OC motocykla – wszystko, co warto wiedzieć
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

OC motocykla – wszystko, co warto wiedzieć

Czy wiesz, że w roku 2020 w wypadkach z udziałem motocyklistów zginęły aż 244 osoby? To pokazuje jak niebezpieczna i pełna ryzyka jest jazda jednośladami.  W tym tekście opowiemy Ci o ubezpieczeniu OC na motocykl i pokażemy, jak łatwo możesz uniknąć finansowych konsekwencji swoich czynów na drodze.

Ile trwa umowa ubezpieczenia OC motocykla?

W tej kwestii polisa samochodu oraz motocykla niczym się od siebie nie różnią. Umowy są podpisywane na 12 miesięcy, dzięki czemu osoba, która wykupi ubezpieczenie, może cieszyć się kompleksową ochroną przez cały rok. Istnieje możliwość wykupienia polisy na krótszy okres, ale konieczne jest wtedy spełnienie szczegółowych warunków. Dowiedz się więcej w tym poradniku: https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/.

Brak ubezpieczenia OC motocykla – jaka kara?

Tak samo, jak w przypadku OC samochodu brak ważne polisy motocykla skutkuje nałożeniem kary finansowej. Wysokość grzywny jest ściśle powiązana z płacą minimalną oraz długościom okresu, w jakim jednoślad nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki grzywny za brak ubezpieczenia OC na motocykl wynoszą:

 • do 3 dni – 190 zł,
 • od 4 do 14 dni – 470 zł,
 • powyżej 14 dni – 930 zł.

Grzywna to nie wszystko

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej motocykla nie powinno być spowodowane wyłącznie obawą przed karą finansową. Wyobraź sobie bowiem, że w przypadku, gdy spowodujesz wypadek i nie będzie posiadać obowiązkowej polisy, cała odpowiedzialność za zdarzenie spadnie na Ciebie. Oprócz konsekwencji prawnych będziesz musiał również pokryć wszelkie koszty napraw i odszkodowań z własnej kieszeni.

Co wpływa na cenę polisy OC motocykla?

Kalkulacja składki ubezpieczenia OC motocykla opiera się o analizę danych dostarczonych od właściciela pojazdu. Chodzi o to, by jak najlepiej oszacować ryzyko związane z objęciem ubezpieczeniem konkretnego kierującego. Do tego celu wykorzystywany jest specjalny algorytm, który wylicza składką OC. Najważniejsze dane, które są poddawane analizie to:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • dzietność,
 • stan cywilny,
 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • przebieg,
 • pojemność silnika,
 • historia ubezpieczeniowa.

Gdzie kupisz najlepsze OC?

W tej kwestii sytuacja jest taka sama jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych dla wszystkich innych pojazdów. Obecnie najkorzystniejszym miejscem na zakup polisy OC jest Internet. W sieci znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert, które będą przystosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy, że skorzystasz z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów. Program poprosi Cię o podanie kilku informacji i po chwili uzyskasz dostęp do listy proponowanych polis. Warto również wspomnieć, że większość kalkulatorów OC/AC jest całkowicie bezpłatna. Oznacza to, że możesz porównać ze sobą ciekawe oferty całkowicie za darmo. Sprawdź, co zyskasz, wykupując również AC: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-ac/.

Jak widzisz ubezpieczenie OC motocykla to produkt, który nie różni się zbytnio od swojego pierwowzoru, czyli OC samochodu osobowego. Podczas wyboru polisy zwróć uwagę nie na cenę, a na renomę konkretnego towarzystwa oraz opinie klientów, którzy skorzystali z oferty danej firmy.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prawo jazdy Donalda Tuska – kiedy polityk odzyska uprawnienia?
Prawo jazdy Donalda Tuska – kiedy polityk odzyska uprawnienia?
Donald Tusk w zeszłym roku stracił prawo jazdy w wyniku znacznego przekroczenia prędkości. Kiedy jednak będzie mógł znów jeździć autem?
TOP 10 oryginalnych pojazdów polskiej produkcji, które nie zostały uwzględnione w sprzedaży
TOP 10 oryginalnych pojazdów polskiej produkcji, które nie zostały uwzględnione w sprzedaży
Polska motoryzacja kojarzy się przede wszystkim z FSO czy też Syrenką. Było jeszcze jednak wiele prototypów, które niestety nie zostały wprowadzone do sprzedaży. Przed Tobą TOP 10 takich pojazdów!
Jak dobrze dobrać akumulator do naszego motocykla?
Jak dobrze dobrać akumulator do naszego motocykla?
Poradnik, który pomoże Ci znaleźć idealny akumulator do jednośladu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby cieszyć się długotrwałym i niezawodnym działaniem twojego motocykla.
Ostatnie wpisy