jeśli więc nie masz takiej kwoty, koniecznie zacznij oszczędzać, by móc swoją kolekcję samochodów powiększyć o ponadczasowy i nietypowy model.

Czy czołg można zarejestrować?

Po zakupieniu czołgu konieczne jest jego zgłoszenie. W tym przypadku, tak jak przy zakupie nowego samochodu, konieczne będzie zapłacenie podatku od wzbogacenia. Warto jednak wiedzieć, że to nie koniec formalności i wydatków, na które trzeba się przygotować. Jeśli chcesz, by czołg był dopuszczony do ruchu, to konieczne jest wykupienie usługi przywracania go do użyteczności. Ten dokument pozwala na uruchomienie pojazdu. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na jego wykupienie może okazać się, że nie będziesz w stanie przetransportować pojazdu w wyznaczone przez siebie miejsce.

Czy czołgiem można poruszać się po drogach?

Chcesz kupić czołg, ale zastanawiasz się, czy pojazd ten może być dopuszczony do ruchu drogowego? Nawet po jego zgłoszeniu i dokupieniu niezbędnych dokumentów nie jest to pojazd, którym możesz poruszać się po drogach publicznych. Oczywiście model może być wykorzystywany w pokazach, ale przy zachowaniu ostrożności.

Czemu istnieje taki zakaz? Po pierwsze, budowa starego czołgu sprawia, że nie jest on dostosowany do budowy dróg, przez co poruszanie się nim po asfalcie może doprowadzić do jego silnego uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę na to, że czołgi państwowe, które obecnie wykorzystywane są w wojsku, przed wyjazdem na drogi publiczne są wyposażane w specjalne nakładki na gąsienice. Najczęściej jednak transportowane są na ciężarówce, gdzie nie mają styczności z podłożem jezdni. Dzięki temu nie powodują trwałych szkód na asfalcie.

Warto również zaznaczyć, że jest to pojazd dość sporych rozmiarów, przez co prowadzony przez osobę, która nie ma do tego uprawnień, może stwarzać duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kto powinien zdecydować się na kupienie czołgu?

Jeśli nie masz własnego muzeum lub nie robisz pokazów i scen wojennych, to niestety, ale ten pojazd nie będzie Ci do niczego potrzebny, a może narazić Cię na spore koszty. Jednak jego kupienie na przetargu jest zalecane właścicielom muzeów, a także osobom, które zajmują się odtwarzaniem scen z drugiej wojny światowej.

Okazuje się, że każdy może zdecydować się na kupienie czołgu, jednak warto przemyśleć ten zakup. Pojazd nie jest dopuszczany do ruchu drogowego, przez co nie można się nim poruszać. Jego cena jest naprawdę wysoka, a do tego trzeba doliczyć koszty dodatkowe.

Zdjęcie główne: pixabay.com/fotshot

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fakty i mity o oponach samochodowych
Fakty i mity o oponach samochodowych
Czy zużyte opony rzeczywiście można przełożyć na tylne koła samochodu? Czy zastosowanie opony zależy od głębokości bieżnika? Obalamy mity na temat opon samochodowych.
MPM Motors PS160 – sportowy pojazd dla każdego!
MPM Motors PS160 – sportowy pojazd dla każdego!
MPM Motors PS160 – tanie sportowe auto? Czy atrakcyjna cena oznacza słabą jakość?
Karolina Pilarczyk – polska mistrzyni driftu
Karolina Pilarczyk – polska mistrzyni driftu
Karolina Pilarczyk nie ma swojej zakładki w Wikipedii i próżno jej szukać na najważniejszych polskich stronach o sporcie. Mimo to, jest jedną z najważniejszych przedstawicielek motosportu w kraju. Kim jest polska mistrzyni driftu?
Ostatnie wpisy