Fakty i mity o oponach samochodowych
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fakty i mity o oponach samochodowych

Artykuł sponsorowany

Opony są najważniejszym elementem wyposażenia samochodu. Auto z najlepszym silnikiem i najmocniejszym akumulatorem nigdzie nie pojedzie bez opon. Odpowiadają one także za bezpieczeństwo na drodze Twoje i Twojej rodziny. Jakie mity na temat opon funkcjonują w naszej świadomości i mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy oraz działanie samochodu. Ile z tym informacji to potwierdzone fakty? Przekonaj się!

Jeśli opona letnia ma głęboki bieżnik, można uznać ją za całoroczną

Absolutnie nie! Ten mit należy obalać na każdej możliwej okazji, ponieważ w sytuacji poślizgu na ośnieżonej drodze będzie już na to za późno. Letnie opony w niskich temperaturach (umownie od 7 stopni Celsjusza w dół) twardnieją i stają się konsystencją podobne do plastiku. W tej sytuacji nie dość, że narażone są na uszkodzenia, a nawet pęknięcie w czasie jazdy, nie zapewniają Ci potrzebnej zimą przyczepności do drogi. Przez to droga hamowania na oponach letnich, nieważne z jak głębokim bieżnikiem, wydłuża się nawet o 6 metrów. 

Przednie koła stabilizują auto

Ten mit wziął się prawdopodobnie z tego, że ma on rzeczywiste zastosowanie w przypadku motorów. W motocyklu przednia opona odpowiada za aż 75% przyczepności pojazdu w czasie wykonywania manewrów. Z kolei jeśli chodzi o samochody, to nieprawda. Niestety wierzący w ten mit kierowcy często, chcąc zaoszczędzić, wymieniają na nowe tylko przednie opony, wierząc w to, że stan tylnych nie ma praktycznie znaczenia. Owszem, ma ogromne, ponieważ w czasie wchodzenia w zakręt na śliskiej nawierzchni, przyczepność gwarantują wszystkie cztery opony. Nowe opony w niskiej cenie kupisz na https://plusgum.pl/.

Odpowiednie ciśnienie w oponach to oszczędność paliwa

To prawda! Badania pokazują, że ciśnienie już o 0,3 bara niższe niż zalecane, zwiększa spalanie samochodu nawet o 3%. Wydaje się to niewiele, jednak jeśli często pokonujesz długie trasy, straty idą już w dziesiątki złotych. Jest to także oszczędność samych ogumienia, ponieważ dobrze napompowane opony nie zużywają się tak szybko jak te, użytkowane pomimo nieprawidłowego ciśnienia. 

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest także ważne dlatego, że odpowiada za utrzymanie odpowiedniego toru jazdy. Jeśli w jednej z opon ciśnienie jest nieodpowiednie, samochód znosi z toru, który mu wyznaczasz. Może to prowadzić w najlepszym wypadku do konieczności pozostawienia swojego numeru telefonu za wycieraczką sąsiada z parkingu, a w najgorszym czołowym zderzeniem z autem z przeciwnego pasa lub twardym i niezwykle niebezpiecznym lądowaniem w rowie. 

Opony całoroczne są całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem

Oczywiście! Jest to fakt, jednak należy pamiętać, że żaden uniwersalny produkt nie będzie dostosowany do skrajnych warunków, dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność. Zbyt agresywna lub po prostu dynamiczna jazda na oblodzonej drodze czy w letniej ulewie nie są aż tak bezpieczne, jak w przypadku opon sezonowych, ale całoroczne opony przy zachowaniu rozsądku są w zupełności bezpiecznym rozwiązaniem. Jeśli lubisz szybką i dynamiczną jazdę, wykorzystujesz pełnię możliwości swojego samochodu i denerwuje Cię, kiedy musisz się ograniczać, postaw jednak na opony sezonowe.

Odpowiedni dobór opon musi być poparty prawdziwymi i potwierdzonymi informacjami. Niestety w świadomości Polaków nadal żywo funkcjonuje wiele niebezpiecznych, a co najmniej ryzykownych mitów na temat ogumienia samochodu. Weryfikuj informacje, na jakie natrafiasz między innymi w Internecie i zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy „na kłódkę”
Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy „na kłódkę”
Najczęstszymi ofiarami oszustów stają się klienci galerii handlowych, którzy po powrocie do pojazdu napytykają niemiłą niespodzienkę
Ładowarki do elektryków przejęte przez hackerów w Rosji?
Ładowarki do elektryków przejęte przez hackerów w Rosji?
Ładowarki do elektryków na terenie Rosji zostały niedawno zhackowane ze względu na inwazję prowadzoną przez ten kraj. Jak do tego doszło?
Jak rozpoznać kiedy twoja obrabiarka do metalu potrzebuje profesjonalnej interwencji?
Jak rozpoznać kiedy twoja obrabiarka do metalu potrzebuje profesjonalnej interwencji?
Dowiedz się, jakie są niewielki objawy, które mogą wskazywać na potrzebę profesjonalnej interwencji w obrabiarkach do metalu. Poznaj, jak dbać o maszyny i jak zapewnić ich najwyższą wydajność.
Ostatnie wpisy