Artykuł sponsorowany
W przedsiębiorstwach, w których działalności wykorzystuje się pojazdy użytkowe, niezbędne jest umiejętne zarządzanie flotą samochodową. Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby odpowiedzialne za to zadanie? Sprawdzamy.
Zarządzanie flotą samochodową to proces, który obejmuje planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie mobilnych zasobów przedsiębiorstwa. Celem tego procesu jest nadzorowanie działań związanych z flotą i jej obsługi technicznej w taki sposób, aby zwiększyć efektywność i sprawność poszczególnych etapów, a także ograniczyć koszty. Od pewnego czasu można zauważyć, że integralną częścią zarządzania flotą samochodową stały się rozwiązania technologiczne, które mają pomagać nie tylko w obsłudze wszystkich procesów, lecz także podczas podejmowania decyzji.
Do głównych zadań administratorów floty zalicza się:
Wykonywanie powyższych zadań łączy się z wyzwaniami, którym zarządzający flotą samochodową musi sprostać.
Administrator floty powinien zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim kierowcom odpowiedzialnym za realizację transportu, a także przewożonym ładunkom. Zarządzający musi zawsze wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się konkretny pojazd – konieczne jest więc wyposażenie go w monitoring GPS. Monitorowanie na bieżąco pojazdów ułatwia zachowanie nad nimi kontroli, szczególnie w przypadku tych przedsiębiorstw, które w swojej flocie mają wiele samochodów.
Kolejnym częstym wyzwaniem podczas zarządzania flotą samochodową jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pojazdu oraz przewożonego ładunku. Niekiedy najtrudniejsze bywa egzekwowanie od kierowcy prawidłowych zachowań na drodze. Bez względu na to, jak dobrze administrator wywiąże się ze swoich zadań, ostatecznie bezpieczeństwo ładunku zależy od kierowcy. Istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie samego ładunku przed wyruszeniem w trasę.
Zarządzający flotą samochodową, który dba o bezpieczeństwo kierowców i stan techniczny pojazdów, musi nie tylko regularnie i skutecznie monitorować zachowania pracowników, lecz także jak najszybciej reagować na wszelkie odstępstwa od ogólnie przyjętych norm i zasad. Do koniecznych zadań należy między innymi przeprowadzanie szczegółowej analizy zużycia paliwa czy stylu jazdy kierowców. W tym celu warto korzystać ze specjalnych systemów, które ułatwiają monitorowanie kierowców i pojazdów.
Fot.: freepik.